Jak się odżywiać mając za sobą zawał serca?

Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i rzucenie palenia mogą pomóc zapobiec chorobom serca. Z tego artykułu dowiesz się, jakie produkty spożywcze powinieneś włączyć do swojej codziennej diety jeśli przeszedłeś zawał serca lub chcesz mu zapobiec.
Jak się odżywiać mając za sobą zawał serca?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Eksperci dużo mówią na temat diet jakich powinniśmy przestrzegać aby cieszyć się zdrowiem. Jaką jednak dietę wybrać jeśli mamy za sobą zawał serca lub chcemy zapobiec innym problemom kardiologicznym?

Stres, złe odżywianie i brak odpoczynku bezpośrednio wpływają na kondycję Twojego serca. Dlatego po ataku serca koniecznie musisz wyrobić sobie nowe zdrowsze nawyki takie jak zmiana diety, aktywność fizyczna oraz rzucić palenie. Po zawale serca pacjenci muszą stosować się do zaleceń lekarza aby wyzdrowieć i pozostać zdrowym.

W tym artykule damy Ci kilka wskazówek jakie jedzenie włączyć do swojej diety.

Zawał serca i zdrowe nawyki

Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2012 roku ponad 17 milionów ludzi zmarło z powodu chorób naczyniowo-sercowych. Ponadto twierdzą, że można zapobiec 80% ataków serca i udarów.

Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i rzucenie toksycznych nawyków mogą Ci pomóc uniknąć zdarzeń zagrażających Twojemu życiu. Jeśli masz za sobą zawał serca lub chcesz mu zapobiec, powinieneś włączyć do swojej codziennej diety następujące produkty.

Dieta po zawale serca

Mając za sobą zawał serca, czynniki podnoszące ryzyko takie jak cholesterol, poziom glukozy i ciśnienie krwi powinny być ściśle kontrolowane.

Pacjenci po ataku serca powinni utrzymywać niski cholesterol i poziom glukozy, tak samo jak stale pilnować ciśnienia krwi. Mogą osiągać to z pomocą medytacji, ćwiczeń oraz zdrowej diety.

Zdrowa dieta dla serca

Najzdrowszą dietą dla takich pacjentów jest dieta śródziemnomorska. Jest tak ponieważ dieta ta bogata jest w warzywa, owoce, pełne ziarna, ryby, a dodatkowo w porcje grillowanego chudego mięsa.

Jeśli masz za sobą zawał serca, powinieneś przygotowywać wszystko z oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz ograniczyć ilość soli (możesz ją zastąpić aromatycznymi ziołami i przyprawami).

Ponadto powinieneś spożywać jedynie niskotłuszczowe produkty mleczne oraz jeść rośliny strączkowe dwa razy w tygodniu.

Ten artykuł może Cie zainteresować: Stan przedzawałowy — alarmujące objawy.

Co jeść kiedy przeszedłeś zawał serca?

Warzywa i owoce.

Według ekspertów na całym świecie, dieta bogata w warzywa i owoce zwiększa poziom potasu i magnesu. To minerały które chronią przed zaburzeniami rytmu serca. Ponadto taka dieta pomaga obniżyć poziom sodu, który związany jest z ciśnieniem krwi.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Ten zdrowy dla serca składnik to podstawa diety śródziemnomorskiej.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek ma znaczące korzyści dla zdrowia. Spożywając cztery łyżki stołowe oliwy dziennie, w połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą śródziemnomorską, pomagamy zmniejszać ryzyko tego że wystąpi u nas zawał serca lub udar.

Orzechy

Orzechy to wyjątkowe źródło zdrowych składników odżywczych i są bogate w jednonienasycone tłuszcze roślinne. W szczególności orzechy włoskie, które są również bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, wielonienasycony tłuszcz wpływający na zdrowie naszego serca.

Zawierają również L-argininę (aminokwas, który pomaga wytwarzać tlenek azotu, który z kolei pomaga regulować ciśnienie krwi) i fitosterole (związki roślinne, które blokują wchłanianie cholesterolu w jelitach i pomagają przez to obniżyć poziom cholesterolu we krwi).

Herbata

W każdym typie herbaty zawarta jest katechina, składnik który pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi poprzez blokowanie syntezy cholesterolu i zapobiegając zakrzepom krwi. Znajduje się w niej również kwercetyna, która wpływa korzystnie na poprawę działania naczyń krwionośnych.

Tłuste ryby

Podobnie jak oliwa z oliwek, ryby bogate są w korzystne dla serca tłuszcze które chronią je przed chorobami.

Tłuste ryby

Jeśli masz za sobą atak serca, powinieneś pozbyć się tłuszczy nasyconych ze swojej diety. Jednakże, absolutnie nie możesz zapominać o tłuszczach nienasyconych. Tłuste ryby takie jak łosoś, makrela czy pstrąg to doskonałe źródło tych tłuszczy.

Pełne ziarna i rośliny strączkowe

Otręby to łupiny które chronią ziarna zbóż. Według Światowej Federacji Serca pomagają spowolnić tempo wchłaniania cukrów i obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Rośliny strączkowe z kolei, są wyjątkowym źródłem białka roślinnego, błonnika i minerałów.

To również powinno Cię zainteresować: Zawał serca u kobiet: objawy, których nie należy ignorować

Jedzenie którego należy unikać jeśli masz za sobą zawał serca

Ciastka

Jeśli doznałeś lub chcesz uniknąć zawału serca, powinieneś wykluczyć z diety wszelkie produkty zawierające cholesterol oraz tzw. tłuszcze trans.

Mając za sobą zawał serca, powinieneś przestrzegać zdrowej diety. A zatem, powinieneś unikać produktów zawierających tłuszcze nasycone, tłuszcze trans i cholesterol. To produkty takie jak pełne mleko, masło, tłuste mięso czy cukier.

Produkty niezdrowe dla serca

Powinieneś również unikać wędlin i kiełbas (ponieważ zawierają one szkodliwe tłuszcze i duże ilości sodu). Należy wykluczyć poza tym wypieki (bogate w tłuszcze trans) oraz gotowe potrawy.

Na koniec pamiętaj, że bardzo istotne jest wdrożenie do swojego planu dnia przynajmniej umiarkowanej dawki aktywności fizycznej. Twój lekarz doradzi Ci odpowiednie ćwiczenia dla Ciebie. Jeśli masz za sobą zawał serca, aktywność fizyczna jest doskonałym sprzymierzeńcem by pomóc Ci poprawić Twój stan zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chmielewski J., Carmody JB., Dietary sodium, dietary potassium, and systolic blood pressure in US adolescents. J Clin Hypertens, 2017. 19 (9): 904-909.
  • Abdelhamid AS., Brown TJ., Brainard JS., Biswas P., et al., Omega 3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev, 2018.
  • Li D., Wang R., Huang J., Cai Q., et al., Effects and mechanisms of tea regulation blood pressure: evidences and promises. Nutrients, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.