Jak odkryć siebie na nowo w związku - 8 wskazówek

Ponowne odkrycie siebie nawzajem oznacza zmianę swojego nastawienia i nadanie nowego znaczenia twojej relacji z partnerem, zwłaszcza gdy przechodzicie kryzys. Oto kilka wskazówek, które pomogą wam odnowić swój związek.
Jak odkryć siebie na nowo w związku - 8 wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2021

Istnieje kilka powodów, dla których związek zaczyna podupadać. Kiedy tak się dzieje, dochodzi do sytuacji kryzysowej, w której konieczne jest ponowne odkrycie siebie nawzajem, aby uniknąć zerwania. Jeśli chcesz wiedzieć, jak odkryć siebie na nowo w związku, czytaj dalej i zwróć uwagę na wszystkie szczegóły.

Ponowne odkrycie siebie oznacza zmianę obecnego nastawienia i nadanie nowego znaczenia związkowi. To wymaga zaangażowania, zrozumienia i miłości. Ponadto musi istnieć otwartość, ponieważ pozwoli to partnerom zrewidować te przekonania, które generują problemy.

Jak jednak odkryć siebie na nowo w takiej sytuacji? Nie jest to łatwe. Oboje muszą obiektywnie spojrzeć na problem i być w stanie rozwiązać go jako zespół. Czasami jest to trudne, ponieważ emocjonalne żniwo związane z konfliktem może ponownie wywoływać rozgoryczenie i urazę.

Jednak nie jest to niemożliwe. Poniżej podpowiemy, co można zrobić aby nadać nowy wymiar swojej relacji.

Wytyczne i wskazówki, jak odkryć siebie na nowo w związku

Kiedy w związku dochodzi do utraty fizycznej atrakcyjności, komunikacji, poczucia wspólnoty a także wspólnej zabawy i namiętności, należy uruchomić alarm i zadać sobie pytanie, co dalej. Najważniejsze jest to, czy chcą partnerzy chcą to kontynuować.

Jeśli odpowiedź jest pozytywna, należy pilnie przemyśleć związek. Aby to zrobić skutecznie, poniżej zostawiamy kilka wskazówek.

1. Zidentyfikujcie problem i porozmawiajcie o tym, jak odkryć siebie na nowo

Przede wszystkim konieczne jest, abyście zdali sobie sprawę, że związek przechodzi kryzys. Musicie to wspólnie przedyskutować. Ważne jest, aby zidentyfikować problem, a potem przejść do jego rozwiązania.

Wymaga to, abyście oboje wyrazili swoje myśli i uczucia na temat związku, a następnie poszukali alternatyw, które pozwolą wam na nowo odkryć siebie w ramach relacji.

Najczęstszymi problemami są często brak komunikacji, słaba zażyłość i intymność, brak dbania o szczegóły, brak wspólnych zainteresowań i spadek seksualności. Zidentyfikowanie źródła konfliktów pomoże parze określić, czego naprawdę potrzebują.

Rozmawiająca para
Jeśli w związku nie ma dialogu, niemożliwe jest nawet rozpoczęcie rozwiązywania konfliktu.

2. Wspólnie spędzajcie czas tylko we dwoje

Ustalcie, że będziecie wspólnie spędzać czas tylko we dwoje, przynajmniej raz w tygodniu. Bardzo często przepracowanie, dzieci i inne obowiązki uniemożliwiają parze znalezienie dla siebie wyjątkowej chwili. W konsekwencji zaczynają się od siebie oddalać.

Jeśli tak jest w Twoim przypadku, określcie porę tygodnia, którą będziecie spędzać tylko we dwoje i róbcie to, na co macie ochotę. Możecie zaplanować romantyczną kolację, obejrzeć film, zobaczyć nowe miejsca, a nawet porozmawiać o wszystkim i o niczym. Nie zaniedbujcie tego planu i uczyńcie go cotygodniowym zwyczajem.

3. Zapiszcie się we dwoje na jakieś nowe zajęcia

Porozmawiajcie o tym, jakie zajęcia lubicie i odważcie się wspólnie podjąć. Mogą to być na przykład lekcje tańca lub gotowania, uprawianie sportu albo nauka języka. Idealnie byłoby, gdybyście znaleźli coś, co obojgu będzie sprawiać przyjemność, aby móc cieszyć się tym w swoim towarzystwie.

Dzielenie wspólnych zainteresowań wzmacnia więź i sprzyja zaufaniu.

4. Zadbajcie o pozornie nieważne szczegóły

Szczegóły są sposobem na okazywanie uczuć. Nie ograniczają się one jednak tylko do materialnych prezentów czy upominków. Obejmują również wszystkie działania, które powodują, że oboje czujecie zadowolenie i przyjemność.

Na przykład takim szczegółem może być przygotowanie ulubionego śniadania drugiej osoby i podanie go do łóżka.

