Jak długo powinniśmy spać każdej nocy, aby być w dobrej kondycji?

Niewystarczająca ilość snu może mieć poważne konsekwencje w naszym życiu. Jak długo powinniśmy spać każdej nocy, aby być w dobrej kondycji?
Jak długo powinniśmy spać każdej nocy, aby być w dobrej kondycji?

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada, 2021

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak długo powinniśmy spać każdej nocy, aby byś dobrze wypoczętym? Wszyscy dobrze wiemy, że niemowlęta muszą spać przez wiele godzin dziennie. Starsze dzieci muszą spać co najmniej dziewięć godzin, aby dobrze się rozwijały. My jako dorośli, szanujemy ten czas, którego potrzebują one na odpoczynek. Ale o z nami? Jak długo powinniśmy spać, żeby być w dobrej kondycji?

Jak długo powinniśmy spać?

To, ile snu potrzebujemy, zależy w dużej mierze od cech każdej osoby i jej wieku. Są ludzie, którzy potrzebują więcej godzin, aby poczuć się naprawdę dobrze wypoczętym.

Wszyscy wiemy, że spokojny sen pomaga nam zregenerować organizm i zdrowie psychiczne. Dlatego tak ważne jest, aby być konsekwentnym i czujnym w odniesieniu do godzin, które poświęcamy na odpoczynek.

To powiedziawszy, w zależności od naszego wieku, istnieją pewne wskazówki dotyczące tego, jak długo powinniśmy spać:

  • Niemowlęta wymagają co najmniej czternastu lub piętnastu godzin snu każdego dnia.
  • Maluchy w wieku od jednego do trzech lat powinny odpoczywać od dwunastu do czternastu godzin.
  • Dzieci w wieku szkolnym powinny spać od dziesięciu do jedenastu godzin.
  • Dorośli potrzebują od siedmiu do dziewięciu godzin snu każdego dnia.
  • Osoby w podeszłym wieku mają problemy ze spokojnym snem i budzą się kilka razy w ciągu nocy. Dlatego potrzebują drzemki, aby zrekompensować utracony wypoczynek.

Godziny snu są święte

Spanie wymaganej ilości godzin jest konieczne każdego dnia. W żadnym wypadku nie powinieneś dobrze spać jednej nocy i zaniedbywać snu następnej. Jeśli to zrobisz, twoje codzienne czynności ucierpią, ponieważ nie będziesz wystarczająco odpoczywał.

Co więcej, prawdopodobnie spowoduje to stres, co niekorzystnie wpłynie na twoje zdrowie.

Spokojny sen powinien być ciągły i wysokiej jakości. Przespanie zalecanej liczby godzin bez przerw to nie to samo, co budzenie się co jakiś czas w ciągu tych ośmiu godzin.

Zła jakość snu może powodować, jak wspomnieliśmy wcześniej, stres, niepokój i depresję. Najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to naprawdę starać się spać przez pełne wymagane godziny. Powinno to w rezultacie poprawić jakość naszego życia.

Ponadto powinniśmy pomyśleć o skutkach, jakie może to mieć dla naszej przyszłości.

Należy pamiętać, że niewystarczająca ilość snu może mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia. Być może nie zauważysz tego od razu, ale nadejdzie dzień, w którym dotkną Cię konsekwencje braku snu.

Jeśli Twoja praca nie daje Ci zasnąć przez całą noc, postaraj się trochę odpocząć w ciągu dnia , aby zrekompensować stracone godziny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.