Fatalne skutki nadmiaru sterydów u kulturystów

Palumboizm jest konsekwencją działania substancji anabolicznych. Z czasem może powodować dysproporcje fizyczne. W tym artykule dowiesz się więcej o jego pochodzeniu.
Fatalne skutki nadmiaru sterydów u kulturystów
Diego Pereira

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Diego Pereira.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Skutki nadmiaru sterydów u kulturystów to bardzo ważny temat. Palumboizm to rzadki stan fizyczny, który dotyka kulturystów, którzy nadużywają niektórych substancji poprawiających wydajność. W szczególności powoduje wzrost wielkości brzucha w zaburzonej proporcji w stosunku do klatki piersiowej i kończyn.

Termin ten pochodzi od sportowca o imieniu Dave Palumbo, który startował w zawodach w latach 1995-2004. Zmiany fizyczne, których doznał, były tak oczywiste, że przyciągnęły uwagę wielu badaczy i fanów w tej dziedzinie. Z tego powodu stan ten został ostatecznie nazwany jego imieniem.

W dzisiejszych czasach palumboizm występuje jednak dość rzadko, dlatego możliwości terapeutyczne wciąż są ograniczone.

Ale na czym dokładnie polega i skąd się bierze? Jakie jest możliwe leczenie?

Poniżej powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Jak kulturysta buduje mięśnie?

Proces wzrostu lub przerostu mięśni wymaga czasu i wysiłku. To coś, z czego kulturyści doskonale zdają sobie sprawę. Z molekularnego punktu widzenia mięśnie składają się z dużej ilości białek, które mogą się kurczyć, aby umożliwić ruchy tej tkanki.

Podczas sesji treningowych w mięśniu generowany jest wysoki poziom stresu. Powoduje to rozpad niektórych włókien, które przy odpowiedniej podaży białek i węglowodanów w diecie mogą zostać zastąpione, a nawet wytworzone w większej ilości.

Ten ostatni proces powoduje wzrost mięśni, który u tych sportowców jest stały, ponieważ muszą dostosowywać się do coraz bardziej wymagających sytuacji.

Mężczyzna podnoszący ciężary
Ćwiczenia, wraz z odżywianiem, są czynnikami determinującymi przerost mięśni. Ponadto promują go niektóre substancje, takie jak anaboliki.

Rola niektórych substancji we wzroście mięśni

Na hipertrofię wpływa wiele czynników, m.in. aktywność niektórych hormonów. Na przykład testosteron jest hormonem steroidowym, który promuje wzrost tego jak i innych narządów. Nadmiar sterydów może więc powodować problemy w tym zakresie.

W rzeczywistości jest to jeden z powodów, dla których mężczyźni mają zwykle większe proporcje ciała niż kobiety. Zestaw substancji, które promują wzrost określonej tkanki, określany jest jako „anaboliczny”.

Jest to przeciwieństwo tych procesów, które degradują, rozkładają lub zmniejszają wielkość niektórych narządów, i noszą nazwę „katabolicznych”. Testosteron, hormon wzrostu a także insulina działają anabolicznie. Z drugiej strony kortyzol jest hormonem katabolicznym.

Skutki nadmiaru sterydów: co to jest palumboizm i jak do niego dochodzi?

Palumboizm odnosi się do wzrostu obwodu brzucha, który występuje u tych kulturystów, którzy nadużywają pewnych substancji. Kiedy po analizie zdjęć Dave’a Palumbo zaczęto dokumentować przypadki, pochodzenie choroby nie było jasne.

Często wiąże się ona ze stosowaniem sterydów anabolicznych – substancji pochodzących z testosteronu, które optymalizują wzrost mięśni. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że odpowiedzialność za palumboizm ponoszą hormon wzrostu i insulina.

Według publikacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) obie substancje są zakazane w rywalizacji sportowej. Wynika to nie tylko z negatywnych skutków zdrowotnych, ale także z chwilowej przewagi nad innymi zawodnikami.

