Jak nutrigenomika pomaga Twojemu zdrowiu?

Nutrigenomika stanowi pomost między pożywieniem, DNA i chorobami. Pokażemy Ci, co to jest i jak może zmienić Twoje życie!
Jak nutrigenomika pomaga Twojemu zdrowiu?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Postęp technologiczny i medyczny zawsze szły ze sobą w parze. Ich celem jest rozwiązywanie problemów zdrowotnych. Nutrigenomika jest przykładem zmian technologicznych w służbie ludzkości. Analiza naszych genów w celu odkrycia, w jaki sposób spożywane przez nas składniki odżywcze mogą na nas wpływać, ma na celu całkowite zindywidualizowanie naszej diety.

W ten sposób nutrigenomika dostarcza więcej informacji o tym, jak wybrać najlepszą żywność lub dietę dla naszego genomu. Ta dziedzina nauki może pomóc w zapobieganiu chorobom, promowaniu utraty wagi, poprawie wyników sportowych i wielu innych rzeczach.

Bądź na bieżąco, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach zastosowania tej technologii w personalizacji stylu życia i osiąganiu lepszego zdrowia.

Czym jest nutrigenomika?

W XXI wieku naukowcom udało się uzyskać informacje o całym ludzkim genomie… a dzięki temu poznali związek między naszym DNA a naszym zdrowiem.

W wyniku tego odkrycia pojawiły się również gałęzie odżywiania molekularnego, takie jak nutrigenomika. Ta nowa dziedzina wiedzy koncentruje się na badaniu wpływu składników odżywczych na genom, białka i metabolizm organizmu.

Z innej perspektywy nutrigenomika identyfikuje określone składniki odżywcze związane z chorobami. W ten sposób ustalono silne powiązania między żywnością a genami, a także stylem życia.

Dlatego ta dyscyplina porusza się w triadzie:

  1. Genom ludzki
  2. Odżywianie
  3. Zdrowie

Nutrigenomika stanowi fundament medycyny prewencyjnej przyszłości.

Inne koncepcje, które się pojawiły, to nutrigenetyka i epigenetyka. Pierwsza dotyczy tego, w jaki sposób geny mogą warunkować potrzeby żywieniowe. Drugi odnosi się do tego, jak czynniki zewnętrzne modyfikują ekspresję genów.

Identyfikacja pewnych genów pozwala przewidzieć, jak każdy organizm zareaguje na określone składniki odżywcze. Na przykład gen FTO jest powiązany z wydatkami energetycznymi i metabolizmem, wpływając na kontrolę wagi i skład ciała. Dlatego znając go, dietetyk może pomóc w wyborze najlepszego planu żywieniowego, aby uniknąć przybierania na wadze i otyłości.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Owoce i warzywa zapobiegające nowotworom

Na czym opiera się nutrigenomika?

Ogólnie rzecz biorąc, nutrigenomika opiera się na trzech zasadach:

  • Składniki odżywcze i związki biochemiczne, które spożywamy w naszej diecie, wchodzą w interakcję z genomem. Ta zależność może być bezpośrednia lub pośrednia i reguluje ekspresję genów.
  • Niektóre geny regulowane dietą odgrywają ważną rolę w powstawaniu, występowaniu, progresji lub ciężkości chorób przewlekłych.
  • Różnice genetyczne między poszczególnymi osobami mogą wpływać na sposób, w jaki metabolizujemy składniki odżywcze.
Pełna wiedza na temat ludzkiego genomu położyła podwaliny pod zindywidualizowaną medycynę.

Cele nutrigenomiki dla poprawy zdrowia

Nutrigenomika jest szczególnie istotna w medycynie precyzyjnej, ponieważ dostosowuje środki zapobiegawcze i leczenie do szczególnych cech każdej osoby. Ta gałąź ma na celu osiągnięcie następujących celów:

  • Powodować zmiany w metabolizmie komórkowym i profilach metabolicznych, aby zapobiegać, łagodzić, przewidywać i leczyć choroby. Dotyczy to zwłaszcza tych, w których czynnik żywieniowy jest najważniejszym czynnikiem sprawczym.
  • Pozwolić naukowcom odkryć, które składniki diety mają właściwości prozdrowotne.
  • Ponadto pozwolić im zrozumieć, w jaki sposób nasze geny wchodzą w interakcję z różnymi elementami żywieniowymi.
  • Pomóc w określeniu skutecznych dawek składników odżywczych do spożycia.
  • Wykorzystać tę wiedzę do opracowania indywidualnych zaleceń żywieniowych. W ten sposób plany żywieniowe byłyby bardziej efektywne.