Ważne jest, abyś określił, jakie rzeczy sprawiają, że twój partner jest szczęśliwy. Według Juana Ortegi, sekret dbania o szczegóły polega na tym, że są one w stanie utrwalić więź, nawet w czasach kryzysu.

5. Bawcie się wspólnie

Psycholog i psychiatra José Díaz Morfa radzi zachęca, by stwarzać okazje do wspólnego śmiechu. Te chwile są niezbędne, aby zwalczyć przytłoczenie lub nudę. Ponadto dobra zabawa sprawi, że będziecie chcieli dzielić się nowymi rzeczami.

6. Rozpalcie na nowo namiętność

Życie seksualne to ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy odkrywaniu swojego związku na nowo. Aby reaktywować namiętność, odważcie się próbować nowych rzeczy, takich jak eksperymentowanie w innych miejscach, zmienianie pozycji, czy używanie zabawek erotycznych.

Pozwoli to wam rozbudzić na nowo pożądanie i da wam możliwość odkrycia nowych form przyjemności.

7. Zostawcie sobie przestrzeń na prywatność, a zobaczycie jak to pomoże wam odkryć siebie na nowo

Tak jak ważne jest inwestowanie we wspólnie spędzany czas, tak samo ważne jest, aby każdy miał własną przestrzeń. To pozwala każdemu z partnerów rozwijać się jako osoba, pielęgnować swoje własne hobby i utrzymywać swoje przyjaźnie.

Inaczej mówiąc, posiadanie osobistej przestrzeni to sposób na zaspokojenie własnych potrzeb. Ale jeśli nie dbasz o nie indywidualnie, trudno ci będzie  utrzymać dobre relacje z partnerem.

8. Pracujcie nad konstruktywną komunikacją

Komunikacja jest jednym z filarów każdej relacji. Zawsze starajcie się utrzymywać jasną, uczciwą i pełną empatii komunikację, w której każdy jest w stanie postawić się na miejscu drugiej osoby. Uczcie się zawierać porozumienia.

Podobnie należy okazywać szacunek partnerowi poprzez aktywne słuchanie, kontrolowanie złych emocji i akceptowanie odmiennych punktów widzenia.

Przytulona para
Pary mogą eksperymentować i szukać nowych wrażeń, aby wzmocnić więź. Osiąga się to dzięki nowatorskim doświadczeniom.

Przeczytaj także ten pomocny materiał: Jak rozwijać swój związek – 9 noworocznych postanowień

Codzienne szczegóły, aby dzień po dniu odświeżać miłość w związku

Jeśli nie wiecie, jak i od czego zacząć aby odkryć siebie na nowo, oto lista codziennych szczegółów, które Ci w tym pomogą. Wypróbujcie następujące pomysły:

  • Zamieńcie rutynowe obowiązki w zajęcia, które dostarczą zabawy. Na przykład podczas sprzątania domu włączcie ulubioną playlistę i zamieńcie ten obowiązek w chwilę rozrywki i wspólnej zabawy.
  • W ciągu dnia mów partnerowi te rzeczy, które lubi słyszeć. Porozmawiaj o tym, co ci się przydarzyło w pracy, co ci się śniło zeszłej nocy. Zwróć uwagę na to, co ma do powiedzenia Twój partner.
  • Zapomnijcie o telefonie komórkowym, kiedy ze sobą rozmawiacie.
  • Zaplanujcie romantyczny wypad z dnia na dzień. Pozwólcie sobie na spontaniczność.
  • Starajcie się, aby każdy dzień był wyjątkowy. Świętujcie małe rzeczy, które ma do zaoferowania każdy dzień. Pomoże wam to bardziej docenić wspólne chwile.
  • Zróbcie listę wspólnych zainteresowań i cieszcie się poświęcając im czas wspólnie. Obejmuje to rozmowę na temat, który was pasjonuje.
  • Zrelaksujcie się. Medytujcie, wykonujcie ćwiczenia oddechowe, korzystajcie z masaży. Znajdźcie sposób, abyście oboje mogli odłożyć na bok swoje zmartwienia.
  • Flirtujcie ze sobą, mówcie sobie nawzajem komplementy, dawajcie nieoczekiwane prezenty, zaskakujcie się romantycznymi detalami.
  • Niech każde z Was pracuje nad sobą osobiście. Dbajcie o swój wygląd i stawiajcie sobie indywidualne cele.
  • Szanujcie swoją prywatność i czas, który partner chce spędzać sam.

Jak odkryć siebie na nowo w związku korzystając z profesjonalnej pomocy?

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy związek bardzo podupadł, najlepszą opcją będzie udział w terapii dla par. Profesjonalny doradca będzie w stanie zapewnić wam narzędzia i wsparcie niezbędne do przezwyciężenia istniejących niezgodności.

A jeśli żadne z tych sposobów nie przyniosą rozwiązania w ten sposób, czasami najlepiej jest zdecydować się na rozstanie. Nie wszystkie pary są stworzone do bycia razem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.