Jak pieniądze wpływają na zdrowie psychiczne?
Stwierdzenie, że pieniądze kupują szczęście, może brzmieć jak powierzchowne sformułowanie. Jednak prawda jest taka, że w taki czy inny sposób pieniądze mogą wpływać na zdrowie psychiczne. Posiadanie pieniędzy może zapewnić komfort i spokój ducha. Dają bowiem poczucie, że jesteś w stanie zareagować na każdą sytuację, która się pojawi.
Kiedy nie masz pieniędzy, efekty są inne. Jeśli nie możesz zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, może pojawić się frustracja i zmartwienie. Istnieją inne sytuacje związane z pieniędzmi, które również wpływają na zdrowie psychiczne.
Nieoczekiwane wydatki, koszty leczenia, m.in. niemożność zgromadzenia oszczędności na emeryturę, to tylko kilka przykładów.
Dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na ten problem? Co możemy zrobić, aby nim zarządzać?
Powiemy Ci, co musisz wiedzieć na ten temat.
Jak pieniądze wpływają na zdrowie psychiczne?
Raport Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego wykazał, w jaki sposób pieniądze wpływają na zdrowie psychiczne. Przeanalizowano chroniczny stres, który wywołują wyzwania finansowe.
Badanie wyszczególniło, że najbardziej dotknięte są młodsze pokolenia, rodziny z dziećmi i osoby o niskich dochodach – zwłaszcza młodzież i kobiety.
Ponadto w raporcie podkreślono, że niepokój wywołany kwestiami pieniężnymi może prowadzić do innych ryzykownych zachowań. Te zachowania to na przykład nadużywanie alkoholu, narkotyków, siedzący tryb życia lub objadanie się.
Tak więc istnieje związek między wyzwaniami finansowymi a problemami ze zdrowiem psychicznym. Jak widać, trudności finansowe mogą wpływać na zdrowie psychiczne, prowadząc do stresu, lęku, alkoholizmu lub depresji. Jeśli młodzi ludzie czują w związku z tym potrzebę porzucenia szkoły, sytuacja może się jeszcze pogorszyć.
Problemy finansowe dotyczą nie tylko jednostek. Badania wykazały mianowicie, że kryzysy gospodarcze w danym kraju mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne ludności.
Przeczytaj też: Kiedy pieniądze są przyczyną emocjonalnego ubóstwa
Jak poradzić sobie z tą sytuacją?
Aby zmniejszyć wpływ pieniędzy na zdrowie psychiczne, możesz postępować zgodnie z zaleceniami, które sugerujemy poniżej:
- Nie umniejszaj wagi problemu: czyli inaczej mówiąc nie odkładaj rozwiązania problemu. Później sytuacja może się pogorszyć. Dlatego powinieneś jak najszybciej podjąć stosowne działania.
- Poszukaj wsparcia eksperta w sprawach finansowych. Doradca finansowy może wskazać dokładne kroki, jakie należy podjąć w każdej konkretnej sytuacji.
- Przestań ignorować rachunki: zwłaszcza te za podstawowe usługi, takie jak woda, gaz lub prąd. Przydatną rekomendacją jest skontaktowanie się z firmami świadczącymi usługę i poproszenie o informacje na temat opcji dla klientów, którzy nie mogą w danym momencie zapłacić faktury w całości.
- Wstrzymaj duże zakupy lub te, które wiążą się z dużymi wydatkami. Lub posłuchaj rekomendacji doradcy finansowego, aby w odpowiednim czasie określić najlepszy sposób na pokrycie tych wydatków.
- Planowanie finansowe może pomóc w uzyskaniu jasności co do priorytetowych wydatków.
- Unikaj używania pieniędzy w celu poprawy nastroju. Jeśli istnieje ukryty problem na poziomie emocjonalnym, najlepiej poszukaj wsparcia psychologicznego i skorzystaj z terapii, aby uniknąć robienia impulsywnych i niepotrzebnych zakupów.
Jeśli sytuacja jest naprawdę trudna, powinieneś zasięgnąć pomocy medycznej, aby złagodzić objawy i nauczyć się radzić sobie ze stresem.
Uwagi końcowe
Obecnie popularne są również bardziej dostępne opcje, takie jak aplikacje i bezpłatne zasoby online do budżetowania na potrzeby domu, ustalania priorytetów wydatków i wyznaczania celów oszczędnościowych.
Niektórzy ludzie przestrzegają zasady 50-30-20. Oznacza to, że przeznaczają 50% środków na wydatki stałe, 30% na wydatki różne, a 20% jest zarezerwowane na oszczędności.
Stosując się do kilku wskazówek dotyczących oszczędzania co miesiąc, można na koniec roku odłożyć znaczną sumę pieniędzy. Ważna jest też rola rodziny w tych działaniach. To dlatego, że dzięki dobrej edukacji finansowej można chronić przyszłość każdego jej członka.
Podobnie musisz przeanalizować nawyki, które może mieć dana osoba, ponieważ mogą one mieć negatywny wpływ na dobre zarządzanie pieniędzmi. Ważne jest, aby przeanalizować sposób, w jaki odnosimy się do pieniędzy i nasze przekonania na ich temat a także sposób, w jaki powinniśmy z nich korzystać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Boza Chirino, J., & Zabaleta, J. I. (2012). La riqueza de los pobres: Los Microahorros. Atlantic Review of Economics: Revista Atlántica de Economía.
- Coria, M. D., Arzola, M. Á. L., Cares, G. C., & Rojas, C. D. V. (2008). Prácticas de ahorro y uso del dinero en pre adolescentes (Tweens) Chilenos. Universum.
- Guerrero, R., Villamizar, J. M., & Maestre, M. (2018). Las finanzas personales desde la educación básica en instituciones de pamplona. Desarrollo Gerencial.
- Melé, J. A. (2009). Dinero y conciencia :¿a quién sirve mi dinero? Plataforma Actual.
- Olmos Carreño, J. C., Tabares Higuita, D. S., & Rodríguez Garcés, C. (2007). Cultura financiera : Patrones de ahorro e inversión en grupos. El Cuaderno Ciencias Estratégicas.