Ikigai - przeczytaj o japońskim sekrecie pomagającym w lepszym życiu

Ikigai jest powodem dla którego istniejemy. Im szybciej nauczymy się go rozpoznawać, tym szybciej będziemy mogli zacząć pełnić naszą funkcję w życiu i iść naprzód, nie tracąc czasu.
Ikigai - przeczytaj o japońskim sekrecie pomagającym w lepszym życiu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ikigai jest tak zwanym “powodem istnienia”. Japońska kultura wierzy, że każdy z nas posiada ikigai. Jest to słowo znane niewielu osobom. Odnosi się do tego, co nadaje sens naszemu życiu. Co jest Twoim celem w życiu? Dlaczego tu jesteś?

Powód dla którego istniejemy tkwi w każdym z nas. W rzeczywistości rodzimy się z tym. Niemniej jednak stwarza to pewien problem. Mimo że wszyscy posiadamy ikigai, nie każdy z nas potrafi je odnaleźć. Na tym właśnie polega problem. Niektórzy ludzie potrzebują miesięcy, inni lat, by go odnaleźć. Podczas, gdy inni znają powód swego istnienia już w okresie dzieciństwa.

Szukaj ikigai i bądź szczęśliwy

W kulturze japońskiej nie można nie być szczęśliwym, kiedy odnajdziesz swoje ikigai. Znalazłeś to co sprawia, że ​​Twoje życie ma sens. W rezultacie każdego dnia wstajecie z nową energią i w dobrym nastroju.

Jest to problem z którym zmaga się wiele osób w kulturze zachodniej. Bardzo niewiele osób zna powód swojego istnienia, dlatego tez działają tak, jakby byli na autopilocie.

Nie smakują życia, ale żyją w stanie bezwładności.

Smutna dziewczyna.

Czy wiesz jak szukać swojego ikigai? A może wiesz już, że je znalazłeś? Czy wiesz co zrobić, aby go nie utracić?

Zwróć uwagę na te wskazówki.

Podążaj za swoim ikigai

Nawet jeśli odnalazłeś swoje ikigai już teraz, ważne jest, aby wiedzieć jedno: istnieje w Tobie pasja lub talent, którego jeszcze w tym momencie nie widzisz.

Na przykład być może nie zauważyłeś specjalnego daru, który posiadasz. Może masz talent do motywowania swoich znajomych. Być może Twoje ikigai zamieni cię w trenera lub mówcę motywacyjnego.

Zajrzyj do swego wnętrza, co powinno być Twoim celem. Później dąż do realizacji swego ikigai z każdym krokiem jaki podejmujesz.

Żyj chwilą

Jak już wspominaliśmy wcześniej, istnieje wiele osób, które żyją na autopilocie. To nie jest coś co przytrafia się tym, którzy znają swój powód, by tu być. Powodem do życia daną chwilą jest zaprzestanie myślenia o przeszłości i martwienia się o przyszłość. One tylko zajmują cenną przestrzeń w Twoim umyśle.

Szczęśliwa dziewczyna żyjąca chwilą.

Staraj się ćwiczyć uważność lub jakiś rodzaj medytacji. Może odkryjesz, co nadaje sens Twojemu życiu, kiedy najmniej się tego spodziewasz.

Nie stój w miejscu, idź naprzód

Czasami lubimy zrobić sobie wakacje od robienia czegokolwiek. Być może po prostu chcemy mieć wystarczająco dużo pieniędzy, abyśmy mogli kiedyś przestać pracować i żyć dla siebie. Jednak wydawanie wszystkiego i nie robienie niczego co Cię wzbogaca, może z biegiem lat przerodzić się w niezadowolenie. Po prostu nie stój w miejscu.

Nie zadowalaj się przeciętną pracą, która nie daje Ci spełnienia. Nie zadowalaj się także relacjami, które nie dostarczają satysfakcji. Podejmij wysiłek, spróbuj stać się lepszym i idź naprzód.

Masz coś do zaoferowania temu światu, więc nie trać czasu.

Rób to co kochasz

Co lubisz robić? Czy lubisz jeździć na nartach, grać na instrumencie, czytać lub podróżować? Rób to co kochasz i nie szukaj wymówek. Jeśli tego nie zrobisz, stracisz swoje ikigai i będziesz musiał wrócić i je znaleźć.

Bywa, że wymówki typu “nie mam czasu” lub “zrobię to później” lub “nie mam pieniędzy” pomagają nam odwlekać to co chcemy robić tu i teraz.

Szczęśliwa dziewczyna dzięki ikigai

Może wierzymy, że pewnego dnia zrobimy to wszystko czego pragniemy. W rzeczywistości jednak tak nie jest. Czy pamiętasz, że musisz żyć w teraźniejszości? Nie odkładaj tego czego pragniesz, ponieważ jest nierozerwalnie związane z Twoim celem.

Zadbaj o swoje otoczenie

Twoje środowisko jest bardzo ważne. Otaczanie się naturą, posiadanie przyjaciół w pobliżu i pozytywne myślenie pomoże Twojemu ikigai. Często narzekamy i przebywamy w towarzystwie ludzi, którzy są t oksyczni. Po co? To nam nie pomoże.

Zadbaj o swoje otoczenie i upewnij się, że czujesz się komfortowo tam, gdzie jesteś. Zauważysz, że wszystko jest o wiele prostsze niż się wydaje i że twoje ikigai jest obok – tuż za rogiem. Czy znalazłeś powód, żeby wstawać każdego ranka? Nie pojawi się znikąd, jeśli go nie poszukasz i nie przejmiesz inicjatywy.

Lamentowanie i frustracja nie pomogą. Zacznij myśleć bardziej pozytywnie, przy pomocy małych kroczków poznaj siebie lepiej, a kiedy najmniej się tego spodziewasz, dowiesz się, dlaczego znalazłeś się na tym świecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Khoury, B.; Lecomte, T.; Fortin, G., et al. (2013). “Mindfulness-based therapy: a comprehensive meta-analysis”, Clin Psychol Rev, 33 (6): 763-771.
  • Nolen-Hoeksema, S.; Wisco, B. E., and Lyubomirsky, S. (2008). “Rethinking rumination”, Perspectives on Psychological Science, 3 (5): 400-424.
  • Segal, Z. V., Williams, J. M., y Teasdale, J. D. (2006). Terapia cognitiva de la depresión basada en la consciencia plena. Un nuevo abordaje para la prevención de recaídas. Bilbao: Desclée de Brouwer.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.