Skutki nadmiaru sterydów a powiększenie brzucha

Nadmiar hormonu wzrostu, zwanego także „somatotropiną”, powoduje akromegalię, czyli gigantyzm. Ten stan występuje zwykle w wyniku guza przysadki mózgowej lub przysadki zlokalizowanej u podstawy czaszki.

Dotknięci pacjenci doświadczają przesadnego wzrostu wielu narządów, kończyn, a nawet zniekształcenia rysów twarzy. Ponadto w przypadku palumboizmu, nadmierne podawanie hormonu wzrostu i insuliny może mieć taki sam wpływ na wzrost narządów wewnątrzbrzusznych.

Jednak palumboizm nie jest powszechny i dotyka tylko niewielką część kulturystów, którzy nadużywają tych substancji. U niektórych pacjentów objawy te często pojawiają się podczas stosowania diet hiperkalorycznych lub w przypadku obecności określonych stresorów.

Mężczyzna z pigułkami
Nadmierne stosowanie substancji anabolicznych może wywołać palumboizm.

Możliwe metody leczenia nadmiaru sterydów

Według publikacji portalu Health Research Policy, palumboizmu nie da się wyleczyć. Objawy mogą się zmniejszyć, jeśli osoba przestanie używać substancji, chociaż nie zawsze można je całkowicie odwrócić.

Niektórzy kulturyści mogą skorzystać z terapii psychologicznej lub psychiatrycznej mającej na celu uniknięcie tych autodestrukcyjnych nawyków. Może to być trudniejsze dla tych, którzy wykorzystują ekonomiczne zyski z rywalizacji jako źródło utrzymania.

Regularne stosowanie sterydów anabolicznych lub nadmiar sterydów może prowadzić do problemów społecznych, natomiast nagłe odstawienie sterydów anabolicznych może prowadzić do poważnych objawów odstawienia. Z takich powodów amerykański Narodowy Instytut ds. Narkomanii uważa te substancje za uzależniające.

Zapobieganie nadmiernemu użyciu sterydów

Najbardziej oczywistym środkiem, jaki dana osoba może podjąć, aby zapobiec tej chorobie, jest zaprzestanie spożywania substancji anabolicznych. Chociaż wiele z nich występuje naturalnie w ludzkim ciele, nadmierne podawanie w celach rekreacyjnych lub sportowych często przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Odpowiedzialna rywalizacja eliminuje skutki nadmiaru sterydów

Podsumowując, wielu problemów można uniknąć po prostu nie nadużywając substancji anabolicznych. Konkursy powinny promować ducha rywalizacji i rozwoju osobistego, ale zawsze na zdrowych zasadach i warunkach.

Palumboizm jest dobrym przykładem konsekwencji, do jakich może prowadzić niezrównoważone zachowanie w tej dziedzinie. Na szczęście jest bardzo niewiele przypadków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Krzysztofik M, Wilk M, Wojdała G, Gołaś A. Maximizing Muscle Hypertrophy: A Systematic Review of Advanced Resistance Training Techniques and Methods. Int J Environ Res Public Health. 2019;16(24):4897. Published 2019 Dec 4. doi:10.3390/ijerph16244897
  • Pasiakos, Stefan M et al. “Effects of testosterone supplementation on body composition and lower-body muscle function during severe exercise- and diet-induced energy deficit: A proof-of-concept, single centre, randomised, double-blind, controlled trial.” EBioMedicine vol. 46 (2019): 411-422. doi:10.1016/j.ebiom.2019.07.059
  • Avella R, et al. Los esteroides anabolizantes androgénicos, riesgos y consecuencias. Rev. U.D.C.A Act. & Div. Cient.15(Supl. Olimpismo):47-55,2012.
  • Fernandes V, et al. Hormônio do crescimento e exercício físico: considerações atuais. Brazilian Journal of Pharmaceutical Sciences 2008;44(4):549-562.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.