Jak przygotować niskokaloryczny dip orzechowy?

Jak przygotować niskokaloryczny dip orzechowy?
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Dip orzechowy jest idealny do wielu różnych przepisów. A co najważniejsze, można go zjeść z każdym głównym posiłkiem. Dowiedz się, jak go przygotować.

Dip orzechowy jest bardzo łatwy do przyrządzenia i jest sposobem na urozmaicenie naszych przepisów. Orzechy włoskie są owocem drzewa orzechowego. Istnieją różne odmiany orzechów włoskich, takie jak Common, Parisenne, Payne, Partridge, Eureka i Hartley.

Ten sos orzechowy idealnie komponuje się z różnymi rodzajami potraw, w tym makaronami, rybami, mięsem i sałatkami. Można go nawet używać do nadziewania papryki, ziemniaków, pomidorów i cukinii. Czy odważysz się go spróbować?

Właściwości orzechów włoskich

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie wyróżniają się zawartością kwasów omega 3, białka i witaminy E. Dodatkowo zawierają polifenole i błonnik pokarmowy.

Orzech włoski to suszony owoc o wielu zaletach i właściwościach odżywczych. Jedną z najważniejszych zalet jest ochrona naszego układu krążenia. Jest także owocem o działaniu przeciwutleniającym.

Orzechy włoskie są źródłem zdrowych tłuszczów, dostarczają nam Omega-3, które są bardzo korzystne dla naszego mózgu i serca. Mają też wiele przeciwutleniaczy: witaminę E i polifenole. Polifenole zawarte w orzechach włoskich wraz z Omega-3 mają działanie przeciwzapalne.

Dzienne spożycie 4-5 orzechów włoskich jest zdrowe i nie tuczące, ponieważ orzechy włoskie są bogate w błonnik i dają uczucie sytości. Regularne spożywanie orzechów włoskich pomaga również w utrzymaniu naszej flory jelitowej w dobrej kondycji.

Dzieje się tak, ponieważ wzrasta liczba pożytecznych bakterii wchodzących w skład flory jelitowej.

Badania naukowe wykazały, że orzechy włoskie zapobiegają uszkodzeniom oksydacyjnym i działają na zły cholesterol. Uważa się również, że ich spożycie pomaga zapobiec śmierci komórek mózgowych. Dzienne spożycie chroni przed pogorszeniem funkcji poznawczych, które zwykle następuje z biegiem lat.

Najlepszy sezon na orzechy włoskie to jesień, chociaż możemy je kupić przez cały rok. Idealnym sposobem na przechowywanie orzechów w łupinach jest zamknięcie ich w szczelnych szklanych słoikach, aby zachowały wszystkie swoje właściwości.

Jak przechowywać orzechy włoskie?

Po zakupie orzechów najlepiej przechowywać je w lodówce lub zamrażarce, w zależności od tego, kiedy zamierzasz je spożyć. Jeśli zamierzasz ich użyć od razu, przechowuj je w lodówce.

Gdy musisz je przechowywać przez miesiąc lub dłużej, najlepiej umieścić je w zamrażarce. Jeśli kupisz zapakowane orzechy, możesz je przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Jednak po otwarciu opakowania umieść je w opakowaniu próżniowym, aby zachowały świeżość.

Inną opcją zakupu są orzechy włoskie luzem, w łupinach lub bez. W takim przypadku staraj się trzymać je w pojemniku próżniowym, aby zachowały świeżość przez długi czas.

Przepis na niskokaloryczny dip orzechowy

Masło orzechowe

Aby przygotować niskokaloryczny sos orzechowy możemy połączyć orzech włoski z innymi zdrowymi składnikami, takimi jak czosnek, ser, pieprz i mleko.

Przygotowanie dipu orzechowego pozwala w inny sposób wykorzystać walory tego produktu. Ponadto ułatwia wprowadzenie go do zwykłej diety. Możesz cieszyć się nim podczas śniadania, obiadu czy kolacji.

  • Obrane orzechy włoskie – 16 sztuk.
  • Mleko (alternatywa dla śmietany)- 150 ml.
  • Oliwa z oliwek extra virgin – 50 ml.
  • Ząbek czosnku – 1 szt.
  • Ser biały – 1 łyżka.
  • Sól dla smaku.
  • Pieprz – szczypta.
  • Jajko na twardo – opcjonalnie.
  • Parmezan – opcjonalnie.

Możesz być także zainteresowany: Quiche z warzywami i serem – zrób go już dziś!

Dip orzechowy – przygotowanie

  • Najpierw gotuj orzechy włoskie w rondelku z wrzącą wodą przez 5 minut. Po upływie 5 minut gotowania odcedź za pomocą sitka.
  • W ten sposób orzechy będą dobrze odsączone. Następnie pokrój je na małe kawałki i dodaj do blendera lub maszynki razem z mlekiem, ząbkiem czosnku i łyżką sera.
  • Mieszaj, aż masa stanie się jednorodna. Następnie dodaj trochę oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i ponownie mieszaj przez kilka sekund w blenderze. Następnie wyjmij z blendera i dopraw odrobiną pieprzu.
  • Możesz użyć tego sosu orzechowego do dań z makaronem. W takim przypadku wymieszaj trzy lub cztery łyżki wody, w której ugotowany był makaron z sosem orzechowym, a uzyskasz pożądaną konsystencję. Podczas serwowania możesz dodać do potrawy jajko na twardo, kawałki orzechów włoskich lub parmezan.

Podoba Ci się ten przepis? Jak widać, przygotowanie jest bardzo łatwe i łączy on w sobie zdrowe składniki. Spróbuj przygotować go w Twoim domu i ciesz się jego pysznym smakiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • López P, Nogués R, Saez G, Bulló M et al. Effect of nut consumption on oxidative stress and the endothelial function in metabolic syndrome. Clin Nutr. 2010 Jun;29(3):373-80.
  • Carlsen MH, Halvorsen BL, Blomhoff R. Antioxidants in nuts and seeds. En: Nuts and Seeds in Health and Disease Prevention. Elsevier; 2011. p. 55–64.
  • Casas-Agustench P, Bulló M, Salas-Salvadó J. Nuts, inflammation and insulin resistance. Asia Pac J Clin Nutr. 2010;19(1):124-30.
  • Maarse H. Nuts. In: Volatile compounds in foods and beverages. Maarse H, editor. Routledge; 2017.
  • Ros E, Singh A, O’Keefe JH. Nuts: Natural Pleiotropic Nutraceuticals. Nutrients. 2021 Sep 19;13(9):3269.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.