Czerwona herbata: napój, który pomaga schudnąć

Oprócz właściwości moczopędnych, czerwona herbata pomaga nam przyspieszyć metabolizm i wspomaga trawienie. Aby zoptymalizować jej efekty odchudzające, musi jej mu towarzyszyć zrównoważona dieta i ćwiczenia fizyczne.
Czerwona herbata: napój, który pomaga schudnąć

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Korzyści, jakie daje czerwona herbata są powodem, dla którego jest ona ceniona w wielu kulturach na całym świecie. Chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie była tak popularna jak inne herbaty, dziś stała się jednym z ulubionych napojów tych, którzy starają się zadbać o dobre samopoczucie i prawidłową wagę.

Z żywieniowego punktu widzenia, czerwona herbata wyróżnia się zawartością związków przeciwutleniających, witamin i minerałów, które poprawiają zdrowie. Ponadto zawiera aktywne składniki przeciwzapalne, które mogą mieć decydujące znaczenie w zapobieganiu niektórym chorobom.

Szukasz sojusznika, który wesprze Cię w odchudzaniu? Ten tysiącletni napój może pomóc również Tobie. Chociaż należy zauważyć, że nie jest to cudowna formuła do ​​spalania tłuszczu, jednak jej właściwości zapewniają interesujące efekty.

W dalszej części artykułu chcemy przyjrzeć się korzyściom czerwonej herbaty, a także poznamy sposób jej przygotowania w domu.

Czerwona herbata ma zalety, które Ci się spodobają

Regularne spożywanie czerwonej herbaty daje interesujące korzyści, które mogą wspomagać odchudzanie. Chociaż istnieją inne naturalne dodatki służące do tego samego celu, działanie aktywnych składników tego napoju wyróżnia go jako jeden z najbardziej skutecznych.

Czerwona herbata pu-erh

Czerwona herbata działa jako środek moczopędny

Związki moczopędne zawarte w czerwonej herbacie mogą stymulować eliminację płynów zatrzymanych w tkankach. Chociaż te właściwości nie działają bezpośrednio na tłuszcz, pomagają schudnąć, zmniejszając obciążenie organizmu.

W rzeczywistości zatrzymane płyny mogą dodać od 1 do 3 kilogramów więcej. Ponadto wpływają na zdrowie układu krążenia i limfatycznego, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania metabolizmu.

Poprawia trawienie

Jedną z najważniejszych zalet czerwonej herbaty jest również jej zdolność do optymalizacji procesu trawienia. Dzięki substancjom, które wchodzą w jej skład, wspomaga wydzielanie kwasów żołądkowych i przyspiesza metabolizm pokarmów trudnych do strawienia.

Ta funkcja jest kluczowa we wszystkich dietach odchudzających, ponieważ umożliwia lepsze spalanie tłuszczów. Czerwona herbata promuje także prawidłową absorpcję składników odżywczych w jelicie i wspomaga eliminację toksyn zatrzymywanych w okrężnicy.

Czerwona herbata pomaga kontrolować poziom cholesterolu

Skoncentrowane związki przeciwutleniające w czerwonej herbacie mają korzystny wpływ na kontrolę dyslipidemii. Ze względu na zdolność do „oczyszczania” tętnic, idealnie nadaje się do obniżania wysokiego poziomu złego cholesterolu (LDL) a także trójglicerydów.

Cholesterol

Opóźnia proces starzenia się

Czerwona herbata zawiera polifenole i inną odmianę przeciwutleniaczy, które wspomagają hamowanie działania wolnych rodników na komórki. Związki te, oprócz działania nawilżającego, optymalizują także funkcjonowanie narządów i zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się.

Regularne spożywanie czerwonego naparu wspomaga ponadto proces detoksykacji skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek i oznak starzenia.

Poza tym, na poziomie wewnętrznym, chroni układy organizmu przed przedwczesnym zniszczeniem, które jest wywoływane przez nagromadzone toksyny.

Czerwona herbata pomaga w utracie zbędnych kilogramów

Najbardziej popularne korzyści z picia czerwonej herbaty mają jednak związek z utratą wagi. W rzeczywistości stały się one znane w wielu częściach świata. Jest to bowiem napój o wysokiej mocy termogenicznej, który przyspiesza metabolizm podstawowy i wątrobowy.

Właściwości te pomagają zwiększyć wydatek energii i przyspieszyć procesy, które rozkładają tłuszcze. Między innymi zmniejszają również ryzyko stłuszczenia wątroby, jednej z patologii związanych z nadwagą i otyłością.

Jak przygotować czerwoną herbatę, aby skorzystać z jej zalet?

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie zalet czerwonej herbaty. Jeśli celem jest utrata wagi, zaleca się połączenie jej z innymi składnikami, które poprawiają jego właściwości. Poniżej podajemy Ci najskuteczniejszy przepis.

Czerwona herbata

Składniki

  • 1 łyżeczka czerwonej herbaty (5 g)
  • ½ łyżeczki mielonego cynamonu (2,5 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • Miód pszczeli (opcjonalnie)

Przygotowanie

  • Zalej czerwoną herbatę i proszek cynamonowy filiżanką wrzącej wody.
  • Teraz przykryj napój i pozwól mu się zaparzyć przez około 10 minut.
  • Następnie, gdy minie zalecany czas, przecedź napój przez sitko i osłodź miodem do smaku.

Sposób przyjmowania

  • Wypij jedną filiżankę czerwonej herbaty w porze drugiego śniadania, co najmniej 3 razy w tygodniu.
  • Jeśli chcesz odtruć organizm i schudnąć, przyjmuj ją często przez co najmniej miesiąc.

Czerwona herbata – przeciwwskazania

Pomimo korzyści, jakie czerwona herbata daje dla utrzymania lub utraty wagi i zdrowia, należy rozważyć pewne przeciwwskazania, co do jej spożycia.

Zawiera bowiem wysokie dawki teiny, które mogą zwiększać częstość akcji serca i nadmiernie pobudzać układ nerwowy. W związku z tym odradza się jej spożywanie w następujących przypadkach:

  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Tachykardia i nerwowość
  • Jakiekolwiek dolegliwości lub problemy związane z biciem serca
  • Ciąża i laktacja
  • Bezsenność lub zaburzenia snu

Podsumowując, korzystanie z zalet czerwonej herbaty w diecie odchudzającej może pomóc w osiągnięciu lepszych wyników. Należy jednak pamiętać, że nie jest to cudowny produkt ani nie zastępuje głównych posiłków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ma Y., Huang Z., Zhou Z., He X., et al., A novel antioxidant mito tempol inhibits ox LDL induced foam cell formation through restoration of autophagy flux. Free Radic Biol Med, 2018. 129: 463-472.
  • Abrahams S., Haylett WL,, Johnson G., Carr JA., et al., Antioxidant effects of curcumin in models of neurodegeration, aging, oxidative and nitrosative stress: a review. Neuroscience, 2019. 406: 1-21.
  • Rothenberg DO., Zhou C., Zhang L., A review on the weight loss effects of oxidized tea polyphenols. Molecules, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.