Komercyjna żywność dla niemowląt może zawierać metale ciężkie

Według niektórych raportów dostępna w handlu żywność dla niemowląt może być zanieczyszczona metalami ciężkimi. Podajemy Ci wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zachować większą ostrożność w karmieniu swojego malucha.
Komercyjna żywność dla niemowląt może zawierać metale ciężkie
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Komercyjna żywność dla niemowląt jest dostępna na rynku w szerokiej gamie produktów spożywczych. Jednak nowy raport wydany przez Izbę Nadzoru i Reform ujawnił, że niektóre z tych produktów zawierają wysoki poziom metali toksycznych.

Zaangażowane pierwiastki to ołów, arsen, kadm i rtęć. Mogą one dostać się do żywności przez środowisko, wodę lub glebę, w której rosną surowce do produkcji.

Jeden na pięć analizowanych produktów spożywczych dla niemowląt zawierał ponad 10-krotność limitu 1 na miliard części ołowiu, ustalonego jako granica zdrowia publicznego. Według raportu metale te zagrażają długoterminowo funkcjonowaniu mózgu i rozwojowi neurologicznemu dzieci.

Co mówi raport EDF na temat żywności dla niemowląt?

W raporcie Environmental Defense Fund (EDF) z 2017 r. uwzględniono dane z badania Total Diet Study (TDS) amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) z lat 2003–2013.

TDS wykrywa metale ciężkie w żywności od lat 70. XX wieku. Otóż okazuje się, że od 2003 r. 20% żywności dla niemowląt ma wykrywalny poziom ołowiu. Raport oszacował również, że ponad 1 milion dzieci przekroczyło limit spożycia ołowiu ustalony przez FDA.

Z tego powodu w 2014 roku wprowadzono nową, znacznie czulszą metodę analityczną. Celem było wykrycie bardzo niskich wartości metali ciężkich, które zawiera komercyjna żywność dla niemowląt. W rezultacie znaleziono wyższy odsetek skażonej żywności, bo aż 29,3%, w porównaniu do zaledwie 12,7% przed 2014 r.

Dwa lata później analiza wykazała znaczny spadek wartości ołowiu w sokach owocowych dla dzieci, takich jak jabłkowy i winogronowy. W 2017 r. trend był taki sam – tylko 11% soków okazało się zanieczyszczonych. Jednak 93% produktów spożywczych, takich jak słodkie ziemniaki, marchew, ciasteczka dla dzieci ząbkujących i krakersy ryżowe, wykazywało wysoki poziom ołowiu.

Natomiast najnowszy raport Kongresu USA ujawnia szokujące nowe dane. Ustalenia oparto na badaniu przeprowadzonym w 2019 roku przez organizacje non-profit, takie jak Healthy Babies Bright Futures.

Badanie wykazało, że na 168 komercyjnych pokarmów dla niemowląt aż 160 było skażonych metalami ciężkimi. Z tego powodu Kongres uznał za konieczne ustanowienie surowszych standardów dla komercyjnych producentów żywności dla niemowląt i ich stanowcze egzekwowanie.

Dziecko z łyżeczką w buzi.
Komercyjna żywność dla niemowląt może zawierać śladowe ilości ołowiu powyżej limitów uważanych za bezpieczne.

Jakie metale zawiera komercyjna żywność dla niemowląt według badania?

Najnowsze badania nad zanieczyszczeniem żywności dla niemowląt wykazały, że 95% produktów handlowych było skażonych ołowiem.

75% wszystkich pokarmów dla niemowląt zawierało kadm, a 73% zawierało arsen. 32% produktów handlowych było zanieczyszczonych rtęcią, podczas gdy jedna czwarta ze 168 przebadanych produktów spożywczych zawierała mieszankę czterech toksycznych metali.

Które pokarmy są najbardziej zanieczyszczone?

Autorzy badania z 2019 r., Jane Houlihan i Charlotte Brody, zauważyli, że nawet niewielkie ilości toksycznych metali w tych produktach spożywczych mogą powodować poważne problemy zdrowotne dziecka.

Największe ryzyko spowodowania szkód wykazała komercyjna żywność dla niemowląt w postaci puree ze słodkich ziemniaków, płatków ryżowych, soków owocowych i słodkich przekąsek. Zgadza się to z raportem FDA z 2016 r., który wykazał, że 33 z 39 testowanych produktów spożywczych było zanieczyszczonych metalami ciężkimi.

Produkty na bazie ryżu, takie jak płatki zbożowe dla niemowląt i przekąski, znalazły się na pierwszym miejscu jako najbardziej toksyczne. Zawierają bowiem dużo nieorganicznego arsenu i często noszą ślady wszystkich czterech metali toksycznych.

