Grzyby portobello: wartości odżywcze i korzyści
Grzyby portobello oferują kilka interesujących korzyści zdrowotnych. Posiadają szereg fitochemikaliów, które działają jak przeciwutleniacze. Ponadto są źródłem ważnych i niezbędnych mikroelementów.
A zatem to świetny produkt spożywczy, który należy często włączać do swojej diety. Spożywanie grzybów przyczynia się do utrzymania dobrego stanu zdrowia.
Wartość odżywcza grzybów portobello
Z żywieniowego punktu widzenia należy zauważyć, że każde 100 gram (4 uncje) grzybów portobello dostarcza około 20 kalorii. Z tego powodu ich uwzględnienie w kontekście diety niskokalorycznej może dać pozytywne efekty w celu utraty wagi. Dzięki zawartemu w nich błonnikowi zapewnią uczucie sytości.
Ponadto tego typu produkt jest również w stanie dostarczyć stosunkowo duży procent białka, biorąc pod uwagę ilość zawartej w nim wody. Zawiera 2,5 grama tego składnika odżywczego na 100 pokarmu. Ma jednak niską wartość biologiczną. Nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów, a jego wskaźnik strawności jest niski.
Jednak analizując mikroelementy, zdajemy sobie sprawę, że grzyby portobello to produkt o świetnych właściwościach. Są źródłem witaminy B6, witaminy C, witaminy D, potasu i niacyny.
Wszystkie te składniki pomagają utrzymać wewnętrzną homeostazę, optymalizując funkcje organizmu. To z kolei przyczynia się do zapobiegania rozwojowi przewlekłych i złożonych patologii.
Dlaczego warto spożywać grzyby portobello
Regularne włączanie grzybów portobello do diety może generować szereg korzyści zdrowotnych, o których warto wspomnieć. Oto najważniejsze z nich.
Wypróbuj te trzy niskokaloryczne przepisy na grzyby
Regulują ciśnienie krwi
Ten gatunek grzyba zawiera dużo potasu. Mówimy o minerale, który, jak się okazało, wywiera antagonistyczną funkcję w stosunku do sodu, jeśli chodzi o regulację ciśnienia krwi.
Z tego powodu jego włączenie do diety przynosi pozytywne efekty. Warto podkreślić, że zrównoważenie spożycia potasu i sodu zwykle przynosi dobre wyniki w dbaniu o stan zdrowia serca.
Grzyby portobello działają jak przeciwutleniacze
Z jednej strony grzyby portobello są źródłem fitochemikaliów o właściwościach antyoksydacyjnych. Dodatkowo zawierają selen. Pierwiastek ten neutralizuje powstawanie wolnych rodników.
Pomaga to kontrolować równowagę oksydacyjną, zapobiegając zmianom zapalnym i uszkodzeniom DNA komórkowego. Mechanizm ten wiąże się z zapobieganiem chorobom, o czym świadczą badania opublikowane w European Journal of Medicinal Chemistry.
Przyczyniają się do utraty wagi
Oczywiste jest, że grzyby portobello nie przyspieszają metabolizmu i utleniania tłuszczu, ale i tak mogą pomóc w utracie wagi. Wynika to z zawartości błonnika.
Substancja ta zwiększa uczucie sytości,pomagając w lepszym przestrzeganiu diety ubogiej niskokalorycznej. Dzięki temu zwiększa się utlenianie tłuszczu, co skutkuje poprawą stanu składu ciała. Potwierdza to badanie opublikowane w Nutrition Reviews.
Ponadto należy zauważyć, że błonnik wpływa również korzystnie na zdrowie jelit. Służy jako substrat energetyczny dla bakterii zasiedlających przewód pokarmowy i zwiększa objętość bolusa kałowego, zapewniając jego wydajniejszy transport.
Możesz być także zainteresowany: Uprawa pieczarek w domu
Grzyby portobello powinny znaleźć się na Twojej liście zakupów
Grzyby portobello mogą zapewnić kilka interesujących korzyści zdrowotnych. Z tego powodu zaleca się ich spożywanie, zawsze w ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety.
Na koniec należy pamiętać, że grzyby sprzedawane w supermarketach zawsze można uznać za bezpieczne. Uważaj jednak na grzyby zbierane w naturalnym środowisku.
Niektóre odmiany są toksyczne dla ludzi, a ich spożycie może prowadzić do śmierci. Dlatego, jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie, nigdy nie powinieneś spożywać grzybów, które znajdziesz w lesie lub na łące.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Filippini T, Naska A, Kasdagli MI, et al. Potassium Intake and Blood Pressure: A Dose-Response Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. J Am Heart Assoc. 2020;9(12):e015719. doi:10.1161/JAHA.119.015719
- Neha K, Haider MR, Pathak A, Yar MS. Medicinal prospects of antioxidants: A review. Eur J Med Chem. 2019;178:687-704. doi:10.1016/j.ejmech.2019.06.010
- Rebello CJ, O’Neil CE, Greenway FL. Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev. 2016;74(2):131-147. doi:10.1093/nutrit/nuv063