Jak przyrządzić pyszne purée z zielonego groszku?
Nie ma szybszego i łatwiejszego sposobu na przygotowanie tego warzywa niż purée z zielonego groszku. Potrzebujesz tylko kilku składników i blendera, aby przygotować je w kilka minut.
Ta kremowa mieszanka jest idealnym dodatkiem do każdej potrawy z zawartością białka, czy to mięsa, ryby, czy tofu. Oprócz nadania potrawie jasnego odcienia, służy jako dekoracja i sos do niej.
Jeśli przeczytasz nasz artykuł, dowiesz się z niego, jak ją przygotować i jak może ona korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie.
Smaczne i zdrowe purée z zielonego groszku
Groch to warzywo, które albo się uwielbia, albo się go absolutnie nie znosi. Często problem tkwi w monotonii przyrządzania – prawie zawsze jest on gotowany i przedstawiany jako dodatek do potraw.
I choć w ten sposób też jest pyszny, to ciekawie jest też odkryć inne przepisy, w których to właśnie groszek jest głównym bohaterem. Są to warzywne gulasze, zapiekanki, sałatki, czy zupy na chłodniejsze dni.
Groch (Pisum sativum) jest pokarmem naszych przodków i bardzo cennym składnikiem tradycyjnej kuchni śródziemnomorskiej. Wyróżnia się zawartością błonnika , witamin C i K oraz minerałów, takich jak żelazo, magnez i fosfor. Ponadto zawiera nieco więcej białka niż inne świeże warzywa.
Dzięki temu idealnie nadaje się dla osób zagrożonych anemią lub z niskim poziomem spożycia żelaza w diecie. Stanowi również cenną dodatkową dawkę selenu, folianów i antyoksydantów.
Eksperci badają potencjalne korzyści jedzenia groszku przy chorobach układu krążenia, cukrzycy typu 2, niektórych rodzajach raka i zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego.
Ale w rzeczywistości groszek to bardzo interesujący produkt, który można wprowadzić do codziennej diety każdego człowieka, nawet małych dzieci. Aby zapewnić sobie innowacje w jego przygotowaniu prezentujemy dziś dwa sposoby na przygotowanie oryginalnego purée z zielonego groszku.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Kremowy sos z awokado: jak go wykonać?
Składniki na 4 porcje domowego purée z zielonego groszku:
- 700 gramów mrożonego groszku.
- 1 cebula.
- 3 ząbki czosnku.
- 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek extra virgin.
- 1 kostka sera
- 700 gramów bulionu z kurczaka.
- Sok z 1/2 cytryny.
- 1 liść laurowy.
- Sól i pieprz do smaku.
Procedura przygotowania krok po kroku
- Na początek gotuj groszek w garnku z wodą przez 5 do 7 minut. Kiedy będzie miękki, odcedź go i odłóż na bok. Nie zalecamy gotować go zbyt długo, w przeciwnym razie straci swój charakterystyczny kolor.
- W międzyczasie obierz i pokrój cebulę w drobną kostkę, a czosnek w większe kawałki. Na patelnię o szerokim dnie lub do rondla dodajemy oliwę z oliwek i podsmażamy oba składniki.
- Po 3 minutach dodaj liść laurowy i groszek. Smaż wszystko razem jeszcze przez kilka minut na średnim ogniu, upewniając się, że wszystko jest dobrze wymieszane. Następnie dodaj
- Pozostaw naczynie na kilka minut przy wyłączonym palniku, aby ser się roztopił.
- Wlej całą zawartość do misy Dodaj odrobinę bulionu z kurczaka i zmiksuj całość. Następnie dodaj jeszcze trochę, aż do uzyskania pożądanej konsystencji.
- Aby uzyskać inny, świeższy smak, dodaj kilka gałązek mięty lub pietruszki podczas miksowania. Ponadto w połączeniu z odrobiną awokado, uzyskasz znacznie bardziej kremową konsystencję.
