Ograniczony budżet - 8 sposobów na zdrowe odżywianie pomimo niewielkiej ilości pieniędzy

Ograniczony budżet - 8 sposobów na zdrowe odżywianie pomimo niewielkiej ilości pieniędzy
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieje wiele sposobów na zdrowe odżywianie przy jednoczesnym wydawaniu mniejszych pieniędzy – co jest niezwykle istotne, jeśli masz ograniczony budżet.

Planowanie posiłków i zakupy żywności mogą być wyzwaniem, gdy chcesz jeść zdrowo mając ograniczony budżet. Niestety, rosnące ceny żywności oznaczają, że nie zawsze można dobrze zjeść. Szanse są takie, że Twoja wypłata nie rośnie tak szybko, jak ceny żywności. W najgorszym przypadku jesteś studentem, co jeszcze bardziej utrudnia prawidłowe jedzenie.

Oto 8 wskazówek, jak jeść zdrowo mając ograniczony budżet.

 1. Kupuj produkty sezonowe

Świeże produkty są zawsze świetne, ale mogą naprawdę poprawić ograniczony budżet. Zdobądź wszystko, co jest dostępne w danym sezonie i zaopatrz się w produkty, gdy znajdziesz dobre ceny.

Jedzenie w sezonie smakuje lepiej i jest tańsze. Warzywa korzeniowe w zimie. Jabłka i koncentraty owocowe jesienią. Brokuły i jagody latem.

Kobieta kupująca warzywa mając ograniczony budżet.

 1. Idź na lokalny targ

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz zaoszczędzić pieniądze na targu w konkretnych godzinach. Rozważ chodzenie na rynek pod koniec dnia, kiedy masz większe szanse na dobre oferty.

Wejdź na rynek publiczny / rolniczy na godzinę przed zamknięciem, a otrzymasz atrakcyjne rabaty. To dlatego, że sprzedawcy chcą sprzedać jak najwięcej przed końcem dnia.

 1. Poszerz swoje kulinarne horyzonty

Kuchnie z Meksyku, Azji i Indii korzystają z wielu tańszych składników, jak fasola i makaron. Ryż jest także niedrogą podstawą różnych dań w ich kulinarnych tradycjach.

Jeśli lubisz meksykańskie jedzenie, możesz zrobić burritos faszerowane czymkolwiek  zechcesz. Lub możesz zrobić także wersję bez tortilli. Potrawa taka zapewni Ci uczucie sytości  i ma dużo białka oraz  błonnika.

Pomyśl o sprawdzeniu lokalnych rynków etnicznych. Nie tylko znajdziesz okazje na niektóre produkty, ale również naprawdę ciekawe składniki. Na azjatyckim rynku można kupić różne makarony za niewielkie pieniądze. To samo można powiedzieć o przyprawach / sosach do azjatyckich potraw.

Supermarkety etniczne (chińskie, greckie, libańskie itp.) są doskonałym źródłem interesujących składników, które są warte swojej ceny.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kuchnia indyjska – jak pomaga zrzucić wagę?

 1. Kupuj tańsze kawałki mięsa

Kawałki mięsa.

Nadal możesz cieszyć się mięsem, nawet przy niskim budżecie. Szukaj niedrogich kawałków mięsa, takich jak uda kurczaka zamiast piersi z kurczaka. Naucz się doceniać tańsze gatunki mięsa.

Podroby i kawałki mięsa, które  są sprzedawane razem z kością,  a także te twardsze, są bardzo tanie, pożywne i smaczne! Natomiast piersi z kurczaka bez skóry i kości są drogie.

Poszukaj takich kawałków jak filety z jagnięcej szyi, wieprzowina z brzucha i policzków, udziec z wieprzowiny oraz cielęciny, wątroba z kurczaka i żołądki, całe kurczaki, które dostarczają dużo resztek itp. Zachowaj filety i łososia na specjalne okazje. Kup jaja, mleko, maślankę, tuńczyka, wątróbkę cielęcą i twarożek.

