7 domowych sposobów na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Wzmocnienie naszych naczyń krwionośnych pozwala nam zapobiegać zaburzeniom układu krążenia. W tym artykule przedstawimy Ci 7 domowych środków, z których możesz skorzystać!
7 domowych sposobów na wzmocnienie naczyń krwionośnych
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Układ krążenia musi być czysty i silny, aby zapobiegać niektórym chorobom i zaburzeniom, od wysokiego cholesterolu po zakrzepy krwi lub zawały serca. Nasze naczynia krwionośne są bardzo ważną częścią organizmu i warto o nie dbać. W tym artykule przedstawimy więc najlepsze domowe sposoby na wzmocnienie naczyń krwionośnych.

Nie przegap ich!

Czym są naczynia krwionośne i do czego służą?

Naczynia krwionośne to puste, cylindryczne struktury, które przenoszą krew z serca i rozprowadzają ją po całym ciele. Dzielą się na trzy główne grupy:

Tętnice

Tętnice przenoszą krew z serca do narządów oraz przenoszą tlen i składniki odżywcze. Są grube i elastyczne, ponieważ muszą wytrzymać duży nacisk utlenionej krwi pompowanej przez serce.

Mięśnie ścian kurczą się i rozszerzają, aby kontrolować ciśnienie krwi i ilość krwi, która dociera do każdego narządu.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia stóp przez 20 minut dziennie

Włosowate naczynia krwionośne

Naczynia te mają bardzo cienkie ścianki i tworzą połączenia między tętnicami i żyłami. Przenoszą również substancje między tkankami a krwią.

Żyły

żyły to naczynia krwionośne

Żyły przenoszą krew w przeciwną stronę niż tętnice, czyli z narządów do serca, a następnie do płuc, aby wymienić dwutlenek węgla na tlen.

Mają zastawki jednokierunkowe, które zapobiegają cofaniu się krwi.

Podsumowując, „droga”, którą podąża krew, to: serce, tętnice, naczynia włosowate, żyły i znowu serce.

Pokarmy na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Zdrowa dieta jest niezbędna, aby nasz organizm był w doskonałej kondycji. Dotyczy to również naczyń krwionośnych. Jeśli chcesz, aby były silne i zdrowe oraz nie cierpiały z powodu typowych chorób układu krążenia, zaleca się spożywanie następujących pokarmów:

Brokuły

Bogate w witaminę E brokuły mogą zapobiegać tworzeniu się skrzepów i zmniejszać ich poziom we krwi. Ponadto brokuły pomagają zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi i cholesterolu we krwi.

Dodatkowo to warzywo należące do grupy krzyżowej zawiera luteinę, substancję, która zapobiega przedwczesnemu niszczeniu tkanek miękkich oczu. W ten sposób pomaga zapobiegać rozwojowi zaćmy.

Granat

Pokrojony granat.

Przeciwutleniacze zawarte w tym owocu służą do eliminacji wszystkiego, co szkodzi organizmowi. W rzeczywistości picie pół szklanki soku z tego owocu dziennie może zapobiec gromadzeniu się szkodliwych substancji w naczyniach krwionośnych.

Polecany szczególnie dla osób cierpiących na nadciśnienie i cukrzycę. Najlepiej jednak przygotować sok bezpośrednio przed spożyciem, ponieważ z biegiem czasu traci on swoje składniki odżywcze.

Ostatnie badania pokazują, że ekstrakt z granatu pomaga obniżyć poziom cholesterolu w osoczu i wątrobie poprzez zwiększenie syntezy kwasów żółciowych. Ponadto to samo badanie opublikowane w The Journal of Nutritional Biochemistry wykazało, że efekty mogą się nasilić, jeśli podaje się go z insuliną.

Cebula to doskonały środek na wzmocnienie naczyń krwionośnych

La cebolla

Cebula dostarcza nam wielu dobroczynnych właściwości zdrowotnych. Zawarte w niej związki siarki są doskonałymi antykoagulantami, które również podnoszą poziom dobrego cholesterolu.

Z kolei działają przeciwzapalnie i pomagają zapobiegać powstawaniu blaszki miażdżycowej. Spożywanie wystarczającej ilości tego warzywa pozwoli na wzmocnienie twoich naczyń krwionośnych, dzięki czemu pozostaną  zdrowe i elastyczne.

Dodatkowo, gdyby tego było mało, cebula jest również polecana pacjentom z cukrzycą. Jej działanie jest silniejsze, jeśli jest spożywana na surowo.

Pomidory

Są doskonałym źródłem składników odżywczych, które chronią żyły i tętnice oraz neutralizują działanie wolnych rodników. Wynika to z dużej ilości likopenu, który zmniejsza ryzyko powstawania zatorów w układzie krążenia.

