Jak uniknąć powrotu do uzależnienia? 9 ważnych wskazówek
Rezygnacja z narkotyków lub alkoholu nie jest łatwym procesem. W rzeczywistości wiele osób, które zmagają się z uzależnieniem, powraca do nawyku przynajmniej raz podczas powrotu do zdrowia. Nie oznacza to jednak, że jest to nieuniknione lub konieczne, chociaż jest to rzeczywistość, z którą boryka się wielu uzależnionych. Dlatego zawsze dobrym pomysłem jest nauczenie się, jak uniknąć powrotu do uzależnienia.
Jeśli niedawno ukończyłeś program pokonywania uzależnień lub myślisz o trzeźwości, ten artykuł jest dla Ciebie. Oto 9 wskazówek, które pomogą Ci uniknąć nawrotów.
Czym jest nawrót uzależnienia?
Nawrót to proces, w którym osoba przechodzi ze stanu trwałej abstynencji do aktywnego używania substancji. Oznacza to zatem, że dana osoba musiała być trzeźwa i dokonała znaczących zmian w zachowaniu przez znaczny okres czasu.
Często zdarza się, że osoba uzależniona od nikotyny, alkoholu lub narkotyków ma kilka nawrotów. W takich przypadkach często podejmuje kilka prób przed osiągnięciem przedłużonego powrotu do zdrowia. W związku z tym wiedza na ten temat może pomóc w rozwijaniu umiejętności zapobiegania nawrotom.
9 wskazówek, jak uniknąć powrotu do uzależnienia
To, co odróżnia tych, którzy pozostają wolni od uzależnienia od tych, którzy do niego wracają, to posiadanie planu zapobiegania nawrotom na okres po zakończeniu programu rehabilitacji. Dlatego pokażemy kilka skutecznych sposobów zapobiegania nawrotom uzależnień.
1. Rozpoznaj swoje wyzwalacze
Wyzwalacze mogą być wewnętrzne (niepokój, drażliwość, stres, złość, niska samoocena) lub zewnętrzne (ludzie, miejsca lub rzeczy, które przypominają ci o poprzednim używaniu substancji).
Jednym z pierwszych kroków, aby uniknąć nawrotu, jest zidentyfikowanie wszystkich wyzwalaczy i sporządzenie ich listy . Następnie wymyśl alternatywy, aby sobie z nimi poradzić lub ich unikać. Na przykład w przypadku stresu możesz nauczyć się pozytywnych sposobów radzenia sobie ze stresem. Może to obejmować medytację lub techniki relaksacyjne.
Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia nóg przez 20 minut dziennie
2. Miej sieć wsparcia, aby uniknąć nawrotów
Życie w ubogich społecznie środowiskach jest istotnym czynnikiem ryzyka przekształcenia rekreacyjnego używania narkotyków w uzależnienie. Dlatego posiadanie odpowiedniej sieci społecznościowej jest niezbędne, aby uniknąć powrotu do uzależnienia.
W związku z tym staraj się mieć wokół siebie ludzi, którzy oferują wsparcie emocjonalne (szczere zrozumienie, empatia), wsparcie instrumentalne (pomoc materialna) i wsparcie afektywne (przytulanie i pozytywne interakcje). Dobrym pomysłem jest również zdystansowanie się od ludzi, których nawyki mogą przyczynić się do późniejszego nawrotu.
3. Unikaj sytuacji związanych z uzależnieniem
Zgodnie z poprzednią radą, jednym z kluczy do uniknięcia nawrotów jest dystansowanie się od ryzykownych sytuacji. Na przykład dalsze widywanie osób, które zaangażowały się w uzależniające zachowanie, jest możliwym wyzwalaczem nawrotu.
Ponadto pewne miejsca, które przypominają o nałogu, mogą wywoływać chęć użycia substancji. Nawet członkowie rodziny mogą być wyzwalaczem, jeśli sprawią, że były uzależniony poczuje się bezbronny.
4. Strzeż się mikrodecyzji
Podczas pierwszych kilku tygodni trzeźwości osoba zyskuje coraz większą kontrolę nad sytuacją i czuje się bardziej emocjonalnie oderwana od swojej fazy używania. W ten sposób wszystkie środki ostrożności, które podjęła, aby utrzymać abstynencję, poluźniają się, co zwiększa prawdopodobieństwo potknięcia.
Wynika to z podejmowania decyzji, które wydają się nieszkodliwe, ale w rzeczywistości kryją większe zagrożenie. Dlatego zawsze powinieneś zachować ostrożność. Dzieje się tak nawet po przejściu etapu krytycznego. Podczas gdy pierwsze kilka miesięcy jest szczególnie ryzykownym okresem, nawroty w późniejszym życiu są często związane z tego rodzaju niedocenianymi decyzjami.
