Jagody goji - Dlaczego warto je jeść?

Wyniki badań wskazują, że jagody goji pomagają uniknąć chorób nowotworowych, poprawić pamięć i spowolnić procesy starzenia się.
Jagody goji - Dlaczego warto je jeść?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Jagody goji  (Lycium barbarum) to pochodzący ze wschodu produkt, który właśnie szturmem podbija zachodni świat. Podczas gdy skuteczność zachodniej medycyny opiera się na komercyjnych lekach i suplementach diety, medycyna wschodnia wciąż skupia się na leczniczych zastosowaniach naturalnych produktów.

Jednym z nich są właśnie jagody goji, które mogą przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się więcej o jagodach goji i ich właściwościach.

Czym są jagody goji?

Goji

Jagody goji są uważane za jeden z naturalnych produktów najskuteczniejszych w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry.

Pochodzą one z Himalajów, gdzie stosowane są w medycynie naturalnej od niepamiętnych czasów – jeszcze zanim w Chinach pojawiły się pierwsze źródła pisane. Jagody te to owoce kolcowoju tybetańskiego, w skrócie nazywane po prostu ,,goji”.

Co się kryje w jagodach goji?

Niesamowite właściwości i rosnącą popularność jagody te zawdzięczają wysokiej zawartości substancji odżywczych. Oto one:

  • witaminy (B1, B2, B6, C i E)
  • beta-karoten
  • likopen
  • minerały (wapń, potas, selen, żelazo, cynk, german)
  • luteina
  • niezbędne aminokwasy

Właściwości jagód goji

Miseczka z jagodami

Jagody goji zyskują coraz więcej fanów na całym świecie. Okazuje się bowiem, że jest to produkt o licznych właściwościach zdrowotnych, w dodatku świetnie wpływający na kondycję i wygląd skóry. Poniżej znajdziesz najważniejsze właściwości tego produktu:

1. Poprawiają ogólny stan zdrowia

W jagodach goji nie brakuje najwyższej jakości przeciwutleniaczy, a zawartość beta-karotenu znacznie przewyższa tę, którą dostarcza nam marchew.

Beta-karoten to związek neutralizujący negatywny wpływ wolnych rodników, przyczyniających się do degeneracji komórek. Jedząc goji regularnie możesz odwrócić te procesy, spowalniając tym samym starzenie się skóry.

Co ciekawe, produkt ten posiada zdolność pobudzania produkcji hormonu wzrostu. Jest to substancja odpowiedzialna za redukowanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo poprawia także jakość snu, pamięć oraz przyspiesza regenerację komórek.

2. Chronią przed chorobami nowotworowymi

Badanie przeprowadzone w 2009 roku wskazuje, że jagody goji spowalniają procesy mutacji, które są odpowiedzialne za powstawanie komórek nowotworowych.

Obecne w nich przeciwutleniacze i german wykazują się silnym działaniem przeciwnowotworowym, dodatkowo chroniąc Twoją wątrobę przed takim schorzeniami jak marskość.

3. Regulują poziom cholesterolu we krwi

Jak już zapewne wiesz, wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu: cholesterol dobry (HDL) oraz zły (LDL). Aby w Twoim organizmie poziom tych substancji był optymalny, warto sięgać po takie produkty jak jagody goji. W połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną, przyniesie Ci to wiele korzyści.

W jagodach goji obecny jest beta-sitosterol, substancja niezwykle skuteczna w leczeniu chorób metabolicznych i obniżaniu poziomu złego cholesterolu.

Produkt ten zawiera również flawonoidy, związki odpowiedzialne za wydolność układu krążenia i naczyń krwionośnych. Zapewnia to udrożnienie tętnic i zapobiega sklejaniu się ze sobą komórek cholesterolu.

4. Pomagają schudnąć

Gdy uda Ci się już obniżyć poziom cholesterolu we krwi, tłuszcz magazynowany w organizmie zostaje wykorzystany jako źródło energii.

Łącząc regularne spożycie jagód goji z ćwiczeniami fizycznymi, pobudzisz syntezę tłuszczów i tym samym schudniesz w naturalny i pozbawiony efektów ubocznych sposób.

5. Wpływają pozytywnie na zdrowie Twojego serca

Serce

Serce to jeden z najważniejszych organów Twojego ciała, jego zdrowie powinno być więc Twoim priorytetem. Jednym ze sposobów, by o nie zadbać jest regularne spożycie jagód goji.

Obecne w nich antocyjaniny wzmacniają bowiem naczynia wieńcowe. Z kolei substancje roślinne (fitochemikalia) regulują ciśnienie krwi.

6. Chronią Twój wzrok

Twoje oczy każdego dnia wykonują niezwykle ciężką pracę i wiele istotnych zadań. Niestety przez cały ten czas są narażone na szkodliwy wpływ licznych czynników zewnętrznych, przez co męczą się i stopniowo słabną.

Czasami wiąże się to z koniecznością noszenia okularów, w skrajnych przypadkach potrzebna może być nawet operacja.

Aby zadbać o zdrowie swoich oczu i dobry wzrok, warto sięgnąć po jagody goji, których składniki aktywne powstrzymają zmiany zwyrodnieniowe plamki żółtej czy rozwój takich schorzeń jak zaćma.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Almajano, M. “Determinación de la actividad antioxidante de las bayas de goji.” Consorci Escola Industrial de Barcelona (2009): 1-12.
  • Araneda Gallardo, María José, Francisca Carolina Henríquez Díaz, and Marcela Daniela Romo Poblete. Incidencias de diferentes métodos, tratados con bayas de Goji, auriculoterapia y régimen hipocalórico, en personas adultas diabética, durante el período de octubre a diciembre del año 2015. Diss. UCINF, 2016.
  • Gálvez, Jhon Chalco. “Comparación de la capacidad antioxidante de las bayas de Goji, frente a otras bayas rojas, mediante el método ORAC.” REDUCA 4.10 (2012).
  • Salgado, Fernando. “La realidad sobre el “Gou Qi Zi” o bayas Goji (Fructus Lycii).” Revista Internacional de Acupuntura 5.2 (2011): 82-86.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.