Jak odstraszyć nietoperze od domu - 4 przydatne wskazówki

Poznaj najlepsze wskazówki co do tego, jak odstraszyć nietoperze od domu i zapobiec ich ponownemu pojawieniu się.
Jak odstraszyć nietoperze od domu - 4 przydatne wskazówki

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2023

Nietoperze są tak osobliwymi stworzeniami, że u większości ludzi wywołują bardzo silne uczucie odrazy. Nawet jeśli należysz do tych, którzy kochają wszelkiego rodzaju zwierzęta, na pewno nie chcesz, żeby wprowadziły się pod Twój dach. Chcemy podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami co do tego, jak odstraszyć nietoperze od domu, aby zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie.

Te ssaki przenoszą na ludzi choroby. Należy do nich wścieklizna. Z tego powodu konieczne jest pozbycie się nietoperzy, które mogą przebywać w pobliżu lub wewnątrz Twojego domu. Jeżeli interesuje Cię, jak odstraszyć nietoperze od domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jak rozpoznać inwazję nietoperzy?

Najbardziej oczywistym sposobem sprawdzenia, czy Twój dom jest zaatakowany przez nietoperze, jest obserwowanie ich przelatujących nad Twoją posiadłością. Jednak nie zawsze są one widoczne dla ludzi, zwłaszcza ze względu na ich nocny tryb życia.

Istnieją jednak również inne znaki wskazujące. Na przykład, jeśli zauważysz ich odchody na ścianach, sufitach lub dachu budynku. Innym wskaźnikiem obecności tych zwierząt jest słyszenie odgłosów ptaków, ale w nocy.

Ponadto, jeśli zauważysz czarne plamy na wnękach lub małych oknach, możesz również podejrzewać ich obecność. Kiedy podejrzewasz ich obecność, najlepiej byłoby przeprowadzić inspekcję w ciągu dnia pod kątem brakujących gontów lub dziur w dachach.

Najlepsze wskazówki, jak odstraszyć nietoperze od domu

Pomimo negatywnych konotacji, jakie budzą nietoperze, generalnie nie są one agresywne w stosunku do ludzi. Są to zwierzęta, które preferują ciemność i ciepłe miejsca, dlatego stropy, strychy itp. to ich ulubione miejsca zamieszkania.

W tym kontekście obecność nietoperzy w domu może generować nieprzyjemny zapach, zużycie konstrukcji, a u ludzi alergie z powodu gromadzenia się guana. Przyjrzyjmy się więc kilku sposobom odstraszania nietoperzy od domu, ale bez ich eksterminacji.

Schronienie dla nietoperzy
Schronienia dla nietoperzy zapraszają te zwierzęta do opuszczenia naszego domu, osiedlenia się w okolicy i dalszego zjadania owadów.

1. Środki odstraszające w płynie

Ideą tych produktów nie jest zabijanie nietoperzy, ale uczynienie miejsca, w którym żyją, jak najbardziej niegościnnym. Odpycha ich zapach i smak tego typu płynów.

Możesz je kupić w formie sprayu i spryskać nimi cały obszar, w którym się one zainstalowały. Musisz nakładać go w nocy, gdy nietoperze opuszczą swoje gniazdo, i kontynuować przez mniej więcej miesiąc.

2. Ultradźwiękowe środki odstraszające

Są to urządzenia emitujące dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale powodujące dyskomfort u nietoperzy. Takie urządzenia zakłócają system echolokacji używany przez te zwierzęta do poruszania się w ciemności.

Posiadają czujniki ruchu, dzięki czemu aktywują się automatycznie, gdy wykryją zwierzęta przelatujące w obszarze zasięgu.

3. Świecące przedmioty

Nietoperze boją się obecności świecących przedmiotów. Możesz powiesić błyszczące ozdoby świąteczne, aby zniechęcić nietoperze do wejścia do domu.

W tym celu sprawdzają się również lustra. Jeśli nic z tego nie działa w Twoim przypadku, sugerujemy, aby jak najlepiej oświetlić obszar, który nietoperze wybrały sobie do odpoczynku.

