Jak przygotować bretoński krem z białej fasoli
Czy znasz przepis na bretoński krem z białej fasoli? To idealne danie na zimowe miesiące i prawdziwa uczta dla wszystkich smakoszy.
To również pożywna i sycąca potrawa ze względu na wysoką zawartość błonnika i białka. Ponadto jest idealna dla tych, którzy chcą jeść zdrowo bez spożywania mięsa.
Jeśli interesuje Cię ten przepis, czytaj dalej. Poznaj wszystkie etapy przygotowania bretońskiego kremu z białej fasoli.
Bretoński krem z białej fasoli
Jak sama nazwa wskazuje, to krem. Uzyskuje się go po zmiksowaniu białej fasoli gotowanej z dynią, cebulą oraz delikatnymi i aromatycznymi przyprawami.
Zazwyczaj dekoruje się go ostrym sosem, pomidorem i zielonymi liśćmi przypraw. Te ostatnie nie tylko są atrakcyjnym dodatkiem, ale podkreślają też wykwintny smak kremu.
Chociaż ten przepis wykorzystuje składniki, które są łatwe do zdobycia, wykonanie go wymaga trochę czasu. Nie tylko musisz wcześniej namoczyć fasolę, ale jej czas gotowania jest dłuższy niż w przypadku innych produktów spożywczych.
Fasola biała to tylko jeden z wielu gatunków dostępnych na rynku.Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Wypróbuj ten pyszny niskokaloryczny przepis na galaretkę pomidorową
Składniki
Oto lista składników, których będziesz potrzebować. Pamiętaj, że te ilości wystarczą dla 4 osób:
- 1 ząbek czosnku
- liść laurowy
- 1 duża cebula
- 2 łyżki oleju
- 300 gram białej fasoli
- Sól do smaku i 1 szczypta szafranu
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
- 100 gramów dyni (2 małe plasterki)
Do dekoracji
- Zielone liście pietruszki
- 1/3 łodygi pora
- Ostry sos do smaku
- 1 średnio dojrzały pomidor
Wstępne przygotowanie
Aby przygotować ten przepis, najpierw musisz namoczyć fasolę. Wskazane jest, aby pozostawić je w wodzie na co najmniej 8 godzin wcześniej, aby wyeliminować składniki, które mogą powodować wzdęcia i dyskomfort w jelitach.
Dodatkowo zalecamy 3 lub 4 krotną zmianę wody do namaczania. Podczas tego procesu należy przechowywać fasolę w lodówce. W ten sposób zapobiegniesz fermentacji.
Bretoński krem z białej fasoli krok po kroku
- Po namoczeniu i odcedzeniu fasoli umieść ją w rondlu. Dodaj gorącą wodę i zagotuj. Jeśli masz szybkowar, proces gotowania zajmie od 20 do 30 minut.
- Jeśli gotujesz fasolę w zwykłym garnku, upewnij się, że proces trwa wystarczająco długo, aż ziarna będą miękkie. Zazwyczaj wymaga to ponad 40 minut.
- Podczas tego procesu ważne jest, aby dodać wystarczającą ilość wody do ziaren, aby zawsze były przykryte.
- Czekając, aż fasola zmięknie, obierz i posiekaj cebulę oraz ząbek czosnku. Następnie umieść je na patelni z odrobiną oleju i pozwól im się zrumienić.
- Z drugiej strony obierz dynię i pokrój w kostkę. Dodaj ją do warzyw i co jakiś czas mieszaj, aby się nie przypaliła. W razie potrzeby dodaj trochę wody.
- Po ugotowaniu dodaj sól, szafran i słodką paprykę. Następnie wymieszaj i wyłącz ogień.
- Po tym kroku umieść smażone warzywa w blenderze ręcznym. Włącz blender i miksuj, aż uzyskasz jednolity krem. Kiedy osiągniesz tę konsystencję, dodaj go do fasoli. Gdy zauważysz, że fasola jest miękka, dopraw ją i dodaj liście laurowe.
- Zmniejsz ogień do minimum, wymieszaj i gotuj jeszcze przez 5 minut.