5. Naucz się regulować negatywne lub trudne stany emocjonalne
Ludzie walczący z uzależnieniem potrzebują skutecznych sposobów na tolerowanie, radzenie sobie z negatywnymi uczuciami doświadczanymi w codziennym życiu i ich rozumienie. Alkohol, narkotyki lub zachowania uzależniające są często sposobem, aby zapewnić chwilową ulgę w tych uczuciach, ale nie należy się już do nich uciekać.
Należy pamiętać, że negatywne uczucia nie muszą być oznakami katastrofy. Każdy odczuwa negatywne lub trudne emocje. Kluczem jest nauka zarządzania nimi.
Aby to zrobić, spróbuj prowadzić dziennik swoich emocji. Medytuj lub rozmawiaj z kimś, komu ufasz, kiedy czujesz negatywne emocje. Najlepiej znaleźć zdrowy sposób na uwolnienie się od negatywności i poprawę nastroju.
6. Zidentyfikuj i rozwiń hobby, aby uniknąć powrotu do uzależnienia
Uzależnienia często wypierają wszystkie te rzeczy, które przynosiły Ci radość. Dzieje się tak, ponieważ narkotyk, substancja lub zachowanie uzależniające staje się jedynym źródłem satysfakcji, pomimo negatywnych konsekwencji, które mu towarzyszą.
Dlatego przezwyciężenie uzależnienia może pozostawić w życiu bardzo wyraźną pustkę, którą trzeba będzie wypełnić czynnością pozwalającą na chwile satysfakcji i radości. W każdym razie jest możliwe, że przez jakiś czas będziesz żył z irytującym uczuciem bezwładności, ale w miarę upływu dni wyznaczysz sobie nowe cele do realizacji.
7. Dołącz do grupy wsparcia
Dołączenie do grup wsparcia, takich jak Anonimowi Alkoholicy (AA) lub Anonimowi Narkomani (NA), zapewnia wsparcie, odpowiedzialność, edukację i możliwość poznania rówieśników, którzy rozumieją, przez co przechodzisz.
Dzielenie się swoimi doświadczeniami z ludźmi, którzy przechodzą przez podobną sytuację, może pomóc Ci poczuć się bardziej wspieranym i rozumianym.
Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 10 zdrowych produktów diety śródziemnomorskiej
8. Wzmocnij samoopiekę, aby uniknąć nawrotów
Osoby zmagające się z uzależnieniem często doświadczają objawów odstawienia w ciągu pierwszych kilku tygodni. Do najczęstszych należą bezsenność i zmęczenie, które stanowią potencjalne czynniki wywołujące nawrót.
Dlatego w okresie rekonwalescencji ważne jest promowanie zdrowych nawyków, które poprawiają jakość snu i sprzyjają lepszemu samopoczuciu. Na przykład ćwiczenia fizyczne i zbilansowana dieta naprawdę pomagają.
9. Odwiedź psychoterapeutę
Uzależnienia zawsze budowane są na stosunkowo poważnych problemach psychologicznych i emocjonalnych. Dlatego, gdy już jesteś trzeźwy, możesz mieć do czynienia z wieloma problemami emocjonalnymi. To zupełnie normalne. W rzeczywistości stanowią one ten sam problem, który był ukrywany pod wpływem narkotyków lub alkoholu.
Możesz zauważyć, że twoje relacje mają problemy lub że cały czas jesteś zestresowany. Tak czy inaczej, ważne jest, abyś nauczył się radzić sobie w takich sytuacjach w sposób zdrowy i adaptacyjny. Jeśli nie, nawrót uzależnienia staje się bardzo prawdopodobnym scenariuszem.
W takich sytuacjach profesjonalista może naprawdę pomóc.
Co zrobić, jeśli nastąpi nawrót?
A co, jeśli wrócisz do uzależnienia? Czy to automatycznie oznacza porażkę?
Odpowiedź brzmi: NIE.
Pamiętaj, że każdy dzień Twojego nowego życia to krok we właściwym kierunku. Jeśli raz udało ci się oczyścić i wytrzeźwieć, możesz to zrobić ponownie.
W przypadku nawrotu zacznij ponownie pracować nad swoim programem naprawczym i zacznij przetwarzać emocje, które skłoniły cię do użycia substancji, aby to się nie powtórzyło. Najlepiej ucz się na swoich błędach i idź naprzód najlepiej jak potrafisz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Menon J, Kandasamy A. Relapse prevention. Indian J Psychiatry [Internet]. 2018; 60(4): 473–478. Recuperado de: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5844157/
- Melemis S. Relapse Prevention and the Five Rules of Recovery. Yale J Biol Med [Internet]. 2015; 88(3): 325–332. Recuperado de: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4553654/
- Zapata M. La Familia, soporte para la recuperación de la adicción a las drogas. CES Psicología [Internet]. 2009; 2 (2): 86-94. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=423539413007