Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czasami gruczoły łojowe na skórze głowy ulegają zmianom i wytwarzają więcej sebum niż zwykle. W konsekwencji przetłuszczające się włosy nabierają brudnego wyglądu. Co zrobić, żeby tego uniknąć?

Podczas mycia takich włosów należy wziąć pod uwagę kilka zaleceń. Ze względu na nadmierną produkcję sebum na skórze głowy musisz wiedzieć, jak wybrać odpowiednie produkty, aby uniknąć tłustego i brudnego wyglądu. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim należy wiedzieć, dlaczego olej gromadzi się we włosach i jakie czynniki mogą pogorszyć ten stan. Na tej podstawie można zastosować kilka prostych kroków, aby nasze włosy wyglądały lepiej. Zapraszamy do dalszej lektury!

Przetłuszczające się włosy – przyczyny

W normalnych warunkach zdrowe włosy wydzielają pewną ilość substancji oleistych, aby zapewnić dobre nawilżenie skóry głowy i zachować zdrowe pasma. W rzeczywistości uważa się, że olej ten działa jako mechanizm obronny dla wrażliwej części cebulek.

I chociaż ilość wytwarzana różni się w zależności od osoby niewłaściwa higiena, nadmierne pocenie się i inne czynniki związane ze stylem życia mogą przyczyniać się do nadmiernej akumulacji. Wynik? Śliska. tłusta  i brudna grzywa, która staje się trudna do ułożenia i uczesania.

Splątane włosy

Zmiany hormonalne, nadmierna potliwość i zły dobór produktów do włosów mogą mieć wpływ na przetłuszczające się włosy.

Ale dlaczego niektórzy ludzie mają tłuste włosy, a inni nie? Co powoduje wzrost produkcji tłuszczu? Istnieje kilka możliwych przyczyn. Szczegółowo przeanalizujemy te najczęstsze.

Zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne mogą powodować nadczynność gruczołów łojowych skóry głowy. Dzięki temu włosy nabierają tłustego i brudnego wyglądu. Występują one często u kobiet w ciąży, nastolatków lub kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne.

Nadmierne mycie

Chociaż osoby z przetłuszczającymi się włosami zwykle myją je częściej, nadmierne mycie może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Z jakiej przyczyny? Cóż, za każdym razem, gdy spłukuje się włosy produktami do włosów, skóra głowy odbiera sygnał, aby wytworzyć więcej sebum.

Typ włosów

Zmieniona produkcja sebum na skórze głowy może mieć wpływ na każdego. Jednak osoby z cienkimi, prostymi włosami są bardziej narażone na gromadzenie się sebum. Ponieważ te włosy nie mają falistego kształtu, olej łatwiej spływa po włosie.

Niewłaściwe użycie produktów do włosów

Aby myć włosy przetłuszczające się, trzeba wiedzieć, jak wybrać odpowiednie produkty. Ze względu na swoje właściwości mycie samą wodą nie usuwa tłuszczu. Czystego wyglądu nie da się również osiągnąć za pomocą produktów na bazie oleju. Ważne jest, aby wybrać szampon ze związkami rozkładającymi tłuszcz.

Nie należy też używać nadmiaru odżywki. Nawet ona powinna być nakładana tylko od środka włosów aż po same końce. W miarę możliwości powinna mieć skład o niskiej zawartości substancji oleistych.

Inne możliwe przyczyny

 • Wykonywanie forsownych ćwiczeń (z powodu nadmiernego pocenia się).
 • Nadmierne stosowanie zabiegów na włosy.
 • Wyjście na zewnątrz z zbyt wilgotnymi włosami.
 • Wystawianie włosów na słońce lub źródła ciepła.

Jak prawidłowo myć przetłuszczające się włosy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie kroki należy wykonać, aby umyć przetłuszczające się włosy? W rzeczywistości rutyna jest prosta. Kluczem do sukcesu jest pobudzenie równowagi pH skóry głowy i regulacja produkcji sebum.

Aby to osiągnąć, musisz wiedzieć, jak wybrać odpowiednie produkty i poprawnie je zastosować. Zobaczmy szczegółowo krok po kroku.

1. Wybór produktów do włosów

Większość produktów do włosów jest przeznaczona do włosów normalnych lub suchych. Ich skład pozwala zwiększyć połysk i nawilżenie. Jednak zwykle nie nadaje się do włosów przetłuszczających się. Jeśli starasz się uniknąć tłustego wyglądu, najlepiej jest znaleźć odpowiednią formułę.

