Infekcje intymne – Proste sposoby leczenia

Oprócz odpowiedniej higieny osobistej, ważne jest również to, aby upewnić się, że Twoja dieta nie przyczynia się do rozwóju grzybów i bakterii. Zawsze należy unikać mąki oraz cukru rafinowanego.
Infekcje intymne – Proste sposoby leczenia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Nawracające infekcje intymne to problem, z którym boryka się bardzo wiele kobiet. Infekcjom tym towarzyszy wiele przykrych dolegliwości, takich jak pieczenie, swędzenie, podrażnienie, nadmierne oddawanie moczu i wiele innych.

Ogólny dyskomfort i ból nie tylko uprzykrzają życie, ale też negatywnie wpływają na relacje intymne. Na szczęście już za chwilę poznasz kilka prostych metod leczenia. Wypróbuj domowe naturalne sposoby na infekcje intymne.

Infekcje intymne – Proste sposoby leczenia

Infekcje intymnezaburzają naturalne pH pochwy i sprawiają, że środowisko to staje się bardziej kwasowe. Aby przywrócić naturalne pH, możesz wypróbować sodę oczyszczoną.

Szczypta sody oczyszczonej

Zaaplikuj odrobinę sody bezpośrednio na wargi sromowe, a zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się szkodliwych bakterii czy grzybów.

Pamiętaj również, że zwykłe mydła i żele nie nadają się do higieny intymnej, gdyż ich pH nie jest odpowiednie. Zamiast nich wybieraj organiczne naturalne mydła wykonane z gliceryny czy olejku kokosowego. Możesz także przygotować mieszankę sody oczyszczonej i ciepłej wody.

Soda oczyszczona

Czosnek

Czosnek to najskuteczniejsze naturalne lekarstwo w walce z grzybami i pasożytami, o czym możesz się przekonać czytając inne nasze artykuły na ten temat.

Zapewne wiesz już, że czosnek pomoże Ci skutecznie wzmocnić Twoją odporność i zwalczyć różnego rodzaju infekcje. Czy wiesz jednak, że istnieje także bardziej bezpośredni sposób zastosowania czosnku na infekcje intymne?

Weź ząbek świeżego czosnku i nakłuj go widelcem lub wykałaczką tak, aby wydobyć z niego jego właściwości. Następnie owiń go w sterylną gazę i umieść bezpośrednio w pochwie, pozostawiając część materiału na zewnątrz, by ułatwić późniejsze wyjęcie czosnku.

Ten sposób powinien być stosowany na noc, przez 3 dni z rzędu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Napój zwalczający wirusy – tylko 3 składniki

Czosnek na infekcje intymne

Irygacje pochwy

Do irygacji pochwy najlepiej wykorzystać sylikonową strzykawkę lub gruszkę, podobną do tej, której używa się w przypadku lewatywy. Płyn zostaje zassany wewnątrz gruszki, następnie drugi koniec umieszcza się bezpośrednio w pochwie. W wyniku naciśnięcia płyn przepływa do wewnątrz. Takie lekarstwo na infekcje intymne należy przez kilka minut zatrzymać w środku ciała, następnie wypłukać.

Pamiętaj, aby płukanka wykorzystywana do irygacji pochwy miała zawsze temperaturę pokojową.

Z czego przygotować płukankę?

  • Tymianek: tymianek to lecznicza roślina wykorzystywana do walki z różnymi infekcjami. Może ona bowiem poszczycić się szeroką gamą właściwości odkażających i antybakteryjnych. Można stosować go na dowolną część ciała, gdyż nie wpływa on na zmianę pH, nawet, gdy napar jest dość skoncentrowany.
  • Jogurt i słona woda: połączenie tych dwóch składników to świetne naturalne lekarstwo, które pomoże Ci odbudować florę bakteryjną pochwy i przywróci zdrowe pH. Wymieszaj jogurt ze słoną wodą w proporcjach 1:1 i dokładnie wymieszaj.
  • Ocet jabłkowy niepasteryzowany: ocet to kolejny tradycyjny i niezwykle tani sposób na infekcje intymneWspomaga on odbudowę zdrowej flory bakteryjnej i zwalcza mikroorganizmy wywołujące chorobę. Wymieszaj 2 łyżki stołowe niepasteryzowanego octu na litr wody.
  • Probiotyki: probiotyki, takie jak pałeczki kwasu mlekowego, możesz stosować doustnie na infekcje intymne. Możesz także wymieszać zawartość kapsułek z wodą i wykorzystać tak przygotowaną mieszankę do irygacji pochwy. Jest to o wiele bardziej bezpośrednia i skuteczna metoda.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Probiotyki i prebiotyki – 15 najzdrowszych produktów

Inne sposoby

Tak jak w przypadku wielu chorób, na infekcje intymne należy spojrzeć pod różnymi kątami. Oprócz opisanych wyżej sposobów, ważna jest także zmiana diety, zrezygnowanie ze szkodliwych nawyków i nałogów, a także ogólne oczyszczenie organizmu, jeśli to konieczne, również pod kontrolą specjalisty.

Na infekcje intymne pomóc mogą także kapsułki z pierwiosnkiem zawierające kwas omega-6. Ważne jest również wyeliminowanie z diety rafinowanych cukrów i mąki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.