Jak uprawiać owoce dzikiej róży w domu?

Jest to roślina łatwa w pielęgnacji, bardzo dobra do zastosowań ozdobnych. Ale ma również dobroczynne właściwości dla skóry, a nawet wprowadza wyrafinowane akcenty do kuchni.
Jak uprawiać owoce dzikiej róży w domu?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dzika róża to roślina pochodząca z Europy, ale bardzo popularna na całym świecie. Zawdzięcza to łatwości pielęgnacji i swojej estetyce dekoracyjnej. Aby uprawiać owoce dzikiej róży w domu należy zwrócić uwagę na kilka konkretnych kroków i dobrać podłoże z odpowiednimi składnikami odżywczymi. To proste zadanie!

Ponadto roślina ta ma wiele zalet w zastosowaniu kosmetycznym. Dzięki swoim właściwościom sprzyjającym elastyczności skóry jest powszechnie stosowana w produkcji produktów do pielęgnacji skóry. Prawidłowa uprawa dzikiej róży w domu i odpowiednia pielęgnacja pozwala cieszyć się rośliną przez kilka lat.

Czym jest dzika róża?

Dzika róża ma kwiaty cenione przez miliony ludzi ze względu na kolor i estetykę. Jednak dzika róża ma również bardzo korzystne właściwości dla skóry i jest często wykorzystywana w dziedzinie gastronomii.

Trzeba pamiętać, że jest to roślina wysoka, ponieważ może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Podczas wzrostu roślina tworzy krzewy z cierniami i długimi łodygami.

Na ogół kwitnie w ciepłych miesiącach wiosną lub latem, podczas gdy traci liście. Kwiaty róży, poza swoim pięknem, posiadają właściwości, dzięki którym chętnie wykorzystuje się je w kosmetyce.

Zapach kwiatów róży rozpoznaje się po podobieństwie do jabłek. Kolejną zaletą jest to, że uprawa dzikiej róży w domu jest prostym zadaniem, dlatego wiele osób wybiera tę roślinę do swoich ogrodów lub tarasów.

Jak pielęgnować i hodować owoce dzikiej róży w domu

Owoce dzikiej róży można łatwo wyhodować w domu. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi i niezbędny substrat, aby roślina mogła rosnąć.

Jednak pomimo łatwości sadzenia należy zwrócić uwagę na pewne szczegóły. Na przykład wielkość sadzonek lub odżywcze aspekty gleby. Ochrona przed szkodnikami i zagrożeniami to kolejny szczegół, który należy wziąć pod uwagę.

Dzika róża jest bardzo ceniona w kosmetyce. Wiele znanych marek wytwarza produkty zawierające tę rośliną. 

1. Zdobądź sadzonki lub nasiona

Pierwszym krokiem w uprawie dzikiej róży i każdej rośliny jest wybór sposobu uprawy rośliny. Chociaż nasiona można kupić w każdej szkółce lub specjalistycznym sklepie, jeśli chcesz wyhodować owoce dzikiej róży w domu, zaleca się stosowanie sadzonek.

2. Aby wyhodować owoce dzikiej róży w domu, zakop łodygę do odpowiedniej wysokości

Sadzonki te powinny mieć około 25 centymetrów długości, aby jedna część była zakopana, a druga pozostała na powierzchni. Dlatego zakop łodygę do około 15 centymetrów i zostaw około 10 centymetrów na zewnątrz.

Jeśli chodzi o pojemnik, ważne jest, aby używać plastikowych doniczek o minimalnej wysokości 20 centymetrów. W przeciwnym razie może to wpłynąć na ekspansję korzeni.

3. Dostarcz składniki odżywcze z podłoża

Owoce dzikiej róży hodowane w domu wymagają podłoża bogatego w składniki odżywcze z odpowiednim procentem materii organicznej i neutralnym pomiarem pH. Jeśli chodzi o składniki gleby, można do niej dodać kompost, wypłukany piasek lub odlewy z robaków.

4. Sprawdź jakość gleby

Jest to roślina, która wytrzymuje wiele powierzchni, dzięki czemu można ją sadzić w dowolnym miejscu. Ważne jest jednak, aby była uprawiana na glebach o małej skłonności do gromadzenia się wody lub podmakania. Należy jednak dbać o zachowanie wilgotności i żyzności podłoża.

Z drugiej strony należy zapewnić roślinie znaczną przestrzeń, aby mogła zdrowo rosnąć. Wystarczy około 3 lub 4 metry odległości od innych roślin, aby nabierała siły.