Jak metale ciężkie w żywności dla niemowląt mogą wpływać na rozwój dzieci?

Raport przedstawiony przez Kongres podkreśla, że nawet niewielkie ilości metali ciężkich w żywności mogą wpłynąć na rozwój mózgu i obniżyć IQ dziecka. Dotyczy to każdego posiłku, także przekąsek.

Ponadto raport wyjaśnia, że narażenie na te toksyczne metale może prowadzić do spadku przyszłej produktywności gospodarczej. Ich konsumpcja oznacza również zwiększone ryzyko zachowań antyspołecznych i przestępczych w przyszłości.

Według Thomasa Matte nawet niski poziom ołowiu w żywności może prowadzić do słabego rozwoju poznawczego, zaburzeń behawioralnych i niskiego wzrostu u małych dzieci. Co gorsze, po wystąpieniu uszkodzenia nie można go leczyć ani cofnąć.

Drażliwość, ból brzucha, nerwowość, słaby apetyt, ból głowy i trudności z koncentracją to niektóre z wczesnych objawów zatrucia ołowiem.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla natomiast, że długotrwałe narażenie na arsen może powodować zmiany skórne, problemy rozwojowe, neurotoksyczność i niskie wyniki w testach intelektualnych. Tymczasem grupa lekarzy ostrzega, że toksyczne działanie kadmu jest bardziej widoczne w kościach i nerkach, a osoby z niskim poziomem żelaza są bardziej narażone.

W innym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Hospital Nutrition stwierdzono z kolei, że rtęć wpływa na rozwój układu nerwowego płodów. Może również zmieniać funkcje poznawcze, reprodukcyjne a także zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowe u noworodków.

Jak unikać pokarmów dla niemowląt zawierających metale ciężkie

Oto kilka zaleceń, które należy wziąć pod uwagę, aby zmniejszyć ryzyko narażenia dziecka na metale ciężkie:

  • Dobrze sprawdzaj etykiety: etykieta zawiera szczegółowe informacje o głównych składnikach produktu, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu ryzyka związanego z zawartością metali ciężkich.
  • Podawaj dziecku naturalną żywność i postaw na różnorodność: dzieci potrzebują zbilansowanej diety, która obejmuje szeroki wybór owoców i warzyw, zbóż i chudego mięsa.
  • Zmieniaj zboża, które podajesz dziecku: ryż jest dobry, ale inne zboża, takie jak owies, komosa ryżowa, jęczmień i kuskus, są również świetnymi zdrowymi opcjami.
  • Sprawdź swoje źródło wody: woda ze studni lub stare rury mogą zawierać metale ciężkie.
  • Zastąp sok całymi owocami: plasterki całych owoców lub puree są bezpieczniejsze niż sok. Niektóre soki zawierają duże ilości metali ciężkich, które organizm łatwiej przyswaja w tej postaci.
  • Samodzielnie przygotowuj jedzenie dla niemowląt: poza tym, że jest bardziej ekonomiczne, unikasz zanieczyszczenia, które może wystąpić podczas przetwarzania i pakowania.
  • Wprowadź zdrowe ryby: niektóre ryby są źródłem rtęci i innych metali. W związku z tym staraj się unikać miecznika, rekina i tuńczyka białego. Łosoś, dorsz, lekki tuńczyk, biała ryba i mintaj to zdrowsze opcje.
Zdrowa żywność ułożona w plastikowe pudełka.
Zdrowsze jest samodzielne przygotowywanie jedzenia dla dziecka, niż kupowanie gotowych produktów handlowych.

Szczegóły raportu

Raport z 2017 r. zawierał pewne informacje dotyczące zawartości ołowiu w żywności dla niemowląt. Na przykład analiza 2164 komercyjnych próbek żywności dla niemowląt wykazała, że poziomy ołowiu wzrosły w porównaniu z poprzednimi latami:

  • 20% wszystkich próbek zawierało ołów, w porównaniu do 14% innych produktów spożywczych.
  • 8 pokarmów dla niemowląt zawierało ołów w ponad 40% próbek.
  • Sok winogronowy dla dzieci miał najwyższe wskaźniki zawartości ołowiu w porównaniu z innymi sokami.
  • Puree ze słodkich ziemniaków i marchwi, ciasteczka na ząbkowanie i krakersy ryżowe zawierały duże ilości ołowiu.

Dopóki nie zostanie wprowadzonych więcej przepisów w branży przetwórstwa żywności dla niemowląt, prawdopodobnie lepiej przygotować świeżą żywność w domu. Zmniejszy to narażenie dziecka na toksyczne metale i będziesz mogła samodzielnie wybrać, jakie pokarmy mu podasz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.