Aby uzyskać wegańską wersję tego przepisu, zastąp ser odrobiną tofu lub śmietany sojowej, albo płatkami owsianymi do gotowania. Analogicznie zastąp bulion z kurczaka bulionem warzywnym. Uzyskasz w 100% roślinne danie, które może zasmakować każdemu, nawet osobom z nietolerancją laktozy lub alergią na mleko.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zupa krem z zielonych szparagów
Inny sposób przyrządzania tej potrawy
Teraz zaproponujemy wariację na temat poprzedniego przepisu. Z poniższych składników można przygotować 4 porcje.
- 700 gramów mrożonego lub świeżego groszku.
- 1/2 cebuli.
- 2 ząbki czosnku.
- 1 szczypta kminku.
- 700 gramów bulionu drobiowego lub warzywnego.
- 1 łyżeczka masła lub oliwy z oliwek extra virgin.
- Sól i pieprz.
- 1 łyżka stołowa mleka kondensowanego lub kokosowego.
Oto procedura krok po kroku:
- Najpierw ugotuj groszek w garnku z wodą i solą. Jeśli jest mrożony, wsyp go bezpośrednio do wody bez rozmrażania. Zwykle jest gotowy w ciągu około 5 minut. W każdym razie warto spróbować jego smaku, aby wiedzieć, kiedy groszek jest gotowy.
- Teraz pora obrać i drobno posiekać cebulę i czosnek. Roztop masło na patelni na małym ogniu i smaż warzywa przez około 2 minuty.
- Kiedy zaczną nabierać półprzezroczystego odcienia, czas dodać odsączony groszek. Dopraw solą i pieprzem oraz gotuj jeszcze przez 2 minuty.
- Na wyłączonym palniku dodajemy odparowane mleko lub mleko kokosowe. Lekko zamieszaj, aby wszystko się połączyło i odstaw na kilka minut.
- Teraz nadszedł czas na miksowanie. Aby to zrobić, wsyp wszystkie składniki do blendera i miksuj do uzyskania konsystencji purée. Następnie dodawaj stopniowo bulion, w zależności od pożądanej konsystencji.
Po umieszczeniu potrawy na talerzu , dodaj także pokrojoną w kostkę szynkę serrano, grzanki, odrobinę startego sera lub ziarna sezamu do dekoracji.
Wszystkie szczegóły dotyczące najlepszego purée z zielonego groszku
Samo purée z zielonego groszku jest bardzo uniwersalnym daniem, ponieważ można je spożywać na różne sposoby. W zależności od ilości dodanego płynu, otrzymamy coś w zakresie od zupy do doskonałego sosu.
W obu przypadkach potrawa ta oferuje możliwość dodania witamin, minerałów i błonnika do każdego posiłku. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli towarzyszy daniom mięsnym lub rybnym lub jest podawana jako część różnych przystawek.
Ze względu na dostępność i wygodę, do gotowania prawie zawsze używa się mrożonego groszku. Można jednak przygotować purée również ze świeżych warzyw. Należy tylko wziąć pod uwagę, że powyższe pomiary wagowe odnoszą się do groszku po obraniu go ze strączków.
Po przygotowaniu można purée z zielonego groszku przechowywać w lodówce przez kilka dni, zachowując wszystkie jego walory smakowe i właściwości. Małe porcje można zamrozić w celu dłuższego przechowywania.
Krótko mówiąc, zachęcamy do wypróbowania tych przepisów z wielu powodów. Są one eksplozją smaków, atrakcyjne dla oka, aromatyczne i pożywne!
Na co więc jeszcze czekasz?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dahl, W. J, et al. Review of the health benefits of peas (Pisum sativum L.). The British Journal of Nutrition. Agosto 2012. 108 Suppl 1:S3-10
- Jukanti A.K, et al. Nutritional quality and health benefits of chickpea (Cicer arietinum L.): a review.