Gotowe pieczywo: dlaczego należy go unikać?

Gotowe pieczywo: dlaczego należy go unikać?
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Gotowe pieczywo wcale nie jest zdrowe, a jego konsumpcja może nawet wywoływać problemy zdrowotne, między innymi ze względu na jego wysoką kaloryczność, obecność tłuszczy trans oraz cukru. To fakt, że gotowe pieczywo kusi nas swoim niesamowitym słodkim smakiem i bardzo dużą dostępnością.

Jednak niestety w większości zaliczamy je do śmieciowego jedzenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego ten rodzaj produktów spożywczych nie jest zdrowy i dlaczego nie powinnaś spożywać ich zbyt często.

Gotowe pieczywo, czyli jedzenie śmieciowe

Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz termin “gotowe pieczywo”?

Jeśli jeszcze nie masz pewności, czego on dotyczy, to odnosi się on do grupy produktów, w której znajdują się różne rodzaje wyrobów piekarniczych, takie jak bułki, chleb, ciasta, ciasteczka, płatki śniadaniowe, batoniki, czekolady, itp. Wszystkie mają parę cech wspólnych, takie jak nadmiar:

  • Kalorii,
  • Mąk oczyszczonych,
  • Tłuszczy trans i niskiej jakości olejów roślinnych,
  • Tłuszczy trans,
  • Cukru.

Zobaczmy, z jakich składników składa się gotowe pieczywo oraz jakie niebezpieczeństwa płyną z jego spożywania.

Gotowe pieczywo to prawdziwa bomba kaloryczna

Wszystko dlatego, że w niewielkim kawałku znajduje się duża liczba kalorii. W zaledwie 100 gramach gotowego produktu znajduje się średnio 450 kalorii, czyli tyle samo, co w 0,6 kilograma ziemniaków lub 15 kilogramach groszku. Aby spalić taką ilość kalorii musisz ćwiczyć przez godzinę. Poza tym to 30% kalorii, które przeciętna osoba powinna spożywać w ciągu dnia.

Większość kalorii, które znajdują się w gotowym pieczywie, to tak zwane “puste kalorie”. Oznacza to, że nie przynoszą Twojemu organizmowi niczego wartościowego. To mnóstwo kalorii o niewielkiej, a często zerowej, wartości odżywczej.

W końcu w gotowych wyrobach cukierniczych nie znajdziesz wysokiej jakości białek, zdrowych tłuszczów, błonnika, czy mikroskładników innych niż sól, której jest w nich bardzo dużo.

Zawiera oleje utwardzone, czyli tłuszcze trans

Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, powstają w wyniku procesów chemicznych. Mają wiele zalet dla przemysłu spożywczego, ponieważ są tańsze. Do olejów podgrzanych do bardzo wysokiej temperatury dodaje się wodór, aby zyskały stan stały.

Ciastka - gotowe pieczywo

Dzięki temu pokarmy pozostają dłużej świeże, są bardziej uzależniające i łatwiejsze do przygotowania. Dla zdrowia szkodliwe jest spożycie nawet 5 gramów tłuszczy trans.

Gotowe pieczywo zawiera za dużo cukru

Zgodnie z zaleceniami WHO ilość cukru w diecie nie powinna przekraczać 5% spożywanych produktów. Oznacza to, że dziennie dorośli nie powinni przekraczać około 5,5 łyżeczek lub 28 gramów, a dzieci 4 łyżeczek lub 20 gramów.

Tym samym gdy zjesz cztery czekoladowe ciasteczka, w których znajduje się 34 gramów cukru, czyli niecałe 7 łyżeczek, już przekraczasz swój dzienny limit.

Cukry rafinowane i cukry proste takie jak sacharoza, glukoza i cukier inwertowany podnoszą poziomy insuliny we krwi, zwiększając ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Ma zbyt wysoką zawartość soli

W tych produktach praktycznie nie ma żadnych witamin i antyoksydantów. Zamiast tego zwiększają wytwarzanie wolnych rodników. Obecność minerałów jest również bardzo niewielka, sprowadza się głównie do sodu, którego jest aż za dużo.