Chociaż odpowiedzi jest wiele, wciąż jest miejsce na poprawę. Ponadto istnieją pewne złożone choroby, w których odżywianie stanowi tylko część wszystkich czynników. Tak jest na przykład w przypadku chorób układu krążenia i otyłości.

Zastosowania nutrigenomiki w dziedzinie zdrowia

W nutrigenomice poczyniono pewne postępy, aby odżywianie mogło przyczynić się do powrotu do zdrowia. Wyjaśnimy je poniżej.

Rozwój portfeli dietetycznych

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zastosowań nutrigenomiki jest opracowywanie tak zwanego portfolio dietetycznego (DP) dla określonych chorób. Te portfele tworzy się z połączenia dwóch lub więcej rodzajów żywności funkcjonalnej, przeznaczonych dla konkretnej choroby lub grupy chorób.

Najważniejszą rzeczą w portfelu dietetycznym jest to, że opiera się na dowodach naukowych, które potwierdzają wpływ każdego składnika odżywczego na zdrowie. Jak dotąd wiadomo, że w przypadku różnych chorób istnieje kilka DP, chociaż nie wszystkie z nich działają prawidłowo.

Przykładem jest portfolio opracowane dla zespołu metabolicznego (otyłość, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, wysoki poziom trójglicerydów i niski poziom cholesterolu HDL). DP dla tej choroby obejmuje cztery produkty funkcjonalne: białko sojowe, płatki owsiane, nasiona chia i odwodniony nopal. Każdy z tych pokarmów został zbadany i wykazano, że ma wpływ na zespół metaboliczny, w tym na aktywację genów i transkrypcję.

Nutrigenomika dostarcza dowodów dla najzdrowszych diet

Do tej pory istnieje kilka badań, które pokazują wpływ diety śródziemnomorskiej na genom. Dlatego ten rodzaj diety jest powszechnie zalecany dla osób podatnych lub zagrożonych chorobą.

Ogólnie rzecz biorąc, dieta śródziemnomorska charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Wysokie spożycie warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych i orzechów
  • Przewaga tłuszczów jednonienasyconych, takich jak oliwa z oliwek
  • Wysokie spożycie ryb
  • Umiarkowane ilości drobiu i nabiału
  • Niskie spożycie czerwonego mięsa i jego pochodnych
  • Umiarkowane spożycie alkoholu, np. czerwonego wina

Dowody wskazują, że odżywianie według diety śródziemnomorskiej może przeciwdziałać ryzyku genetycznemu. W szczególności odkryto interakcje diety z genem FTO dla otyłości i MC4R, które determinują ryzyko cukrzycy. Podobnie ustalono również ich genetyczną interakcję z ryzykiem hipertriglicerydemii.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Wpływ przetwarzania żywności na niemowlęta

Lepsze decyzje żywieniowe dzięki nutrigenomice

Nutrigenomika dostarcza informacji, które pomagają rozeznać, czy należy spożywać określone produkty spożywcze. Decyzje te mogą poprawić stan choroby, pomóc w wyzdrowieniu lub zapobiec niektórym schorzeniom. Na przykład, jeśli dana osoba jest podatna na wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom cholesterolu, planuje się zmniejszyć spożycie sodu i tłuszczów nasyconych.

Jeśli pacjent ma wysoki cukier, można stworzyć plan przeciwdziałania temu schorzeniu i zapobiegania rozwojowi cukrzycy typu 2. Podobnie możesz dowiedzieć się, czy dieta wysokobiałkowa pomoże ci w utracie wagi. Jeśli tak, na podstawie tego wyniku dietetyk przygotuje plan żywieniowy.

W ten sposób informacja genetyczna pozwoli na zdrowsze życie poprzez modyfikację czynników zewnętrznych związanych z dietą i zdrowiem.