Jakie są opcje? Na szczęście w chwili obecnej istnieje szeroka gama produktów regulujących produkcję sebum. Od lekkich po micelarne. Produkty z zielonej herbaty, cytrusów lub aloesu to dobre opcje.

2. Używanie ciepłej lub zimnej wody

Podczas mycia włosów przetłuszczających się ważna jest również temperatura wody. Dokładniej, należy całkowicie unikać stosowania gorącej wody. Chociaż woda ta usuwa brud i tłuszcz, później wpływa na wzrost produkcji sebum.

Dlatego idealnym rozwiązaniem jest użycie ciepłej lub zimnej wody. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie mycia ciepłą wodą i zakończenie płukania zimną wodą w celu uszczelnienia porów skórnych.

3. Zastosuj produkty do mycia przetłuszczających się włosów

Jednym z najbardziej decydujących momentów mycia włosów przetłuszczających się jest nałożenie produktów. Najpierw musisz wziąć pod uwagę ilość używanego szamponu. Oczywiście zależy to od tego, jak długie i grube są włosy. Norma to odpowiednik jednej lub dwóch łyżek stołowych.

Sposób ich aplikacji również zasługuje na uwagę. Idealnie byłoby rozprowadzić szampon na całej głowie i masować skórę głowy opuszkami palców, aby oczyścić gromadzące się tam osady. Na koniec, po pierwszym spłukaniu, nałóż odżywkę od środka ku końcom.

Kobieta myjąca włosy

Podczas stosowania produktów do mycia przetłuszczających się włosów należy masować opuszkami palców. Pomaga to usunąć zanieczyszczenia ze skóry głowy.

4. Częstotliwość mycia

Wbrew pozorom nie jest konieczne nadmierne mycie włosów przetłuszczających się. Jak wspomnieliśmy, ma to tendencję do zmiany pH i może powodować efekt odwrotny do pożądanego. Dlatego najlepiej myć je co dwa dni. Aby uniknąć uczucia brudnych włosów możesz wypróbować suche szampony.

5. Uzupełnij rutynę pielęgnacji włosów

Oprócz wyżej wymienionych, czyste i zdrowe włosy uzyskuje się przy innej pielęgnacji włosów. Na przykład dobrze jest nakładać maski ze składnikami opracowanymi dla włosów przetłuszczających się. Możesz także wypróbować peeling do skóry głowy, o ile nie zawiera on oleju.

Przetłuszczające się włosy – jak je pielęgnować?

Właściwe mycie może zmniejszyć przetłuszczanie się włosów. Istnieją jednak inne wskazówki, które można zastosować, aby nadać włosom lepszy wygląd i uniknąć nadprodukcji tłuszczu. Zastosuj je w praktyce!

Używaj olejków eterycznych

Zastosowanie niektórych olejków eterycznych na włosy jest korzystne, jeśli chodzi o kontrolę nadmiernej produkcji sebum na skórze głowy. Ich właściwości rozkładają sebum i ułatwiają oczyszczanie mieszków włosowych. Najbardziej zalecane opcje to:

 • Olejek z drzewa herbacianego.
 • Eteryczny olejek z mięty pieprzowej.
 • Olejek eteryczny z rumianku.

Zastosuj kilka kropli tych olejków rozcieńczonych w wodzie lub w zwykłym szamponie. Inną opcją jest olejek rozmarynowy, który również kojarzy się ze zdrowym wzrostem włosów.

Przetłuszczające się włosy – stosowanie octu jabłkowego

Jak dotąd nie ma dowodów na korzyści płynące z octu jabłkowego dla zdrowia włosów. Jednak niepotwierdzone dane sugerują, że jego umiarkowane stosowanie może zmniejszyć przetłuszczanie się włosów i zapobiec problemom, takim jak łupież.

 • Wystarczy rozcieńczyć kilka łyżek octu jabłkowego w dwóch litrach wody.
 • Następnie włosy spłukuje się miksturą.
 • Na koniec myje szamponem i odżywką.
 • Można to stosować 2 lub 3 razy w tygodniu.