Pomidory obniżają poziom utlenionego cholesterolu i działają jako niesteroidowe środki przeciwzapalne. Możesz je spożywać na surowo, ale również gotowane lub smażone, i nadal będziesz cieszyć się ich zaletami.

Buraki

Remolacha

Ich główny związek, betaina, służy do neutralizacji homocysteiny, aminokwasu związanego z chorobami naczyń mózgowych i serca. Innym składnikiem odżywczym buraków jest kwas foliowy, który również spełnia tę samą funkcję.

Sok z tego warzywa stymuluje oczyszczanie komórek i poprawia aktywność enzymów wątrobowych. Ponadto dzięki wysokiej zawartości błonnika pomaga zwalczać zaparcia i równoważyć poziom cukru we krwi.

Inne pokarmy dobre na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Otros alimentos

Oprócz powyższego możesz spożywać również:

  • Pomarańcze
  • Wiśnie
  • Drożdże piwowarskie
  • Arbuz
  • Poziomki

Doskonały środek na oczyszczenie naczyń krwionośnych

Jeśli masz zbyt wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę lub w rodzinie istnieją problemy z sercem, ten lek idealnie się nadaje dla Ciebie. Działa również korzystnie, jeśli chcesz dłużej cieszyć się zdrowiem, gdyż działa na wzmocnienie naczyń krwionośnych.

Codzienne złe nawyki, takie jak brak ruchu i dieta pełna niezdrowych tłuszczów i cukrów oraz siedzący tryb życia, prowadzą do chorób serca. Pamiętaj zawsze, że oprócz przestrzegania zdrowej diety ważne jest, aby regularnie ćwiczyć.

Przestrzegając wszystkich tych zaleceń razem wziętych, możesz w pełni wykorzystać zalety tego domowego środka.

Składniki

  • Osiem ząbków czosnku
  • Osiem cytryn
  • 6 litrów wody

Jak zrobić napój na wzmocnienie naczyń krwionośnych?

Przygotowanie
  • Najpierw oddziel ząbki czosnku, obierz je i dokładnie oczyść każdy  z nich.
  • Zagotuj wodę w rondelku.
  • W  tym czasie pokrój cytryny w plasterki.
  • Gdy woda się zagotuje, dodaj cytryny.
  • Następnie posiekaj czosnek tak drobno, jak to możliwe (możesz użyć robota kuchennego lub zmiksować, jeśli chcesz).
  • Następnie dodaj do wody i gotuj przez kilka minut.
  • Usuń z ognia. Po ostygnięciu i osiągnięciu temperatury pokojowej przechowuj w szklanym słoiku w lodówce.

Jak go zażywać?

  • Za pomocą zakraplacza przyjmuj 50 ml mieszanki (tylko część płynna). Możesz zacząć od mniejszej dawki przez pierwsze kilka dni a następnie ją stopniowo zwiększać.
  • Spożywaj przed śniadaniem i nie przegap żadnego dnia.
  • Kontynuuj kurację przez 40 dni z rzędu.

Dobre nawyki, które działają na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Wymienione powyżej pokarmy i środki zaradcze pomagają wzmocnić naczynia krwionośne i promować zdrowe krążenie. Istnieją jednak pewne ogólne zalecenia, które można również zastosować w celu poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Oprócz regularnych ćwiczeń i utrzymywania zbilansowanej diety, jeśli jesteś palaczem, powinieneś rzucić palenie. Papierosy zawierają szkodliwe substancje, które źle wpływają na wiele narządów, w tym naczynia krwionośne.

Aktywności takie jak jogging, joga a także zwiększenie spożycia ryb mogą również pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi. W ten sposób Twoja krew będzie czystsza, a nagromadzony tłuszcz zmniejszy się. Twoja jakość życia poprawi się pod każdym względem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Giele, H., & Barton, R. (2015). Blood vessels. In Disorders of the Hand: Volume 1: Hand Injuries(pp. 1–21). Springer-Verlag London Ltd. https://doi.org/10.1007/978-1-4471-6554-5_1
  • Latté, K. P., Appel, K. E., & Lampen, A. (2011, December). Health benefits and possible risks of broccoli – An overview. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2011.08.019
  • Jurenka, J. (2008, June). Therapeutic applications of pomegranate (Punica granatum L.): A review. Alternative Medicine Review.
  • Slimestad, R., Fossen, T., & Vågen, I. M. (2007, December 12). Onions: A source of unique dietary flavonoids. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf0712503
  • Yahia, E. M., & Brecht, J. K. (2012). Tomatoes. In Crop Post-Harvest: Science and Technology: Perishables (pp. 5–23). Wiley-Blackwell. https://doi.org/10.1002/9781444354652.ch2

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.