Zardzewiała biżuteria - jak ją odnowić?

Czy Twoja ulubiona biżuteria ma na sobie ślady przebarwień i rdzy? Poznaj te domowe metody odnowy ulubionych ozdób.
Zardzewiała biżuteria - jak ją odnowić?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy twoje półki wypełnia zardzewiała biżuteria, której już nie nosisz? Daj jej nowe życie, używając tych domowych metod usuwania zanieczyszczeń i rdzy. Rezultaty z pewnością pozytywnie Cię zaskoczą!

Czytaj dalej!

Czy Twoja ulubiona biżuteria ma na sobie ślady rdzy? A może kupiłaś ozdoby w sklepie z antykami i chcesz nadać im nowe życie? A może szafka z biżuterią została zalana wodą, a pierścionki i naszyjniki wydają się zniszczone?

Uspokój się i weź głęboki oddech, ponieważ z pewnością dasz radę odświeżyć ozdobę przy odrobinie umiejętności i cierpliwości. W tym artykule podzielimy się z Wami kilkoma sztuczkami, jak oczyścić zardzewiałą biżuterię i nadać jej świeży i lśniący wygląd. Nie możesz tego przegapić!

Zardzewiała biżuteria – pielęgnacja

Zwróć uwagę na wskazówki, które udostępnimy poniżej, aby Twoja zardzewiała biżuteria mogła służyć znacznie dłużej w doskonałym stanie.

Zardzewiała biżuteria- wskazówki dotyczące czyszczenia

Znamy wiele domowych sztuczek, które pozwalają usunąć ślady rdzy z biżuterii bez uciekania się do chemicznych i silnie ściernych (i często drogich) produktów. Czytaj dalej, aby odkryć różne pomysły, dzięki którym Twoja biżuteria będzie wyglądać jak nowa, nie wydając więcej!

1. Soda oczyszczona – dobry środek czyszczący

Soda oczyszczona

Trochę sody oczyszczonej pozwoli skutecznie wyczyścić ciężkie zabrudzenia i rdzę z antyków i ozdób.

To jeden z tych produktów, które zawsze masz w domu i które mają niezliczone zastosowania. Soda oczyszczona jest idealna do czyszczenia wszelkiego rodzaju powierzchni, od zatłuszczonych blatów po plamy na ubraniach i oczywiście może być również używana do czyszczenia zardzewiałej biżuterii!

Zwilż szmatkę (najlepiej z mikrofibry) i nałóż na nią trochę sody oczyszczonej. Delikatnie przecieraj biżuterię skupiając się na zardzewiałych i zaśniedziałych miejscach, opłucz i dobrze wysusz. Powtórz ten proces tyle razy, ile potrzeba.

Uwaga: ta opcja nie jest odpowiednia dla biżuterii złotej i pokrytej kolorem, ponieważ tarcie może uszkodzić kolor.

2. Pasta do zębów – dobry środek czyszczący i rozjaśniający

Pasta nie tylko odświeża oddech, ale również usuwa plamy z odzieży i biżuterii!

Ta stara metody czyszczenia działa bardzo dobrze na ozdoby i naszyjniki. Wypoleruj naszyjniki i inną metalową biżuterię pastą do zębów i przy pomocy szmatki. Możesz użyć także starą szczoteczkę do zębów, której już nie używasz. Spłucz wodą i przetrzyj suchą szmatką, aby usunąć wilgoć i połysk.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Naturalne wybielanie zębów: poznaj produkty

3. Aspiryna – musujący środek odplamiający

Aspiryna

Aspiryna rozgnieciona na talerzu z odrobiną wody formuje pastę idealną do czyszczenia zardzewiałej biżuterii. Kwas zawarty w tym lekarstwie może pomóc rozpuścić ciężką do usunięcia rdzę na biżuterii.

Przygotuj szklankę wody i włóż do niej dwie tabletki aspiryny. Zanurz biżuterię w bomblującej miksturze i pozostaw na około 10 minut. Kiedy ją usuniesz, z łatwością usuniesz resztki rdzy i zanieczyszczeń.

