Dlaczego włosy wypadają? Poznaj główne tego przyczyny!

To normalne jeśli zauważamy, że codziennie wypadają nam włosy. Podobnie jak wypadają, również stale odrastają i w ten sposób się odnawiają. Jednak gdy wypadanie jest ciągłe a włosy się nie odnawiają sprawa może wymagać specjalnego leczenia.
Dlaczego włosy wypadają? Poznaj główne tego przyczyny!

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czasami włosy wypadają z przyczyn, które nie są istotne, ale w innych sytuacjach może to oznaczać, że coś jest nie tak z naszym organizmem. Zwykle tracimy od 50 do 100 włosów dziennie. Z kolei każdego dnia rodzą się nowe włosy, które równoważą tę stratę.

Zjawisko to powinno nas natomiast niepokoić, jeśli włosy wypadają, ale w ich miejsce nie odrastają nowe. Procesy te zwykle przebiegają bardzo powoli i dlatego często nie zauważamy ich na wczesnych etapach. W razie wątpliwości najlepiej porównać obecny wygląd naszej czupryny ze zdjęciami z poprzednich lat.

W każdym razie powody wypadania włosów są liczne i różnorodne. Poniżej przedstawiamy główne powody, dla których tak się dzieje.

Dlaczego włosy wypadają? Łysienie androgenowe

W łysieniu androgenowym lub androgenetycznym łączą się ze sobą dwa czynniki:

Łysiejący mężczyzna
  • Brak równowagi androgenowej. Chodzi o hormony o działaniu maskulinizującym, ale które występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Obecnie istnieją już metody leczenia tego czynnika hormonalnego.
  • Czynnik dziedziczny. Jeśli w rodzinie danej osoby już wcześniej występowała utrata włosów, jest wysoce prawdopodobne, że ta skłonność zostanie odziedziczona. Obecnie nie istnieje leczenie ani sposób kontroli nad czynnikiem genetycznym.

Ostre łysienie telogenowe

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Odbywa się dwa lub trzy miesiące po intensywnym stresie, długotrwałej chorobie, poważnej infekcji, operacji itp.

Występuje również wtedy, gdy wystąpiły zmiany hormonalne, na przykład spowodowane przez ciążę. Ten rodzaj łysienia wymaga analizy laboratoryjnej w celu ustalenia przyczyny i można je leczyć.

Łysienie plackowate

W łysieniu plackowatym natomiast włosy wypadają w wyniku reakcji autoimmunologicznej. Oznacza to, że nasz własny układ odpornościowy atakuje nasze włosy. Czasami to zaburzenie wpływa również na brwi, rzęsy i włosy na całym ciele. Czasami prowadzi to nawet do całkowitego łysienia.

Obecnie istnieje wiele metod leczenia tej formy łysienia. Konieczna jest jednak dokładna diagnoza i ocena lekarska, aby wykluczyć występowanie współistniejących chorób autoimmunologicznych.

Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące jest powodowane przez inne choroby, takie jak toczeń rumieniowaty, łącznik liszaja płaskiego, wycinające zapalenie tkanki łącznej, odwapnienie zapalenia mieszków włosowych i  krostkowe erozyjne zapalenie skóry.

Szczególnie agresywną postacią łysienia bliznowaciejącego jest łysienie czołowe włókniejące, w którym dochodzi również do utraty brwi.

Zwykle do ustalenia diagnozy wymagana jest biopsja skóry, którą należy wykonać jak najwcześniej.

Włosy wypadają w efekcie ubocznym niektórych leków

Istnieje również kilka leków wpływających na wypadanie włosów. Niektóre z nich zawierają lit, beta-adrenolityki, amfetaminy, warfarynę, heparynę i lewodopę.

Włosy na szczotce

Włosy wypadają również w przypadku przyjmowania niektórych leków stosowanych do kontrolowania ciśnienia krwi i depresji, a także tych stosowanych w chemioterapii raka. Zasadniczo włosy przestają wypadać, kiedy przestajemy przyjmować takie leki.

Zakażenie drożdżakowe na skórze głowy

Ponadto istnieje kilka problemów ze skórą głowy, z powodu których mogą wypadać włosy. Najbardziej agresywne są infekcje grzybicze. Mogą one powodować wypadanie włosów całymi kawałkami lub plackami, tworząc łysiny na powierzchni skóry głowy a także jej łuszczenie się w tych miejscach.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Drożdżakowe infekcje pochwy: jakie nawyki mogą ją powodować?

Chroniczny stres

Jedną z częstych przyczyn wypadania włosów jest również stres. Dzieje się tak, ponieważ wpływa on negatywnie na normalny przepływ krwi w skórze głowy, co z łatwością prowadzi do wypadania włosów. Pozytywne jest to, że wystarczy przezwyciężyć te stany lękowe poprzez terapię lub technikę relaksacyjną, a włosy znowu odrastają normalnie.

Dlaczego włosy wypadają? Nieodpowiednia pielęgnacja

Innym częstym powodem wypadania włosów są złe praktyki higieniczne lub kosmetyczne. Niektóre szampony lub utrwalacze mają bardzo silne działanie i powodują osłabienie skóry głowy. Częste używanie suszarki, lokówki lub żelazka może również zaszkodzić zdrowiu włosów, a także regularne stosowanie barwników i farb.

Inne problemy zdrowotne

Wypadanie włosów jest ponadto powszechne u osób z problemami z tarczycą, a także u osób z cukrzycą lub u kobiet przechodzących menopauzę. Podobnie łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry znacząco wpływają na wypadanie włosów.

Jest to również częsty objaw u osób z niedokrwistością lub cierpiących na niedobór witamin. Ważne jest, aby przywrócić prawidłowy poziom witaminy C w organizmie, aby żelazo mogło być prawidłowo wchłaniane. Tym samym zwiększa się produkcję kolagenu. Konieczne jest również spożywanie pokarmów bogatych w witaminę B.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Niedobór witaminy C – 8 sygnałów, że masz jej za mało

Inne przyczyny wypadania włosów

Bardzo często włosy wypadają także z przyczyn, które nie są dobrze znane. Na przykład ścisłe diety, które prowadzą do utraty dużej masy ciała w krótkim czasie, często powodują również wypadanie włosów. Drastyczne zmiany temperatury również mogą mieć taki efekt. Zaleca się więc nakrywanie głowy, gdy jesteśmy wystawieni na silne działanie słońca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pellús, M. P. (2017). Caida del cabello:: causas y prevención. El farmacéutico: profesión y cultura, (552), 22-26.
  • Strumia, R. (2016). Alopecia. In Dermatological Cryosurgery and Cryotherapy. https://doi.org/10.1007/978-1-4471-6765-5_63
  • Gordon, K., Gordon, K., & Tosti, A. (2011). Alopecia: evaluation and treatment. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. https://doi.org/10.2147/ccid.s10182

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.