 1. Kup fasolę i produkty pełnoziarniste

Ziarna i produkty pełnoziarniste są niedrogim i smacznym sposobem na powiększenie posiłków, a nawet mogą być samodzielnym daniem. Czarna fasola jest idealna do jedzenia z porcją mięsa. Wymieszaj ugotowaną czarną fasolę z mieloną wołowiną i zrób hamburgery.

Kup paczkę z ziarnami pszenicy, gotuj i zamrażaj je w pojedynczych porcjach, aby w razie potrzeby dodać do zup lub sałatek. Co więcej, produkty pełnoziarniste pozwolą Ci dłużej cieszyć się uczuciem sytości.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wartości odżywcze roślin strączkowych – poznaj je!

 1. Ograniczony budżet? Kupuj hurtowo.

Ziarna ryżu.

Kupuj hurtowo, zwłaszcza gdy dane przedmioty są dostępne na wyprzedaży. Jedzenie, takie jak makaron, ryż i płatki owsiane, jest łatwe do przechowywania. Jeśli są w sprzedaży, kup  tyle, ile możliwe i przechowuj je.

Czasami możesz otrzymać bezpłatną wysyłkę i rabaty przy zakupie hurtowym. Możesz zamówić zapasy na  4 miesiące dla siebie, swojej rodziny i znajomych, a także podzielić się kosztami. Sklepy spożywcze często obniżają ceny nawet do 70%, gdy jedzenie zbliża się do końca daty ważności. Kup kilka funtów i trzymaj je w zamrażarce.

 1. Wykorzystaj resztki

Jeśli nie lubisz jeść tego samego jedzenia w kółko, zastanów się jak przygotować nowy i smaczny posiłek wykorzystując resztki. Składniki z posiłku można później wykorzystać w kanapce (kurczak, klopsiki, pieczeń, wieprzowina itp.).

Gdy całe kurczęta są w sprzedaży, kup dwa i gotuj. Zrób pieczonego kurczaka jednego dnia, a następnie zupę, zapiekankę  z kurczakiem, smażony ryż, kanapki itp. Dzięki kilku przygotowanym kurczakami możesz mieć naprawdę wiele opcji.

 1. Zachowaj porządek w lodówce i spiżarni

Porządek w lodówce.

Resztki są zawsze świetne, ale będą całkowicie bezużyteczne, jeśli zgubią się gdzieś  z tyłu lodówki. Oznacz je etykietkami i  staraj się utrzymać porządek w lodówce,  aby ograniczyć marnowanie żywności do minimum.

Użyj taśmy samoprzylepnej i permanentnego markera, aby wpisać nazwę jedzenia i datę. Przechowuj i zamrażaj jedzenie w ilościach, które dasz radę zużyć, takich jak dwa kawałki kurczaka i osobno pakowane hamburgery. Kiedy zamrażasz jedzenie, ważne jest, aby regularnie sprawdzać zamrażarkę i jeść to, co w niej zgromadziłeś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Skerrett PJ, Willett WC. Essentials of healthy eating: a guide. J Midwifery Womens Health. 2010;55(6):492–501. doi:10.1016/j.jmwh.2010.06.019
 • Slavin JL, Lloyd B. Health benefits of fruits and vegetables. Adv Nutr. 2012;3(4):506–516. Published 2012 Jul 1. doi:10.3945/an.112.002154
 • Jones NR, Conklin AI, Suhrcke M, Monsivais P. The growing price gap between more and less healthy foods: analysis of a novel longitudinal UK dataset. PLoS One. 2014;9(10):e109343. Published 2014 Oct 8. doi:10.1371/journal.pone.0109343
 • Rao M, Afshin A, Singh G, Mozaffarian D. Do healthier foods and diet patterns cost more than less healthy options? A systematic review and meta-analysis. BMJ Open. 2013;3(12):e004277. Published 2013 Dec 5. doi:10.1136/bmjopen-2013-004277
 • Williams LK, Abbott G, Thornton LE, Worsley A, Ball K, Crawford D. Improving perceptions of healthy food affordability: results from a pilot intervention. Int J Behav Nutr Phys Act. 2014;11(1):33. Published 2014 Mar 10. doi:10.1186/1479-5868-11-33

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.