5. Zaplanuj sadzenie dzikiej róży na wiosnę

Zaleca się sadzenie w łagodne wiosenne dni, a następnie przesadzenie około 1 do 2 miesięcy później. W tym czasie należy wykonać wstępne przycinanie, aby uformować roślinę tak, jak chcemy, aby rosła.

Jak dbać o roślinę, gdy chcesz wyhodować owoce dzikiej róży w domu?

Po włożeniu sadzonek i nadzorowaniu początkowego wzrostu rośliny należy wykonać przesadzanie i zastosować wstępne cięcie. Jednak pielęgnacja dzikiej róży na tym się nie kończy, ponieważ wymaga częstego podlewania, obfitego nasłonecznienia i zwracania uwagi na szkodniki.

Podlewanie

Dzika róża ma dobrą odporność na suszę i niekorzystne warunki. Kluczem jest jednak częste podlewanie, aby utrzymać wilgotność gleby. Należy również uważać, aby woda nie zalegała w pobliżu korzeni, co może być szkodliwe.

Uważaj na szkodniki, które mogą zniszczyć owoce dzikiej róży

Szkodniki, takie jak przędziorki i mszyce, stanowią zagrożenie dla wielu roślin w przydomowym ogrodzie. Dzika róża nie jest wyjątkiem, dlatego ważne jest, aby stosować nawozy organiczne.

Najlepiej zrobić to w ostatnie dni zimy. Z drugiej strony, aby przeciwdziałać różnym chorobom, oprócz umieszczania środków przeciwgrzybiczych należy często spryskiwać rośliny pestycydami i fungicydami lub ich naturalnymi odpowiednikami.

Przycinanie

Aby wyhodować owoce dzikiej róży w domu, przycinanie ma kluczowe znaczenie. Jeśli tego nie zrobisz lub zrobisz to źle, roślina może się rozwijać, aż straci swój kształt. Ponieważ dzika róża rośnie wysoko, przycinanie powinno odbywać się po kwitnieniu. Zaleca się uzyskanie kontrolowanej struktury krzewu.

Jak uprawiać owoce dzikiej róży w domu
Przycinanie dzikiej róży należy wykonywać po każdym kwitnieniu, ponieważ jej szybki wzrost powoduje, że traci swój kształt.

Zastosowania i korzyści z uprawy dzikiej róży w domu

Uprawa dzikiej róży ma wiele zalet związanych z pielęgnacją skóry, gastronomią i zastosowaniem ozdobnym.

  • Kwiaty: Prawidłowa uprawa dzikiej róży pozwala cieszyć się pięknem rośliny. Dotyczy to zwłaszcza kwiatów, które słyną z pięknego aromatu i prostej pielęgnacji.
  • Kuchnia: Kwiaty przydają się nie tylko jako ozdoby, ale także w gastronomii. Badanie przeprowadzone przez National University of Córdoba wskazuje, że dostarczają one ważnych składników odżywczych, takich jak witamina C. Ich korzystne składniki i słodki smak sprawiły, że płatki kwiatów dzikiej róży, jak również owoce,  często wchodzą w skład herbat ziołowych i dżemów.
  • Kosmetyki: Dzika róża zawiera składniki korzystne w pielęgnacji skóry. Na przykład dostarcza kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze, które wspomagają regenerację tkanek. Często można ją spotkać w kremach nawilżających skórę jako składnik o właściwościach naprawczych.
  • Olejek z dzikiej róży: Produktem o wielu zaletach jest ponadto olej z dzikiej róży. Wśród jego zastosowań wyróżnia się poprawa stanu blizn, przebarwień i rozstępów, dzięki obecności kwasu linolowego i linolenowego.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Dekoracja Feng Shui na tarasie – przydatne wskazówki

Roślina łatwa w pielęgnacji i mająca wiele zalet

Uprawa dzikiej róży w domu jest wskazana nie tylko ze względu na piękno, które ta roślina może wnieść do Twojego otoczenia. Jest również cenna ze względu na zastosowania w kuchni oraz korzyści, jakie może zapewnić skórze.

W tym ostatnim aspekcie sprawdza się w codziennej pielęgnacji jako uzupełnienie tradycyjnego makijażu. Jeśli chodzi o kwiaty, można czerpać z nich korzyści, dodając je do naparów, a nawet sałatek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.