Zapewne zdajesz sobie sprawę z faktu, że spożywanie soli w dużych ilościach może prowadzić do wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Wykonuje się je głównie z oczyszczonej mąki

Oczyszczone mąki zazwyczaj powstają w wyniku procesów przemysłowych, które pozwalają uzyskać lżejsze i mniejsze cząsteczki dzięki usunięciu części kluczowych składników mąk pełnoziarnistych. Tworzy się z nich produkty, które są łatwiejsze do strawienia. Poza tym ułatwiają produkcję ciast i ciasteczek.

Oznacza to, że w takich mąkach nie ma otrębów i zarodków, w których znajdują się wszystkie witaminy, minerały oraz błonnik.

Gotowe pieczywo zawiera złej jakości oleje roślinne

Jeden z powodów, który sprawia, że gotowe wypieki nie są zdrowe to fakt, że zawierają złej jakości oleje roślinne. To oleje rafinowane, z których usunięto witaminy i minerały.

Oliwa z oliwek na łyżce

Pozyskuje się je w wyniku procesów przemysłowych, podczas których wykorzystuje się wysokie temperatury, które wywołuję oksydację tłuszczów i produktów chemicznych. Takie rodzaje olejów mają podkreślać smak jedzenia i sprawiać, że jest “smaczniejsze”.

Poza tym obniżają koszty produkcji. Jak sama widzisz, producenci zastępują wysokiej jakości oleje ich niezdrowymi pochodnymi.

Gotowe pieczywo może wywoływać problemy zdrowotne

Przemysłowe wypieki piekarnicze wywierają negatywny wpływ na zdrowie za względu na stosowane w nich składniki, Gotowe pieczywo jest niezdrowe, ponieważ:

Jest niezwykle uzależniające

Poziom przetworzenia tych produktów i połączenie tłuszczy oraz cukru, jakie się w nich znajdują, sprawiają, że masz ochotę jej jeść, ale Cię nie sycą. Przynajmniej tak wynika z badań opublikowanych w PlosOne.

Poza tym cukry zmniejszą stres w ciele obniżając poziom kortyzolu we krwi. Dlatego gdy jesteśmy zestresowani, sięgamy po słodycze i łatwo możemy się od nich uzależnić.

Gotowe pieczywo prowadzi do rozwoju otyłości i cukrzycy

Może wywoływać wzrost wagi z powodu wysokiej kaloryczności oraz składników, jakie zawiera. Poza tym, jak już wspomnieliśmy wcześniej, ten rodzaj produktów stymuluje apetyt, ale nie daje uczucia sytości, dlatego też jesz go więcej niż powinnaś.

Ponieważ takie produkty spożywcze mają wysoki ładunek glikemiczny, ich spożycie wiąże się bezpośrednio z rozwojem cukrzycy typu 2.

Zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Spożywanie tłuszczów trans, olejów rafinowanych i soli zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia i wysokiego poziomu cholesterolu, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób krążenia. Poza tym te substancje biorą udział w utlenianiu lipoprotein LDL, wywoływaniu procesów zapalnych i podnoszą poziom trójglicerydów we krwi.

Podsumowanie

Podsumowując, gotowe pieczywo nie niesie ze sobą żadnych korzystnych wartości odżywczych. W rzeczywistości może być nawet szkodliwe dla zdrowia. Postaraj się wykluczyć je ze swojej diety, a przynajmniej maksymalnie ograniczyć jego ilość. Zamiast tego wybieraj zdrowe domowe chleby i słodycze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Islam A., Amin MN., Siddiqui SA., Hossain P., et al., Trans fatty acids and lipid profile: a serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr, 2019. 13 (2): 1643-1647.
  • Johnson RJ., Sánchez Lozada LG., Andrews P., Lanaspa MA., Perspective: a historical and scientific perspective of sugar and its relation with obesity and diabetes. Adv Nutr, 2017. 8 (3): 412-422.
  • Schulte, E. M., Avena, N. M., & Gearhardt, A. N. (2015). Which foods may be addictive? The roles of processing, fat content, and glycemic load. PloS one10(2), e0117959.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.