Herbata lub kawa po posiłku: dobra czy szkodliwa?

Jeśli chcesz poprawić swoje zdrowie, warto wprowadzić nawyk spożywania herbaty lub kawy. Pokazujemy Ci zalety picia tych napojów po jedzeniu.
Herbata lub kawa po posiłku: dobra czy szkodliwa?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2023

Herbata lub kawa wypita po jedzeniu może być bardzo dobra dla zdrowia. Mówimy o dwóch napojach, które zawierają dużą ilość fitochemikaliów o właściwościach antyoksydacyjnych. Związki te pomagają neutralizować powstawanie wolnych rodników. Z tego powodu nie powinno ich zabraknąć w Twojej diecie.

Zanim zaczniemy, należy wspomnieć, że konsumpcja kawy od lat wywołuje wiele dyskusji w środowisku naukowym. Początkowo uznano ten nawyk za szkodliwy. Spekulowano, że może podnosić ciśnienie krwi, a w konsekwencji powodować również uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Ta teoria jest obecnie odrzucona.

Kawa i herbata a przeciwutleniacze

Herbata i kawa to dwa napoje, które zawierają wysokiej jakości fitochemikalia. Związki te działają jak przeciwutleniacze, dzięki czemu chronią przed powstawaniem wolnych rodników. Mechanizm ten wiąże się z mniejszą częstością występowania przewlekłych i złożonych patologii, jak wykazały badania opublikowane w European Journal of Medicinal Chemistry.

Ponadto ograniczenie utleniania spowalnia proces starzenia. Opisano to w badaniu opublikowanym w BioMed Research International.

Pojawiają się nawet spekulacje na temat możliwości suplementacji tymi produktami, w celu zapobiegania zmianom fizjologicznym zachodzącym na przestrzeni lat. Wiele fitochemikaliów wpływa na wydolność organizmu w czasie pełnienia funkcji życiowych.

Jakby tego było mało, zarówno herbata, jak i kawa mogą ułatwić trawienie po obfitym posiłku, co może zmniejszyć ilość dolegliwości trawiennych. Musisz tylko uważać, gdy zbliża się pora snu, chyba że wybierzesz odmianę bezkofeinową.

Ponadto herbata i kawa są w stanie stymulować mobilizację i utlenianie tłuszczów. Napoje te mogą więc pomóc Ci schudnąć. Efekt ten powstaje przez:

  1. Kofeinę, która zmienia wykorzystanie substratów energetycznych.
  2. Działanie samych przeciwutleniaczy, które zwiększają wrażliwość na insulinę i poprawiają kontrolę poziomu cukru we krwi.
Kubek kawy.
Nie wszystkie kawy są takie same. Wersja bezkofeinowa może być przydatna dla osób z zaburzeniami snu.

Czytaj więcej: Zdrowe nawyki picia kawy

Ryzyko śmiertelności

Należy podkreślić, że istnieją dowody na to, że spożywanie herbaty i kawy jest odwrotnie proporcjonalne do ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Ma to być spowodowane dostarczanymi przez nie przeciwutleniaczami, ponieważ wykazano, że efekt jest niezależny od tego, czy napój jest spożywany z kofeiną czy bez.

W uproszczeniu można powiedzieć, że kawa i herbata zmniejszają śmiertelność.

Należy zauważyć, że punkt widzenia ekspertów bardzo się zmienił w ostatnim czasie. Kofeina to alkaloid, który działa pobudzająco na organizm. Poprawia koncentrację, a także wyniki sportowe. Powoduje jednak niewielki wzrost ciśnienia krwi, ale jest to tylko tymczasowy efekt.

Przez wiele lat sugerowano, że regularne przyjmowanie tej substancji jest szkodliwe dla zdrowia, jednak obecnie ten punkt widzenia uległ zmianie. Nie ma dowodów na szkodliwość kofeiny. W rzeczywistości spożywanie kawy lub herbaty z kofeiną wiąże się z lepszym ciśnieniem krwi w perspektywie średnioterminowej.

W niektórych przypadkach obecność kofeiny w diecie może być jednak niewskazana. Przykładem mogą być osoby cierpiące na migreny. Należy również zauważyć, że związek ten utrudnia zasypianie, co może wpływać na zdolność do odpoczynku.

Ponadto mówimy o alkaloidzie, który ma limit toksyczności. Ponad 400 mg spożywane w ciągu jednego dnia jest szkodliwe dla zdrowia.

Kontrolowanie ilości wypijanej kofeiny jest ważne.
Trochę herbaty.
Zwyczaj przygotowywania naparu po obiedzie jest bardzo powszechny w niektórych kulturach.

Picie kawy i herbaty po jedzeniu jest dobre dla zdrowia

Włączenie herbaty i kawy do diety jest dobre dla Twojego organizmu. Spożywanie ich po jedzeniu może dobrze wpłynąć na trawienie, dostarczając składników antyoksydacyjnych, które utrzymają stan wewnętrznej równowagi w organizmie.

Ważne jest jednak, aby dobrze zaplanować dietę i dzięki temu zmaksymalizować efekty. Pokarm roślinny powinien się często pojawiać w zrównoważonym menu.

Na koniec musimy podkreślić, że nie wystarczy dbać o swoją dietę, aby zachować zdrowie. Należy promować inne nawyki, takie jak regularne ćwiczenia fizyczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Neha, K., Haider, M. R., Pathak, A., & Yar, M. S. (2019). Medicinal prospects of antioxidants: A review. European journal of medicinal chemistry178, 687–704. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2019.06.010
  • Sadowska-Bartosz, I., & Bartosz, G. (2014). Effect of antioxidants supplementation on aging and longevity. BioMed research international2014, 404680. https://doi.org/10.1155/2014/404680
  • O’Keefe, J. H., Bhatti, S. K., Patil, H. R., DiNicolantonio, J. J., Lucan, S. C., & Lavie, C. J. (2013). Effects of habitual coffee consumption on cardiometabolic disease, cardiovascular health, and all-cause mortality. Journal of the American College of Cardiology62(12), 1043–1051. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2013.06.035

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.