Dobry wypoczynek - wskazówki, by się wysypiać

Kluczem do lepszego odpoczynku jest sprawienie, żeby nasze godziny snu były jak najbardziej regenerujące, dlatego musimy unikać wszystkiego, co może nam przeszkadzać.
Dobry wypoczynek - wskazówki, by się wysypiać
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jedna z najczęstszych i codziennych czynności, jaką jest sen, może stanowić problem, jeśli coś nie pozwala nam na dobry wypoczynek. Z tego powodu ważne jest, aby znać powody, dla których sypiamy źle i odkryć pewne pomysły i wskazówki, by lepiej się wysypiać.

W tym artykule odkrywamy, jak najlepiej wykorzystać godziny snu, aby rozpocząć następny dzień z energią i witalnością. Dobry wypoczynek to podstawa wszystkiego.

Konieczne jest znalezienie takiego ułożenia ciała, które będzie odpowiadać naszym potrzebom. Trzeba również poznać pewne decydujące czynniki, takie jak na przykład warunki w sypialni lub zjedzona kolacja.

Dobry wypoczynek ma fundamentalne znaczenie

Sen regeneruje energię, której potrzebujemy w ciągu dnia. Godziny odpoczynku, a przede wszystkim ich jakość, działają jak ładowanie baterii naszego organizmu. Witalność, z jaką rozpoczynamy dzień i wydajność, zarówno fizyczna, jak i intelektualna, zależy od tego, jak spaliśmy danej nocy.

Nasze myśli biegną szybciej i są bardziej przejrzyste, jeśli zapewniliśmy ciału dobry wypoczynek. Poziom stresu i lęku również się zmniejsza, gdy pozwalamy umysłowi nie przeciążać się zmartwieniami.

Dobry sen to dobry wypoczynek.

Z tego powodu konieczne jest oderwanie się i poświęcenie odpowiedniej liczby godzin na sen. Dobry wypoczynek nie jest sprawą przyjemności, nie ma tez nic wspólnego z lenistwem. Jest to konieczne i ważne, jak oddychanie lub odżywianie.

Przyjrzyjmy się, co dajemy naszemu organizmowi, jeśli pozwalamy mu średnio na 7 godzin snu:

  • Komórki są dotlenione i zregenerowane.
  • Oczy odpoczywają od ilości światła, które otrzymują w ciągu dnia.
  • Wspomagamy kontrolę chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.
  • Ciało wydziela melatoninę i hormon wzrostu.
  • Pomagamy również sercu, a nawet poprawiamy koordynację ruchową.

Jak lepiej odpoczywać?

Wszyscy mamy nasze rytuały i sposoby, aby znaleźć pozycję, która pozwala nam lepiej się ułożyć do snu. Niektórzy używają twardych poduszek, a inni wkładają poduszki między nogi.

Jakiego użyć materaca? Lateksowego czy też sprężynowego? Powinien być twardy czy miękki? Jaka jest najlepsza opcja?

W rzeczywistości nie ma dokładnej formuły, która działa jednakowo na wszystkich. Wybór materaca i najbardziej odpowiednich pozycji zależy od naszej aktualnej kondycji fizycznej. Rozważmy kilka sytuacji z codziennego życia:

  • Zatkany nos. Jeśli mamy problemy z oddychaniem z powodu zatkanego nosa, wygodnie jest użyć dwóch dużych poduszek, aby ciało nie leżało w całkowicie poziomej pozycji.
  • Refluks żołądkowy. Podczas leżenia, pozioma pozycja ciała może spowodować przemieszczenie się kwasów żołądkowych do przełyku i wywołać uczucie pieczenia i suchy kaszel. Doskonałym pomysłem w tej sytuacji jest podniesienie zagłówka łóżka za pomocą klinów i położenie się na lewej stronie ciała.
  • Ból pleców. Aby odciążyć dolną część pleców w nocy, możemy umieścić poduszkę pod nogami. Niezależnie od tego, czy śpisz na plecach czy śpisz na boku, poduszka pod kolanami pomoże rozłożyć ciężar ciała i zapewni Ci dobry wypoczynek.

Kolacja również wpływa na dobry wypoczynek

Jedzenie, które spożywamy na kolację, jest decydujące, jeśli chcemy lepiej odpocząć. Po pierwsze, istnieje kilka pobudzających substancji, które utrudniają sen. Są to na przykład napoje gazowane, kawa, czekolada i niektóre napary (herbata, mate…).

Ważne jest, aby kolacja była lekka i nie należy jej jeść zbyt późno. Po prostu zadbaj o to, by iść spać bez poczucia głodu, ale nie przejadaj się wieczorem. 

Lekka potrawa z ryby.

W przeciwnym razie organizm ma skłonność do przechowywania i przekształcania całej kolacji w tłuszcz. Obfita kolacja obciąża naszą wątrobę i szkodzi jej, a jednocześnie zmusza nasz ​​żołądek do pracy dając nieprzyjemne uczucie ciężkości. Po takiej kolacji na pewno nie będziemy dobrze spać, a nawet narażamy się na senne koszmary.

Dlatego powinniśmy wybierać pokarmy roślinne, wieczorem lepiej ugotowane niż surowe. Dobrze też jeść chude białka i niewielką ilość zdrowych tłuszczów (na przykład jajka, niebieskie ryby, awokado, orzechy itp.).

Złe nawyki, które musimy poprawić

Istnieje wiele złych nawyków, które powtarzamy nieświadomie, ale utrudniają nam one dobry wypoczynek. Na przykład:

  • Sypialnia, do której wchodzi światło. Im większa ciemność panuje w pomieszczeniu, tym lepiej odpoczniemy.
  • Kolejny zły nawyk to oglądanie telewizji lub używanie urządzeń z wyświetlaczem przed pójściem spać.
  • Musimy się postarać, żeby nasza sypialnia zawsze była dobrze wywietrzona. Trzeba to robić  codziennie. Ważne jest również, żeby była tak przytulna, jak to tylko możliwe.
Gustownie urządzona mała sypialnia
  • Możemy pomalować ściany w delikatnej i jasnej tonacji. Pastelowe kolory działają odprężająco na oczy i zapewniają poczucie spokoju, natomiast czerwienie i pomarańcze są zbyt energetyczne jako kolory do sypialni.
  • Musimy zadbać, aby wystrój sypialni nie był przytłaczający, dlatego też zawsze warto starać się utrzymywać porządek i czystość. Solidnie wykonane łóżko z delikatnie perfumowaną pościelą będzie jak zaproszenie do skorzystania z dobroczynnych godzin snu. Dobry wypoczynek w takim otoczeniu pozwoli Ci się naprawdę zregenerować.

Dzięki tym wskazówkom i pomysłom możesz cieszyć się dobrym snem, który pozwoli Ci zacząć każdy następny dzień z nową energią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chóliz, M. (1999). Ansiedad y trastornos del sueño. In Emociones y Salud. https://www.uv.es/=choliz/SuenoAnsiedad.pdf
  • Fundación Iberoamericana de Seguridad y Salud Ocupacional. (2012). Dormir bien para un mejor rendimiento en el trabajo. Dormir Bien Para Un Mejor Trabajo Mejora El Rendimiento.
  • López, M. F. (2018). Cómo dormir mejor: Guía práctica para mal dormidos. EDICIONES B.
  • Vera, A. (2010). Dormir Bien. Consejo Editorial de Educación Pública Del Royal College of Psychiatrists. https://doi.org/10.1517/13543784.7.5.803.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.