Jak Adama Traoré uzyskał swoją imponującą sylwetkę?

Adama Traoré jest bardzo szybki i silny pomimo dużej objętości mięśni. Powiemy Ci, jak osiągnął fizyczną przemianę w ciągu ostatnich 7 lat.
Jak Adama Traoré uzyskał swoją imponującą sylwetkę?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada, 2022

Obserwując piłkarza na boisku, uderzające jest to, jak różni się on od swoich przeciwników i kolegów z drużyny pod względem budowy. Imponująca sylwetka, którą posiada Adama Traoré, osiągnął oczywiście poprzez skoncentrowany trening i odpowiednią dietę.

Najsilniejsi fizycznie zawodnicy zazwyczaj grają w obronie lub, jeśli niemożliwe, w środkowym ataku. Ich siła pozwala im iść do przodu i w razie potrzeby odzyskać lub chronić piłkę, bez ponoszenia konsekwencji.

Ale Adama Traoré nie gra na żadnej z tych pozycji; gra jako skrzydłowy na flankach. I pomimo swojej dużej budowy fizycznej, jest graczem wprowadzającym duży popłoch i prawie nie do prześcignięcia w prędkości.

Jak Adama Traoré uzyskał imponującą sylwetkę?

Genetyka prawdopodobnie sprzyjała Adamie Traoré w fizycznej transformacji, którą zawodnik przeszedł od czasu debiutu w FC Barcelona w 2015 roku. Od tamtej pory, podczas gry w Aston Villi, Middlesbrough i Wolverhampton, jego muskulatura ogromnie wzrosła. Kiedy wrócił do Barcelony w 2022 roku, nie był już tym chudym, wysokim młodzieńcem, który odszedł z klubu.

Poza genami, trening, który zawodnik przeszedł w tym czasie, również odegrał znacząca rolę w przemianie jego ciała. Poniżej szczegółowo opiszemy elementy, które doprowadziły piłkarza do imponującej sylwetki, jaką ma dziś.

Imponująca sylwetka Adamy Traoré
Chociaż istnieje genetyczna podstawa, która wyjaśnia zdolność gracza do zwiększania masy mięśniowej, nie można pominąć jego poświęcenia i dyscypliny.

Wymagający trening, ale bez ciężarów

W wywiadzie Adama Traoré powiedział, że nie ćwiczy z ciężarami na siłowni. Gracz wyjaśnił, że specyficzna genetyka sprawia, że jego muskulatura rośnie w taki sposób.

Według jego osobistego trenera fizycznego, Nacho Villalby, Hiszpan woli trenować z masą własnego ciała. To pomaga mu jednocześnie poprawiać zwinność, dynamikę i siłę. Przewaga białych włókien w jego mięśniach generuje większą objętość, bez konieczności wykonywania izolowanej pracy dla każdego mięśnia na siłowni.

Jednym z elementów, które pomagają Adamie Traoré w jego treningach są elastyczne taśmy. Choć mogą wydawać się nieznaczące, są w stanie zapewnić opór do 50 kilogramów i są idealne do pracy dolnych partii ciała.

Adama Traoré  pracuje również na izoinercyjnych maszynach treningowych, które są równie lub nawet bardziej wymagające niż tradycyjne maszyny. Służą zarówno do skurczu, jak i rozciągania mięśni.

W ten czy inny sposób Traoré wytwarza ćwiczeniami wystarczające napięcie mięśni, aby spowodować rozerwanie włókien. Te natomiast, odbudowując się po wysiłku, przystosowują się do wytrzymania tych bodźców i prowadzą do hipertrofii.

Inni piłkarze korzystają z siłowni

Trening fizyczny Adamy Traoré odróżnia go od innych piłkarzy, takich jak Cristiano Ronaldo. Portugalczyk wykonuje pracę siłową, aby wzmocnić swoją muskulaturę i jest jednym z piłkarzy, który obecnie cieszy się uprzywilejowaną sylwetką.

Tak samo jak Ronaldo Leon Goretzka, niemiecki piłkarz, w 2020 roku przeszedł transformację bardzo podobną do tej, której doświadczył Traoré. Wszystkim trzem udało się dostosować rutynę treningową do specyfiki ich ciała, aby osiągnąć cel.

Przemiana fizyczna nie nastąpi bez diety

Każdemu wykonywanemu treningowi, czy to w celu zwiększenia masy mięśniowej, utraty wagi czy wyrzeźbienia sylwetki, musi towarzyszyć odpowiednia dieta. W latach, kiedy Traoré priorytetowo traktował rozwój swojej masy mięśniowej, białko było głównym składnikiem jego diety.

Jak pokazuje badanie opublikowane w British Journal of Sports Medicine, białko przyczynia się do przyrostu masy mięśniowej w połączeniu z odpowiednim treningiem. Jednak węglowodany również odgrywają pewną rolę, zwłaszcza po treningu i meczach, ponieważ pomagają uzupełnić zapasy glikogenu.

Kolejnym składnikiem odżywczym obecnym w posiłkach Adamy Traoré są tłuszcze, które dostarczają energii i pełnią ważne funkcje hormonalne. Wreszcie suplementacja również należy do jego nawyków. Jest to aspekt, w którym piłkarz musi być bardzo ostrożny, ponieważ przepisy antydopingowe zabraniają spożywania pewnych substancji, które mogą w nienaturalny sposób poprawiać wyniki.

Imponująca sylwetka Adamy Traoré
Diety białkowe sprzyjają przyrostowi masy mięśniowej. Podobnie niektóre legalne i dozwolone suplementy przyczyniają się do tego procesu.

Imponująca sylwetka Adamy Traoré działa na jego korzyść

Posiadanie rozwiniętej muskulatury nie tylko poprawiło jego osiągi, ale także „opancerzyło” Traoré przed kontuzjami. Oprócz złamania kości śródstopia w sezonie 2015/2016 napastnik miał zaledwie dwie kontuzje, które wykluczyły go z akcji na ponad 20 dni.

Jedna z nich miała miejsce w 2015 roku, a drugi niedawno. Jeśli chodzi o tę ostatnią, jest to uraz mięśnia uda, datowany na lipiec 2022 r.

Biorąc to pod uwagę a także moc, którą gracz demonstruje w swoich biegach na wysokich obrotach, możemy stwierdzić, że budowa ciała nie jest obciążeniem, ale narzędziem w jego grze. Adama Traoré jest przecież kolejnym przykładem tego, co trening i odżywianie mogą przeobrazić człowieka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.