4. Napój typu Cola

Coca-Cola to kolejna doskonała metoda do usuwania rdzy i ciężkich do usunięcia plam. Proces ten jest dość prosty. Należy zanurzyć biżuterię w szklance coli i odczekać kilka do kilkunastu minut. Następnie opróżnij szklankę, przepłucz biżuterię pod wodą i po prostu delikatnie wypoleruj każdy kawałek szmatką.

Uwaga: nie używaj tego przepisu do czyszczenia złotej lub pozłacanej biżuterii, ponieważ może to wpłynąć na wygląd. Cola zawiera kwas fosforowy, który może uszkodzić złoty kolor.

5. Soda oczyszczona i ocet – domowe środki czyszczące

Jeśli rdza jest bardzo odporna, możesz spróbować zmieszać w misce odrobinę białego octu z łyżeczką sody oczyszczonej. Kiedy zaczniesz widzieć bąbelki, zanurz swoją biżuterię na kilka minut. Wyjmij biżuterię, opłucz ją wodą, osusz ją szmatką i voila!

Pamiętaj, że sztucznej biżuterii pozłacanej nie należy szorować. Jest ona znacznie bardziej wrażliwa na porysowanie. Ze względu na cienką warstwę złota, którym jest pokryta, łatwo można pozbawić ją koloru i blasku.

Czyszczenie sztucznej biżuterii pozłacanej polega na umyciu jej w letniej wodzie z odrobiną mydła lub przetarciu miękką bawełnianą lub flanelową ściereczką zmoczoną w roztworze soli i soku z cytryny (pół łyżeczki soli na pół szklanki soku z cytryny).

Sztucznej biżuterii pozłacanej nie należy myć gruboziarnistymi pastami ani nie powinno się jej czyścić szczotkami.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Soda oczyszczona na zdrowe włosy

Biżuteria i ozdoby – jak zapobiegać uszkodzeniom?

Biżuteria

Na biżuterię może wpływać wilgoć, światło i utlenianie związane z substancjami chemicznymi.

Teraz, gdy Twoja biżuteria znów lśni bez śladów rdzy, powinieneś zacząć o nią odpowiednio dbać! Aby nie ciemniała i nie traciła połysku, możesz zastosować kilka prostych środków zapobiegawczych. W ten sposób uchronisz ją przed zaśniedzeniem na nowo.

  • Unikaj mieszania akcesoriów: najlepiej przechowywać je oddzielnie, aby wydłużyć ich żywotność i zapobiec powstawaniu rdzy.
  • Specjalne saszetki jubilerskie są zwykle dobrym rozwiązaniem.
  • Oddziel akcesoria według materiału: złoto należy przechowywać oddzielnie ze złotem, srebro ze srebrem i inną biżuterię oddzielnie, aby uniknąć uszkodzenia pozostałych akcesoriów.
  • Staraj się, aby akcesoria nie miały kontaktu ze słoną wodą, mydłem, chlorem i innymi elementami ściernymi. Nie powinieneś nosić biżuterii na plaży i pamiętaj o jej zdejmowaniu podczas kąpieli.
  • Nie noś biżuterii podczas ćwiczeń fizycznych, ponieważ pot może wpłynąć na kolor ozdoby i spowodować plamy.
  • Postaraj się,  aby Twoja biżuteria nie miała kontakt z perfumami lub kremami, aby nie wpływały one na ich wygląd.
  • Przechowuj biżuterię w chłodnym, ciemnym miejscu, aby zminimalizować ryzyko utleniania.
  • Chroń swoją biżuterię przezroczystym lakierem do paznokci – na przykład pierścionki.

Nie wyrzucaj biżuterii tylko dlatego, że znalazłaś na niej odrobinę rdzy. Jeśli odkryłaś te uporczywe plamy, czyszczenie zardzewiałej biżuterii nie jest takie trudne. Mamy nadzieję, że te sztuczki przydadzą Ci się na przyszłość, a Twoja biżuteria będzie wyglądać jak nowa!

Jeśli jednak domowe sposoby nie zadziałają, możesz zabrać biżuterię do złotnika lub jubilera. Być może będzie mógł przywrócić jej drugie życie na przykład specjalną kąpielą jubilerską.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.