Oto doskonała japońska metoda na skuteczne oszczędzanie

Regularna kontrola wydatków pozwoli ci ustalić, na co wydajesz najwięcej pieniędzy oraz zwiększyć oszczędności poprzez unikanie niepotrzebnych zakupów.
Oto doskonała japońska metoda na skuteczne oszczędzanie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Dla wielu z nas oszczędzanie to zadanie praktycznie niewykonalne. Często pod koniec miesiąca jesteśmy już blisko kreski i nie jesteśmy w stanie odłożyć nawet przysłowiowego grosza. Stałe domowe koszty łączą się z kaprysami i nieprzewidzianymi wydatkami i pieniądze znikają w mgnieniu oka, krótko po ich zdobyciu.

Poznaj sekret Japończyków, jednego z najsilniej rozwiniętych pod względem technologicznym narodu świata. Wykształcił on na początku XX wieku znakomity system, którego celem jest efektywne oszczędzanie. Jest on powszechnie stosowany po dzień dzisiejszy i pomaga skutecznie kontrolować wszystkie miesięczne wydatki.

Wspomniany japoński system oszczędzania nosi nazwę kakebo i polega na rejestrowaniu wszystkich wydatków i dochodów. To prosta agenda, w której należy notować wszelkie operacje finansowe, nawet te najmniejsze.

Dzięki niej Japończycy są w stanie szybko i skutecznie zarządzać pieniędzmi i zawsze wiedzą, na co wydają najwięcej.

Inną niekwestionowaną zaletą kakebo jest to, że pomaga on uświadomić ludziom, które wydatki są ważne i niezbędne do godnego życia, a które z nich są całkowicie niepotrzebne i bez problemu możemy się bez nich obejść.

Oszczędzanie kakebo – na czym polega?

  • Oszczędzanie metodą kakebo należy zacząć zawsze na początku miesiąca i od pierwszego dnia notować wszystkie dochody oraz wydatki – stałe, nieprzewidziane i wszystkie kaprysy. Bilans można zrobić w krótką chwilę.
  • Bilans otrzymujemy po odjęciu od dochodów całości wydatków. Prawidłowa kontrola pieniędzy zakłada, że podstawowe koszty utrzymania stanowią znaczną większość wszystkich wydatków. Jeśli chcesz odłożyć na coś pieniądze, właśnie na tym etapie powinieneś zastanowić się, gdzie można obniżyć koszty i zaoszczędzić.
Świnka-skarbonka
  • Po uzyskaniu ostatecznej kwoty wszystkich wydatków i ustaleniu planowanej nadwyżki, możesz zanotować kwotę przeznaczoną na oszczędności. W ten sposób łatwiej będzie ci osiągnąć wyznaczony cel.
  • W ciągu miesiąca należy notować wszystkie wydatki. Specjaliści z dziedziny kakebo doradzają, aby robić to codziennie, ponieważ w przypadku zapisków raz w tygodniu możemy nieświadomie coś pominąć.
  • Najlepszą metodą jest przechowywanie wszystkich faktur i paragonów zakupu produktów i usług. Pod koniec dnia posłużą ci one jako ściąga i będziesz mógł dokładnie zapisać wszystkie, nawet najdrobniejsze wydatki.

Oszczędzanie kakebo – organizacja

Agenda oszczędzania metodą kakebo jest podzielona na kilka kategorii, w których zazwyczaj klasyfikują się nasze codzienne i niecodzienne wydatki. Jako przykład podajemy najważniejsze z nich:

Oszczędzanie, słoiczek wypełniony monetami

Odpowiednie wydatki należy notować w odpowiedniej kategorii. Celem tych zapisków jest zsumowanie wszystkich kosztów na koniec tygodnia i otrzymanie bilansu, który wskazuje nam, czy oszczędzanie w danym tygodniu było możliwe. Jeśli nie, w kolejnym tygodniu masz szansę na wyeliminowanie niepotrzebnych wydatków.

Miesięczny bilans pozwoli ci na pełną kontrolę wszystkich wydatków. Zawsze będziesz świadomy tego, ile wydajesz i ile jesteś w stanie odłożyć. Regularnie analizuj swoje notatki w celu ustalenia, gdzie można przyciąć koszty. Być może zbyt dużo wydajesz na jedzenie, rozrywkę czy kaprysy.

Metoda kakebo pozwoli ci również na ustalenie twojej idealnej wartości miesięcznej wydatków i ułatwi oszczędzanie. Planuj każdy kolejny miesiąc, a już nigdy więcej nie będziesz miał problemu z kontrolowaniem swoich własnych pieniędzy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Filozofia feng shui – stwórz dom pełen harmonii

Skuteczność kakebo

Oszczędzanie metodą kakebo to kwestia indywidualna. Jej skuteczność zależy od stopnia twojej organizacji, rzetelności w notatkach i chęci oszczędzania. Każdego miesiąca powinieneś wyznaczać sobie jasne i możliwe do osiągnięcia cele.

Jeśli zdecydujesz w danym miesiącu czy tygodniu nie kupować ubrań, konsekwentnie trzymaj się tego założenia. Oszczędzanie metodą kakebo jest możliwe zawsze, gdy wykażemy silną wolę i konsekwentnie będziemy dążyć do wytyczonego celu.

Skarbonka i dom, a oszczędzanie

Oryginalna wersja kakebo opiera się na formie graficznej. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby zastąpić ją jakimkolwiek innych, własnym systemem.

Każdy z nich powinien opierać się jednak na codziennym notowaniu wszystkich wydatków i przeprowadzaniu miesięcznego bilansu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Organizacja domu w 13 szybkich i prostych krokach

Na zakończnie

Świadoma kontrola wydatków to w obecnych czasach bardzo przydatna i cenna umiejętność. Dzięki niej unikniesz nieprzyjemnych sytuacji oraz nieplanowanego zadłużania się. Oszczędzanie metodą kakebo pozwoli ci zawsze dysponować dodatkową kwotą na większe zakupy lub uratuje cię w podbramkowej sytuacji

Niezależnie od tego, czy korzystasz z oryginalnego japońskiego kakebo, notatnika czy zwykłej serwetki, notuj swoje wydatki i wyrabiaj w sobie świadomość kontrolowania wydatków oraz oszczędzania. Pamiętaj o tym, by być w tym rzetelnym i wytrwałym.

Rezultaty tej japońskiej tradycji są naprawdę fantastyczne. Nie wahaj się dłużej i już dziś zorganizuj swój pierwszy notes albo kup sobie prawdziwe japońskie kakebo. Będziesz zachwycony na widok rosnących na twoim koncie oszczędności!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • López, C. (2014). Kakebo, el método japonés para que ahorres de una vez. Eldiario.Es.
  • Macías, S. (2017). Pequeño cerdo capitalista. Espapdf.
  • República, S. C. del B. de la. (2015). El ahorro.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.