Grzyby - wykorzystaj je na 3 wspaniałe sposoby!
Grzyby są jednym z najsmaczniejszych i najbardziej aromatycznych produktów spożywczych na świecie. Niezależnie od konkretnego gatunku nadają one Twoim potrawom bardzo przyjemny smak i zapewniają także zróżnicowaną teksturę i konsystencję.
Przez wiele lat uważano je za luksusowy składnik kuchni międzynarodowej. Obecnie grzyby są kluczowymi produktami spożywczymi w praktycznie rzecz biorąc każdej odpowiednio zrównoważonej diecie.
Bądź zatem na bieżąco i poznaj trzy naprawdę znakomite sposoby na wykorzystanie grzybów w Twoich przepisach kulinarnych.
Oprócz praktycznie rzecz biorąc całkowitego braku kalorii, grzyby mogą zaoferować Ci także naprawdę wiele korzyści dla zdrowia. Wynikają one bezpośrednio z tego, że są one doskonałym źródłem białka roślinnego.
Właściwości odżywcze, jakimi cechują się grzyby
Grzyby mają niepowtarzalny smak i konsystencję. Były używane jako podstawowe, alternatywne źródło białka w dietach typowo wegetariańskich. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów tanich grzybów, jak na przykład pieczarki. Co więcej, są one zazwyczaj dostępne są w zasadzie przez okrągły rok, ponieważ są łatwe do uprawy i późniejszego przechowywania.
Grzyby zawierają spore ilości witamin o właściwościach typowo antyoksydacyjnych, takich jak A, C, D i E, a także błonnik i białko roślinne. Mają też wiele minerałów, takich jak magnez, selen, fosfor, jod, potas, wapń i cynk.
Zaprezentowane przez nas poniżej wskazówki nauczą Cię, jak używać ich w przepisach, które będą mogły od teraz stanowić część Twojej zdrowej, smacznej i doskonale zrównoważonej diety.
Poznaj 3 sposoby, na jakie możesz wykorzystać grzyby w swojej kuchni
Grzyby są bardzo wszechstronnymi produktami spożywczymi. A to oznacza, że możesz je bez żadnego problemu stosować w dosłownie setkach różnych przepisów kulinarnych. Możesz je łączyć z warzywami, zbożami, mięsem, produktami mlecznymi, mąką i wieloma innymi składnikami.
Dodając je do swoich przepisów nie zapomnij o wykorzystaniu ich naturalnej miękkości. To pozwoli Ci z łatwością dodać różnego tekstury do przygotowanych przez Ciebie potraw.
Przeczytaj również: Warzywa sezonowe – 3 rewelacyjne przepisy
1. Risotto z grzybami i szpinakiem
Risotto to jedna z najbardziej klasycznych i wszechstronnych potraw, ceniona zwłaszcza przez miłośników kuchni włoskiej. Aby przygotować naprawdę pyszne risotto, potrzebujesz do tego celu jedynie ryżu, rosołu (lub wina) i sporo kreatywności w doborze pozostałych składników.
Grzyby, śmietana i produkty mleczne (zwłaszcza ser i masło) sprawiają, że danie to zyskuje naprawdę kremową konsystencję i niesamowity smak.
Składniki, jakich będziesz potrzebował
- 1 szklanka ryżu białego
- 1 mała cebula
- Sól i pieprz (wedle uznania)
- Białe wino wytrawne (do smaku)
- 2 łyżki stołowe masła
- 3 łyżki stołowe oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- 1 garść świeżych liści szpinaku
- 1 szklanka bulionu warzywnego
- Duże, świeże grzyby, około 10 sztuk
Procedura przygotowania opisywanej potrawy
- Najpierw podsmaż cebulę razem z oliwą z oliwek aż do uzyskania barwy złocistego brązu.
- Następnie dodaj do niej ryż. Mieszaj całość tak, aby zapobiec przypaleniu się składników.
- Dopraw teraz solą i pieprzem.
- Stopniowo dodawaj białe wino. Następnie pozostaw całość do odparowania przez około 5 minut.