- Po upływie tego czasu wyjmij garnek i pozostaw 10 minut do lekkiego ostygnięcia.
- Następnie przełóż wszystko z powrotem do blendera lub robota kuchennego. Kolejny raz zmiksuj aż uzyskasz delikatny krem.
- Na koniec podawaj w misce lub głębokim naczyniu. Możesz udekorować natką pietruszki, posiekanym porem i ostrym sosem. Możesz również dodać odrobinę koloru rzucając kawałki pokrojonego pomidora.
Składniki odżywcze, jakie zawiera bretoński krem z białej fasoli
Jak wcześniej wspomniano, bretoński krem z białej fasoli ma wiele składników odżywczych. Możemy podkreślić, że jego główny składnik dostarcza wysokiej jakości węglowodanów, białka i błonnika pokarmowego.
Jednocześnie dodane warzywa są źródłem witamin i minerałów. Z tych wszystkich powodów to danie jest zgodne z zaleceniami zdrowej diety. Dodatkowo, ponieważ krem jest zrobiony z roślin strączkowych, stanowi doskonała opcję dla wegetarian.
Rośliny strączkowe powinny być obecne w Twojej diecie, niezależnie od tego, czy jesteś wegetarianinem, czy nie. Są bardzo zdrowe.Jakie są korzyści z jedzenia fasoli?
Wykazano, że spożywanie zarówno fasoli białej, jak i innych jej odmian może być korzystne dla organizmu. W rzeczywistości podmioty takie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wspomina o pozytywnych skutkach włączenia ich do naszej diety.
Rośliny strączkowe mają niski indeks glikemiczny – czyli ich spożywanie pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Dzieje się tak, ponieważ zawierają błonnik pokarmowy, który reguluje poziom insuliny.
Fasola biała ma ponadto wyjątkową zawartość wapnia. Według Hiszpańskiej Fundacji Żywienia, w 100 gramach tego pokarmu znajduje się aż 128 miligramów tego minerału.
Z kolei witaminy z grupy żelaza i witaminy z grupy B to mikroelementy, które wyróżniają się w tej grupie pokarmowej. Doskonale sprawdzają się w zapobieganiu niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Inne pozytywne działanie polega na tym, że błonnik, który zawiera, wychwytuje cząsteczki „złego” cholesterolu. Z tego powodu regularne spożywanie roślin strączkowych pomaga w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia serca i naczyń krwionośnych.
Różne badania wykazały, że rośliny strączkowe zawierają związki bioaktywne. W szczególności są to substancje, które chronią nasze komórki i utrzymują ich zdrową strukturę.
Podoba Ci się ten artykuł? Uważamy, że możesz również przeczytać: 4 świetne zdrowe przepisy do uwzględnienia w cotygodniowym menu, aby ponownie wykorzystać resztki
Przygotuj ten pyszny bretoński krem z białej fasoli
Nie ma wątpliwości, że ten przepis nie tylko jest pyszny, ale też pożywny i zdrowy. Jeśli chcesz odkryć jego wspaniały smak, przygotuj go i zaskocz swoich bliskich tym wyśmienitym daniem!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Guerrero Wyss, L., & Durán-Agüero, S. (2020). Consumo de legumbres y su relación con enfermedades crónicas no transmisibles. Revista chilena de nutrición, 47(5), 865-869.
- LA ALIMENTACIÓN ESPAÑOLA. Alubias blancas. Disponible en: https://www.fen.org.es/storage/app/media/imgPublicaciones/2018/libro-la-alimentacion-espanola.pdf
- FAO. Beneficios nutricionales de las Legumbres. Dsponble en: https://www.fao.org/documents/card/es/c/1e9e48b8-ad05-4883-b912-68a7edbd9640/
- TU ELECCIÓN SALUDABLE: GUÍA DE ALIMENTACIÓN. Fundación Española de la Nutrición (FEN), 2019. Legumbres.
- Ríos-Castillo, I., Acosta, E., Samudio-Núñez, E., Hruska, A., & Gregolin, A. (2018). Beneficios Nutricionales, Agroecológicos y Comerciales de las Legumbres. Revista chilena de nutrición, 45, 8-13.