Posiłek potreningowy – Nie jedź tych 5 produktów

· Maj 20, 2018
Nigdy nie jedz tych 5 produktów po treningu

Często źle się odżywiamy, ponieważ nie wiemy, jak powinna być skonstruowana nasza dieta. Jeśli masz zamiar ćwiczyć i starasz się dostarczać swojemu organizmowi wszystkich substancji odżywczych, musisz być uważny. Powinieneś wiedzieć, że istnieje szereg produktów, których nie powinieneś jeść jako posiłek potreningowy. Są jednak również inne pokarmy, które pomogą Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Z tego artykułu dowiesz się, czego powinieneś unikać i co powinieneś uwzględnić w swoim planie żywieniowym.

Jakich produktów nie należy jeść jako posiłek potreningowy

1. Czerwone mięso

Trening zwiększa wydajność intelektualną, ale nie wtedy, jeśli natychmiast po ćwiczeniach zjesz czerwone mięso.

  • Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Gerogii, wystarczy tylko 20 minut ćwiczeń dziennie, aby poprawić swoją zdolność uczenia się i zapamiętywania.
  • Nie jest to jednak możliwe, jeśli natychmiast po treningu zjesz czerwone mięso. Jego spożycie może mieć efekty, które nie są korzystne dla mózgu, ponieważ po zjedzeniu czerwonego mięsa spowalniają procesy poznawcze.
czerwone mięso to nienajlepszy wybór na posiłek potreningowy

Jest to związane z ilością nasyconych tłuszczów, które znajdują się w czerwonym mięsie i które spowalniają Twój metabolizm. Dlatego jeżeli zależy Ci na przyspieszeniu przemiany materii, jedzenie czerwonego mięsa nie jest zalecane, zwłaszcza jako posiłek potreningowy.

Polecamy również lekturę: Odchudzanie – 5 prostych zasad przyspieszających metabolizm

2. Sklepowe koktajle

Gotowe koktajle sprzedawane w sklepach są bardzo złym wyborem dla naszego zdrowia. Przede wszystkim dlatego, że często są dosładzane białym cukrem, a także jest to żywność wysoko przetworzona.

Może się wydawać, że koktajle są idealnym napojem uzupełniającym składniki mineralne utracone podczas intensywnych treningów. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie koktajle są zalecane.

domowe koktajle to doskonały wybór, ale nie pij tych sklepowych jako posiłek potreningowy

  • Nie szukając zbyt daleko, te koktajle, które mają wysoką zawartość cukru, podwajają ilość kalorii spalonych podczas ćwiczeń. Uważaj na nie!

Jeśli chcesz wypić potreningowy koktajl, wybierz naturalne produkty. Najlepsze są te przygotowywane na bazie warzywnej. Takie koktajle mają dużo cennego błonnika i bardzo mało cukrów.

3. Smażone produkty spożywcze

Smażone jedzenie i fast food zawierają ogromne ilości tłuszczów nasyconych. Ten rodzaj jedzenia nie jest zalecany w ogóle, a zwłaszcza tuż po treningu.

smażone pokarmy to fatalny posiłek potreningowy

Twoja nagroda po treningu nie powinna dostarczać Ci więcej kalorii niż spaliłeś.

  • Pamiętaj, że Twoje ciało potrzebuje 9 gramów energii do strawienia 1 grama tłuszczu.
  • Ponadto ten rodzaj pożywienia jest odpowiedzialny za spowolnienie metabolizmu, nad którego przyspieszeniem tak ciężko pracujesz na treningach.

4. Orzechy rosnące na drzewach

Chociaż orzechy rosnące na drzewach są zdrowe, gdy je się je w małych ilościach, lepiej nie spożywać ich po treningu. Dobrze jest jeść pokarmy bogate w białko i orzechy takimi są, ale trzeba też zauważyć, że są one również bogate w tłuszcz.

Ponadto orzechy spowalniają metabolizm, dlatego nie zaleca się spożywania ich po treningu.

5. Kawa

Kawa to napój, który ma właściwości odwadniające, więc nie jest zalecany po treningu. Zamiast tego wybierz zwykłą butelkę wody. Dzięki niej możesz zaspokoić swoje pragnienie, a dodatkowo nawilżyć organizm od środka.

Pokarmy, które warto włączyć do posiłku potreningowego

Białko

Jak wspomnieliśmy wcześniej, po każdym treningu powinieneś jeść białko.

Pełnowartościowe białko to najlepszy posiłek potreningowy

  • Najbardziej wartościowymi białkami są te, które pochodzą z białego mięsa, takiego jak kurczak, indyk i ryby.
  • Zaleca się również spożywanie zielonych warzyw, ponieważ są one doskonałym źródłem białka.
  • Inną opcją jest wybór roślin strączkowych, soi i nasion.

Przeczytaj również: Niedobór białka – 7 oznak, że organizm się go domaga!

Banany

Chociaż nie zaleca się spożywania pokarmów bogatych w cukier (takich jak banany), po treningu, jeśli masz ochotę na coś słodkiego, możesz sięgnąć po banana. Dzięki potasowi i węglowodanom obecnym w tym owocu, banan jest najlepszym wyborem, gdy chcesz po prostu zjeść coś słodkiego, nie zaprzepaszczając przy tym efektów treningu.

Ziemniaki i inne produkty skrobiowe

Najlepszą przystawką, jaką możesz wybrać po treningu, są pokarmy bogate w skrobie. Spróbuj na przykład gotowanych lub pieczonych ziemniaków z odrobiną ryżu.

W ten sposób dostarczysz swojemu organizmowi łatwo przyswajanych węglowodanów, które są znane z tego, że przyczyniają się do lepszego trawienia białek.

Pamiętaj o tych wskazówkach, gdy następnym razem będziesz szykował sobie posiłek potreningowy!