Imitacja mięsa kraba: czy wiesz, z czego jest zrobione?
Imitacja mięsa kraba (często nazywana paluszkami krabowymi) może nie być dobrym produktem do regularnego włączania do diety. Mimo to serwuje się ją w wielu orientalnych restauracjach, ponieważ ma dobre właściwości organoleptyczne. Ponadto jest znacznie tańsza niż oryginalny pokarm. Jednak wbrew temu, co myśli wiele osób, nie jest to produkt wegetariański ani wegański. A poza tym zawiera znacznie więcej węglowodanów niż białek.
Zanim zaczniemy, musimy zaznaczyć, że obecność owoców morza w diecie jest zalecana przez większość ekspertów żywieniowych, ponieważ jest to żywność niskokaloryczna o dużej gęstości odżywczej. Mogą pomóc w pokryciu codziennych potrzeb i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Jednak zazwyczaj kosztują dość dużo, więc nie są dostępne dla wszystkich.
Czym jest imitacja mięsa kraba?
Przede wszystkim należy ujawnić, czym jest imitacja mięsa kraba. To produkt, który nosi pewne podobieństwa do surimi. Zwykle robi się go z różnych gatunków ryb. Po uzyskaniu gęstej pasty dodaje się skrobię, aromaty, wypełniacze i barwniki, aby uzyskać właściwości organoleptyczne podobne do właściwości kraba jako takiego.
Jednak jej profil żywieniowy jest zupełnie inny. Mowa o produkcie, który zawiera znaczną dawkę węglowodanów, których nie ma w mięsie kraba jako takim. To prawda, że są to cukry złożone. Jednak nie należy ich nadużywać w wielu rodzajach diet, aby nie generować problemów związanych ze zdrowiem metabolicznym. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Diabetes Research and Clinical Practice.
Wśród ryb najczęściej wykorzystywanych do produkcji imitacji mięsa kraba należy wyróżnić plamiaka. To produkt, który nie ma zbyt wiele smaku i jest łatwo dostępny. Chociaż ma wysoką zawartość białka, jego profil kwasów tłuszczowych nie jest całkowicie korzystny. Ma niewiele kwasów tłuszczowych omega-3, które, jak wykazano, są czynnikiem decydującym w kontrolowaniu stanu zapalnego w środowisku wewnętrznym.
Dowiedz się więcej tutaj: Białko rybne: dlaczego nie powinno go zabraknąć w Twojej diecie
Jaki profil odżywczy ma imitacja mięsa kraba
Z odżywczego punktu widzenia imitacja mięsa kraba dostarcza około 80 kalorii na porcję. Jeśli chodzi o makroskładniki, 13 gramów odpowiada węglowodanom, a tylko 6 gramów białkom. Mają one wysoką wartość biologiczną, ale mimo to są to bardzo małe ilości w porównaniu do tych dostarczanych przez owoce morza jako takie.
Z drugiej strony wyróżniają się magnez, witamina B12 i witamina B6. Ta pierwsza witamina ma decydujące znaczenie dla uniknięcia anemii na przestrzeni lat. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie Deutsche Medizinische Wochenschrift. Występuje jednak w każdej żywności pochodzenia zwierzęcego. Imitacja mięsa kraba to nie jedyne jej źródło.
Dla porównania, porcja prawdziwego mięsa kraba zawiera około 20 gramów (prawie 1 uncję) białka i wiele innych niezbędnych mikroelementów. Wśród nich wyróżniają się selen, miedź, cynk, żelazo, niacyna, ryboflawina, witamina C i kwas foliowy. Dlatego nie ma porównania między tymi dwoma rodzajami żywności na poziomie odżywczym.
Możesz być także zainteresowany: Niebezpieczeństwa związane z jedzeniem owoców morza
Czy imitacja mięsa kraba może być szkodliwa?
Ogólnie rzecz biorąc, imitacja mięsa kraba nie będzie szkodliwa dla twojego zdrowia. Przynajmniej nie na krótką metę i tak długo, jak spożywasz ją w umiarkowanych ilościach. Należy jednak pamiętać, że zawarte w niej sztuczne dodatki mogą nieznacznie zmienić naszą wewnętrzną fizjologię, jeśli będziemy włączać do naszej diety duże ilości.
Z tego powodu zawsze zaleca się traktowanie priorytetowo spożycia świeżej, naturalnej żywności, a nie produktów przetworzonych przemysłowo. Jej gęstość odżywcza będzie większa i uniknie się spożywania związków chemicznych, które mogą powodować zmiany w funkcjonowaniu niektórych narządów.
Większość z tych dodatków jest bezpieczna dla zdrowia, ale niektóre barwniki, konserwanty i słodziki wywołują obecnie wiele kontrowersji w społeczności naukowej.
Paluszki krabowe to przeciętny produkt
Jak już zauważyliśmy, imitacja mięsa kraba nie wyróżnia się wysoką zawartością białka, jak mogłoby się wydawać. Mówimy tu o substytucie, który ma więcej węglowodanów niż inne rodzaje żywności i jest wytwarzany z resztek ryb o jakości poniżej średniej.
Na koniec pamiętaj, że obecność ryb i owoców morza w diecie jest uważana za decydującą dla utrzymania dobrego stanu zdrowia przez lata. Jednak dzikie ryby powinny zawsze mieć pierwszeństwo przed rybami hodowlanymi ze względu na ich lepszy profil kwasów tłuszczowych. W ten sposób zapewnia się odpowiednie spożycie lipidów z serii omega 3.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ahola, A. J., Forsblom, C., Harjutsalo, V., Groop, P. H., & FinnDiane Study Group (2019). Dietary carbohydrate intake and cardio-metabolic risk factors in type 1 diabetes. Diabetes research and clinical practice, 155, 107818. https://doi.org/10.1016/j.diabres.2019.107818
- Calder P. C. (2017). Omega-3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochemical Society transactions, 45(5), 1105–1115. https://doi.org/10.1042/BST20160474
- Dietzfelbinger, H., & Hubmann, M. (2015). Hämolytische Anämien und Vitamin-B12-Mangel [Hemolytic anemias and vitamin B12 deficieny]. Deutsche medizinische Wochenschrift (1946), 140(17), 1302–1312. https://doi.org/10.1055/s-0041-103562