Używaj maseczek z aloesem

Podobnie jak w przypadku innych domowych środków, nie ma dowodów na skuteczność aloesu w zwalczaniu przetłuszczania się włosów. Mimo to jest on stosowany w kosmetykach naturalnych jako środek wspomagający przeciwdziałanie nadmiernej produkcji sebum, łupieżowi i uszkodzeniom końcówek. Jak to zastosować?

 • Najpierw ekstrahowany jest świeży żel Aloe Vera.
 • Następnie nakłada się go na całą skórę głowy wykonując delikatny masaż opuszkami palców.
 • Pozostaw na około 20 minut i spłucz.
 • Jego stosowanie można powtarzać 2 lub 3 razy w tygodniu.
Aloes

W kosmetykach naturalnych żel z aloesu jest jednym z ulubionych produktów utrzymujących zdrowe i czyste włosy.

Przetłuszczające się włosy – używaj suchego szamponu

Po treningu lub upalnym dniu zaleca się nałożenie suchego szamponu na cebulki włosów w celu wchłonięcia oleju. Ten produkt można kupić w sklepach kosmetycznych w różnych formach. Należy jednak unikać jego nadmiernego używania.

Używanie skrobi kukurydzianej lub pudru dla niemowląt

Zastosowaniem dla skrobi kukurydzianej lub zasypki dla niemowląt jest zmniejszenie przetłuszczania się włosów, gdy wzrasta ono z powodu potu lub ciepła. To prawie to samo, co suchy szampon, ale w naturalnej formie. Wystarczy nanieść niewielką ilość na skórę głowy i wmasować.

Unikaj szczotkowania między myciem

Nadmierne szczotkowanie szkodzi także osobom z przetłuszczającymi się włosami. Szczotkowanie powoduje odsysanie sebum i potu ze skóry głowy w kierunku pasm włosów. Najlepiej jest ograniczyć szczotkowanie, aby zachować kontrolę nad oleistością. To samo dotyczy prostownic i lokówek.

Przetłuszczające się włosy są do uniknięcia

To, czy we włosach występuje nadmierna produkcja sebum zależy od wielu czynników. Jednak dzięki odpowiedniemu myciu i zastosowaniu niektórych domowych środków można rozwiązać ten problem. Oczywiście pielęgnacja musi być stała, jako część codziennej rutyny włosów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Nayak BS, Ann CY, Azhar AB, Ling ECS, Yen WH, Aithal PA. A Study on Scalp Hair Health and Hair Care Practices among Malaysian Medical Students. Int J Trichology. 2017;9(2):58-62. doi:10.4103/ijt.ijt_76_16
 • Szöllősi AG, Oláh A, Bíró T, Tóth BI. Recent advances in the endocrinology of the sebaceous gland. Dermatoendocrinol. 2018;9(1):e1361576. Published 2018 Jan 23. doi:10.1080/19381980.2017.1361576
 • Draelos ZD. Essentials of Hair Care often Neglected: Hair Cleansing. Int J Trichology. 2010;2(1):24-29. doi:10.4103/0974-7753.66909
 • Hoover E, Aslam S, Krishnamurthy K. Physiology, Sebaceous Glands. [Updated 2020 Jun 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499819/
 • Bassino E, Gasparri F, Munaron L. Protective Role of Nutritional Plants Containing Flavonoids in Hair Follicle Disruption: A Review. Int J Mol Sci. 2020;21(2):523. Published 2020 Jan 14. doi:10.3390/ijms21020523
 • Vardy, D., Cohen, A., Tchetov, T., Medvedovsky, E., & Biton, A. (1999). A double-blind, placebo-controlled trial of anAloe vera (A. barbadensis)emulsion in the treatment of seborrheic dermatitis. Journal of Dermatological Treatment, 10(1), 7–11. https://doi.org/10.3109/09546639909055904
 • Lawrence R, Tripathi P, Jeyakumar E. Isolation, Purification and Evaluation of Antibacterial Agents from Aloe vera. Braz J Microbiol. 2009;40(4):906-915. doi:10.1590/S1517-838220090004000023
 • D’Souza P, Rathi SK. Shampoo and Conditioners: What a Dermatologist Should Know?. Indian J Dermatol. 2015;60(3):248-254. doi:10.4103/0019-5154.156355
 • Gavazzoni Dias MF. Hair cosmetics: an overview. Int J Trichology. 2015;7(1):2-15. doi:10.4103/0974-7753.153450

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.