- Następnie dodaj do naczynia bulion warzywny i ugotuj w nim ryż.
- W innym garnku podsmaż grzyby i posiekaj szpinak, a następnie w łyżce stołowej oliwy z oliwek podsmaż go do miękkości na dużym ogniu.
- Dodaj do niego już ugotowany ryż i dwie łyżki stołowe masła.
- Na koniec podawaj całość z parmezanem (lub jakimkolwiek innym serem, który lubisz) i rozkoszuj się wspaniałym smakiem gotowej potrawy.
2. Zupa – krem z grzybów
Ta zupa grzybowa o kremowej konsystencji to łatwy w przygotowaniu i bardzo zdrowy przepis, który zadowoli nawet najbardziej wyrafinowane podniebienie.
Składniki, jakich będziesz potrzebował
- Sól i pieprz (wedle uznania)
- Białe wino wytrawne (do smaku)
- 1 szklanka świeżych grzybów
- ½ drobno posiekanego pora
- 1 szklanka bulionu warzywnego
- 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- 3 łyżki stołowe lekkiego sera śmietankowego
Zobacz także: Warzywne zupy kremy – najlepsze przepisy
Procedura przygotowania opisywanej potrawy
- Najpierw podgrzej na patelni niewielką ilość oliwy z oliwek na małym ogniu.
- Po jej odpowiednim podgrzaniu wrzuć na patelnię drobno posiekany por i całe grzyby. Podsmażaj tak długo, aż się ugotują do miękkości (około 3 minuty). Możesz dodać dwie łyżki białego wytrawnego wina.
- Następnie wymieszaj smażone grzyby i pora z bulionem warzywnym i lekkim serem śmietankowym.
- Dopraw całość solą i pieprzem do smaku.
- Następnie podawaj tak uzyskaną zupę – krem z dowolnymi dodatkami, które lubisz. Może to być na przykład chrupiąca grzanka z pieczywa pełnoziarnistego.
3. Makaron pełnoziarnisty z grzybami i pomidorami cherry
Makaron od zawsze jest bezdyskusyjnym królem w kuchni ze względu na doskonałą zdolność łączenia wielu składników i smaków w przepyszny efekt końcowy.
Poniżej prezentujemy Ci wspaniały przepis na potrawę opartą o makaron z mąki pełnoziarnistej, która z pewnością zaskoczy zarówno Twoich przyjaciół, jak i rodzinę.
Składniki, jakich będziesz potrzebował
- Kawałek sera żółtego starty na tarce
- 1 szklanka świeżych grzybów
- 1 szklanka pomidorów cherry
- 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- 1 mała, drobno posiekana cebula
- Sól i pieprz (wedle uznania)
- 1 i 1/2 opakowania makaronu z mąki pełnoziarnistej
- Kilka świeżych listków bazylii (na potrzeby dekoracji)
Procedura przygotowania opisywanej potrawy
- Na początek zagotuj wodę, której zamierzasz użyć do ugotowania makaronu i wrzuć go do niej.
- Następnie podsmaż pieczarki i cebulę na patelni na dużym ogniu.
- Po tym, jak grzyby i cebula staną się już złocisto-brązowe, dodaj do nich pomidory koktajlowe i zdejmij naczynie z ognia.
- Makaron z mąki pełnoziarnistej w międzyczasie będzie już ugotowany. Wysyp go na talerz i na jego wierzch połóż smażone pomidorki cherry, cebulę i grzyby. Następnie wymieszaj całość.
- Teraz podawaj gotowe danie po uprzednim posypaniu całości startym serem i rozkoszuj się jego smakiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cano-Estrada, Araceli, & Romero-Bautista, Leticia. (2016). Valor económico, nutricional y medicinal de hongos comestibles silvestres. Revista chilena de nutrición, 43(1), 75-80.
- Federación española de nutrición. Champiñon. Tablas de Composición de Alimentos. Moreiras y col., 2013. fen.org.es/mercadoFen/pdfs/champinon.pdf