Jak rozpoznać objawy gorączki?

Gorączka to wzrost temperatury, któremu towarzyszą takie objawy, jak dreszcze, gorąca skóra i pocenie się. Dowiedz się tutaj, jak rozpoznać gorączkę.
Jak rozpoznać objawy gorączki?
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Termin „gorączka” odnosi się do wzrostu temperatury ciała powyżej normalnych wartości.  Wzrostowi temperatury towarzyszą ponadto charakterystyczne objawy gorączki. Temperatury, które wskazują na ten stan to:

  • Ponad 37,8 ° C (100 ° F) mierzone doustnie
  • Powyżej 37,4 ºC (99 ° F) pod pachami
  • Ponad 38,2 ° C (100 ° F) mierzone doodbytniczo

W normalnych warunkach spodziewana jest zmienność temperatury naszego ciała, która wieczorem jest o 0,6°C wyższa w porównaniu ze średnią we wczesnych godzinach porannych. Ponadto może się to różnić w zależności od sytuacji, takich jak ekspozycja na światło słoneczne lub cykl menstruacyjny.

Dlaczego występuje gorączka?

Gorączka powstaje na skutek wzrostu temperatury ciała, regulowanej przez rodzaj termostatu znajdujący się w przedniej części podwzgórza. Ponadto, we wzroście tym pośredniczą czynniki związane z zapaleniem (w szczególności interleukina 1).

W rezultacie następuje podniesienie punktu kontrolnego, który powoduje uwalnianie substancji do krwi (zwanych pirogenami). Odpowiadają one za zmniejszenie utraty ciepła (zwężenie naczyń krwionośnych i wywoływanie dreszczy), a tym samym podwyższenie temperatury i osiągnięcie nowej wartości zadanej.

Zwężenie naczyń powoduje zmiany w krążeniu krwi. Z drugiej strony dreszcze są wywoływane mimowolnym skurczem mięśni.

Dlatego gorączka jest odpowiedzią ludzkiego ciała w obliczu procesu zapalnego. W większym stopniu wywołuje ją walka z infekcją (wirusową, bakteryjną, pasożytniczą lub grzybiczą). Jednak może również mieć związek z innymi procesami, takimi jak rak czy reumatyzm.

W przypadku ostrej gorączki (trwającej krócej niż 4 dni) przyczyna ma najprawdopodobniej charakter zakaźny. Natomiast gorączka niezakaźna jest zwykle nawracająca lub przewlekła.

Escalofríos por fiebre.
Objawy gorączki obejmują dreszcze, które często pojawiają się przed wzrostem temperatury ciała.

Podoba Ci się ten artykuł? Uważamy, że możesz również przeczytać: Sposoby na obniżenie gorączki bez potrzeby przyjmowania leków

Etapy gorączki

Etapy gorączki można zidentyfikować klinicznie i podzielić na:

  1. Wzrost: jest na ogół nagły i poprzedzony dreszczami. Jeśli wzrost jest powolny, nie będzie dreszczy.
  2. Faza gorąca lub fastigia: Jest to utrzymanie temperatury ciała na nowym lub podwyższonym poziomie, dochodzącym do 39,5 lub 40 °C.
  3. Faza opadania lub pocenie się: Gorączka może nagle zakończyć się intensywnym poceniem.

Jakie są objawy gorączki?

Objawy gorączki mogą się różnić w zależności od osoby. Mogą być trudniejsze do zidentyfikowania u osób starszych i niemowląt.

Objawy te wiążą się głównie z procesem zapalnym, chociaż sam wzrost temperatury też powoduje ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, dreszcze i pocenie się. Inne ogólne objawy gorączki mogą obejmować:

  • Gorącą skórę
  • Zwiększoną częstość akcji serca lub tachykardię z powodu zwiększonej pojemności minutowej serca
  • Zwiększoną częstość oddechów
  • Uczucie pragnienia
  • Utrata apetytu
  • Bóle głowy
  • Konwulsje: u niektórych dzieci z predyspozycjami genetycznymi może je wywołać nagły wzrost temperatury.

U niemowląt infekcje zwykle objawiają się bardzo niespecyficznie, więc obecność zwiększonej drażliwości, zaczerwienienia twarzy, letargu i zmniejszonego apetytu sugeruje objawy gorączki.

Zalecenia dotyczące dobrego pomiaru temperatury

Różne drogi pomiaru temperatury to: ustna, odbytnicza, pachowa i uszna. Termometry rtęciowe są najczęstszym narzędziem do mierzenia temperatury, a obecnie szeroko dostępne są termometry cyfrowe.

Metoda dotykowa jest również jedną z najpopularniejszych metod domowych, ale jest też najmniej dokładna. Nie pozwala nam określić rzeczywistej temperatury, więc nie jest zalecana jako punkt odniesienia.

Do wszystkich miejsc pomiaru można używać tego samego termometru. Jednak konieczne jest posiadanie innego termometru do dróg doustnych i doodbytniczych. Dla niemowląt dostępne są termometry doodbytnicze z cieńszą końcówką, która zmniejsza ryzyko urazu. Wyjątkiem jest jednak droga uszna, która wymaga termometru na podczerwień do odczytu przez błonę bębenkową.

Droga doustna jest zalecana dla dorosłych i starszych dzieci, ponieważ usta muszą być zamknięte, a termometr pozostawać nieruchomy. U dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia zaleca się pomiar termometrem cyfrowym pod pachą. W wieku od trzech miesięcy do pięciu lat zalecany jest ten sam sposób lub bębenkowy termometr na podczerwień.

Termometr cyfrowy.
U niemowląt temperaturę należy mierzyć metodami, na które nie ma wpływu ruch dziecka.

Kiedy powinienem zgłosić się do lekarza, jeśli mam objawy gorączki?

U starszych dzieci i dorosłych natychmiastowa pomoc lekarska nie jest zwykle konieczna w przypadku gorączki, chyba że występują objawy choroby podstawowej lub temperatura jest wyższa niż 40 °C ( 104 °F). Inaczej jest w przypadku niemowląt do trzeciego miesiąca życia, dla których zawsze wskazana jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kilka znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę, aby ustalić, czy nadszedł czas, aby udać się do lekarza:

  • Zmiany stanu psychicznego.
  • Silny ból głowy lub sztywność karku.
  • Obecność wybroczyn (kropkowane krwotoki na skórze).
  • Spadek ciśnienia krwi.
  • Trudności w oddychaniu.
  • Temperatura wyższa niż 40 °C (104 °F) lub niższa niż 35 °C (95 °F).
  • Niedawne podanie leków immunosupresyjnych.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Wysoka temperatura ciała – kiedy staje się groźna?

Gorączkę można opanować w domu

Oprócz przyjmowania dostępnych bez recepty leków przeciwgorączkowych w celu zmniejszenia objawów gorączki, zaleca się również stosowanie środków fizycznych, które wzmacniają ich działanie. Zamiast kąpać się w zimnej wodzie, najlepiej schłodzić się letnią wodą, ponieważ pomaga ona rozproszyć ciepło w miarę parowania cieczy.

Ocena medyczna nie zawsze jest konieczna, ponieważ bardzo prawdopodobne jest, że gorączka ustąpi. Powinniśmy jednak pamiętać, że sama gorączka jest objawem choroby podstawowej, dlatego należy o tym pamiętać i wiedzieć, kiedy szukać pomocy lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.