4. Jak odstraszyć nietoperze od domu – silne zapachy

Zwierzęta te unikają mocnych zapachów, a najskuteczniejszym z nich jest w tym kontekście eukaliptus. Jeśli nałożysz skoncentrowany olejek o tej kompozycji zapachowej w miejsca dostępowe, będziesz w stanie w naturalny sposób je odstraszyć. Kolejnym skutecznym repelentem jest naftalen, który daje bardzo dobre rezultaty, chociaż jest toksyczny dla ludzi i zwierząt.

Olejek eukaliptusowy - jak odstraszyć nietoperze od domu
Ze względu na swój silny aromat olejek eukaliptusowy jest dobrym sposobem na odstraszanie nietoperzy.

Jak chronić się przed inwazją nietoperzy

Niezależnie od tego, czy w Twoim domu mieszkają nietoperze, czy nie, ważne jest, aby wiedzieć, jak uniemożliwić im wybieranie Twojej posiadłości na gnieżdżenie się. Wiemy, że wolą starsze domy i potrzebują miejsca, w którym mogą się zainstalować. Oznacza to, że należy zakryć lub uszczelnić wszystkie otwory w ścianach, oknach i dachu.

Inną kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że ssaki te osiedlają się w odosobnionych i ciemnych miejscach, do których ludzie na co dzień nie mają dostępu. Mogą to być strychy, poddasza, piwnice i każdy zapomniany zakątek. Zalecamy od czasu do czasu dokładnie sprzątnąć i wywietrzyć te pomieszczenia.

Urządzenia wykluczające to kolejna metoda trzymania nietoperzy z dala od domu. Po ich wyeliminowaniu musisz umieścić te urządzenia w otworach, w które kiedyś wchodziły. Bo jeśli jakieś zostaną, będą mogły swobodnie się wydostać, ale na pewno już tam nie wrócą.

Na koniec, gdy już mamy pewność, że już ich nie ma, czas dokładnie oczyścić teren, na którym się znajdowały. Staraj się używać sprzętu ochronnego, takiego jak długie rękawiczki, kalosze i maska ochronna.

Uważamy, że do tego zadania idealnym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie specjalistycznej firmy sprzątającej.

Jak odstraszyć nietoperze od domu – poszukaj profesjonalnej pomocy

Nietoperze nie są szkodnikami, dlatego ich eksterminacja jest niezgodna z prawem. Wręcz przeciwnie, przyczyniają się do utrzymania obszarów leśnych poprzez zapylanie nasion. Zwalczają również szkodniki w rolnictwie, ponieważ żywią się owadami.

Wskazówki, którymi się z Tobą podzieliliśmy, dotyczą łagodnych przypadków, w których obecność nietoperzy jest minimalna, a prawdziwa kolonia jeszcze się nie utworzyła. W przypadku inwazji nietoperzy na dużą skalę najlepiej zatrudnić profesjonalistę, który zajmie się tą sprawą.

Mamy nadzieję, że nie musisz zajmować się eliminowaniem nietoperzy ze swojego domu. Ale jeśli nie masz innej alternatywy, użyj jednego z narzędzi, o których Ci opowiedzieliśmy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barquez, R. M., & Díaz, M. M. (2009). Los murciélagos de Argentina: clave de identificación.
  • Coro, F., & Suárez, S. (1998). Repelentes electrónicos contra mosquitos: propaganda y realidad. Revista Cubana de Medicina Tropical50(2), 89-92.
  • Cortés-Calva, P. (2013). Ecolocalización (una visión a los quirópteros). Therya4(1), 09-14.
  • González, J. G. (1998). Dispersión de semillas por murciélagos: su importancia en la conservación y regeneración del bosque tropical. Acta Zoológica Mexicana (ns), (73), 57-74.
  • Díaz, M. M., Aguirre, L. F., & Barquez, R. M. (2011). Clave de identificación de los murciélagos del cono sur de Sudamérica.
  • Schneider, M. C., & Santos, C. (1995). Algunas consideraciones sobre la rabia humana transmitida por murciélago. Salud Pública de México37(4), 354-362.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.