Specjaliści ds. żywienia mogą wykorzystywać osiągnięcia nutrigenomiki do poprawy jakości życia swoich pacjentów.

Jak się wykonuje testy nutrigenomiczne?

Aby uzyskać informację genetyczną, wykonuje się prosty wymaz z wnętrza jamy ustnej. Następnie trafia on do laboratorium do analizy i trzeba poczekać kilka tygodni, aby uzyskać wyniki dotyczące wariacji genów.

Powinno być jasne, że wyniki testu pokazują potencjalny stan zdrowia i sposób, w jaki organizm zareaguje na określone składniki odżywcze. Mówimy tu jednak o prawdopodobieństwie, a nie o udowodnionych faktach.

Dodatkowo wyniki powinien analizować dietetyk z przygotowaniem z zakresu nutrigenomiki. Specjalista wyjaśni wpływ na zdrowie oraz zaleci wybrane produkty lub składniki odżywcze.

Czy nutrigenomika jest skutecznym narzędziem do poprawy zdrowia?

Spersonalizowane odżywianie w oparciu o twoją genetykę, predyspozycje i preferencje może w przyszłości zastąpić ogólne zalecenia żywieniowe. Oznacza to, że podejmowanie decyzji będzie bardziej wiarygodne. Należy jednak pamiętać, że trend jest na razie prognozą, a nie gwarancją.

Wielkim postępem nutrigenomiki jest to, że dzięki niej możemy poznać mechanizmy działania składników odżywczych w celu zapobiegania niektórym chorobom lub wyzdrowienia. Podobnie przemysł spożywczy może opracowywać nowe produkty dietetyczne skupiając się na korzyściach zdrowotnych.

Potrzebne są dalsze badania, aby określić indywidualną podatność na niektóre zaburzenia zdrowia i wdrożyć środki zapobiegania. Wszystko to ma na celu poprawę jakości życia ludzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jhonny Eddison Vargas-Hernández. Nutrigenómica humana: efectos de los alimentos o sus componentes sobre la expresión RNA. Rev. Fac. Med. 2016 Vol. 64 No. 2: 339-49. Disponible en: http://www.scielo.org.co/pdf/rfmun/v64n2/v64n2a19.pdf
  • Marti, M. J. Moreno-Aliaga, M. A. Zulet y J. A. Martínez. Avances en nutrición molecular: nutrigenómica y/o nutrigenética. Nutr. Hosp. (2005) XX (3) 157-164. Disponible en: https://scielo.isciii.es/pdf/nh/v20n3/revision.pdf
  • Berciano, Silvia & Ordovas, Jose. (2013). Nutrigenómica. Interacciones gen-dieta y sus implicaciones en la práctica clínica. Disponible en: https://www.researchgate.net/publication/277670480_Nutrigenomica_Interacciones_gen-dieta_y_sus_implicaciones_en_la_practica_clinica
  • Fall, Tove & Ingelsson, Erik. (2012). Genome-wide association studies of obesity and metabolic syndrome. Molecular and cellular endocrinology. 382. 10.1016/j.mce.2012.08.018.
  • Ortega-Azorín C, Sorlí JV, Asensio EM, Coltell O, Martínez-González MÁ, Salas-Salvadó J, et al. Associations of the FTO rs9939609 and the MC4R rs17782313 polymorphisms with type 2 diabetes are modulated by diet, being higher when adherence to the Mediterranean diet pattern is low. Cardiovasc Diabetol 2012;11:137. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3495759/
  • Kathiresan, Sekar & Melander, Olle & Guiducci, Candace & Surti, Aarti & Burtt, Noel & Rieder, Mark & Cooper, Gregory & Roos, Charlotta & Voight, Benjamin & Havulinna, Aki & Wahlstrand, Björn & Hedner, Thomas & Corella, Dolores & Tai, E-Shyong & Ordovas, Jose & Berglund, Göran & Vartiainen, Erkki & Jousilahti, Pekka & Hedblad, Bo & Orho-Melander, Marju. (2008). Six new loci associated with blood low-density lipoprotein cholesterol, high-density lipoprotein cholesterol or triglycerides in humans (vol 40, pg 189, 2008). Nature genetics. 40. 1384. 10.1038/ng1108-1384a.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.