Fryzura motylek: zalety i zalecenia

Jedną z najmodniejszych fryzur w salonach kosmetycznych jest strzyżenie na motylka. Przyjrzyjmy się, o co w nim chodzi.
Fryzura motylek: zalety i zalecenia

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia, 2023

Fryzura motylek jest popularna w sieciach społecznościowych, na wybiegach i u fryzjerów na całym świecie. Dlatego tym razem porozmawiamy o tym typie fryzury, który obecnie jest hitem wśród celebrytów.

Dzięki prostym liniom i falom, które zapewniają ruch, stopniowo stała się doskonałą opcją dla tych, którzy chcą mieć jednocześnie długą czuprynę i krótką grzywę. Przyjrzyjmy się, na czym polega, jak się ją osiąga i na jakich twarzach wygląda najlepiej.

Jak wygląda fryzura motylek?

To fryzura inspirowana latami 70., bo wiemy już, że pewne okresy wyznaczały kamienie milowe w historii mody. Jest to strzyżenie, które proponuje górną warstwę krótkich włosów, pozostawiając inne warstwy dłuższych włosów, które zapewniają wszechstronność i ruch.

Ten francuski styl, który oferuje elegancję, jest silnym trendem z jednego głównego powodu: idealnie nadaje się dla osób, które chcą zmienić wygląd, ale bez zbytniego ścinania włosów.

Fryzura motylek polega na noszeniu krótszych warstw włosów na górze i innych dłuższych, gdy zbliżamy się do tyłu głowy. Oznacza to, że na pierwszy rzut oka wygląda jak krótkie włosy, ale w rzeczywistości kolejne warstwy są coraz dłuższe.

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się oddzielenie lub odróżnienie górnej warstwy od dolnej, ponieważ w ten sposób będzie wyglądać, jakbyś miała krótkie włosy. Dlatego motylek jest tak popularny wśród kobiet, które chcą ożywić i poruszyć swoje włosy, ale nie chcą rezygnować z długości.

Z drugiej strony to idealne cięcie dla cienkich włosów, które nie mają objętości. Nakładanie się kolejnych warstw sprzyja objętości fryzury.

krótka fryzura
Nie każda kobieta chce mieć krótkie włosy lub nie chce poświęcić swoich długich pasm. Dla nich jedną z opcji jest cięcie motylkowe. 

Myślimy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem tego też: 13 trików dotyczących makijażu i fryzury, aby zaoszczędzić czas rano

Dla kogo jest polecana fryzura motylek?

Pierwszą rzeczą, o której należy wspomnieć, jest to, że można ją zrobić na prostych lub lekko falowanych włosach. Nie zaleca się jej jednak dla włosów kręconych, ponieważ efekt warstwowania nie wygląda korzystnie w tym wypadku. Podobnie cięcie jest idealne dla włosów okalających kwadratową lub wydłużoną twarz, ponieważ harmonizuje proporcje rysów, a efekt końcowy jest świetny.

To cięcie, które nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Jest łatwe w utrzymaniu. Można je nosić luźno rozpuszczone lub z nieformalnym kucykiem.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Sprawdź te rodzaje lakierów do włosów i jak ich używać

Wskazówki dotyczące fryzury motylek

Pamiętaj, że długość warstw musi być idealnie zróżnicowana, aby powstało słynne złudzenie optyczne krótkich, a jednocześnie długich włosów. W związku z tym najkrótsza warstwa powinna kończyć się na poziomie żuchwy, a najdłuższa powinna tuż pod ramieniem.

Jeśli chodzi o stylizację, idealnym rozwiązaniem jest zrobienie przedziałka na środku lub z boku. Możesz nałożyć zwykły krem do stylizacji, aby uformować fale. Jeśli wolisz upięcie, pozostaw krótsze pasma luźno i po prostu upnij dłuższe warstwy.

Jak wytłumaczyć fryzjerce, czego oczekujesz? Nawet jeśli mówimy o profesjonalnej stylistce, najlepiej wyjaśnić, że chcesz warstwowego cięcia, aby dodać objętości swojej czuprynie.

Wspomnij również, że chcesz mieć jak najmniejszą warstwę na czubku głowy, która powinna sięgać linii szczęki. Przypomnij jej, że najdłuższa warstwa powinna sięgać ramion.

Możesz użyć zdjęcia słynnej Hailee Steinfeld na wstępie tego artykułu jako wzoru.

Z grzywką czy bez? Teoria mówi, że tak, powinnaś nosić grzywkę, ale długą, do linii szczęki. Oznacza to, że grzywka byłaby jednocześnie pierwszą warstwą włosów.

fryzura motylek
Powiedz styliście, że chcesz mieć dwa rodzaje warstw: krótką z przodu i dłuższą z tyłu.

Fryzura motylek to trend, który się sprawdza

Jeśli należysz do osób, które nie decydują się na radykalne zmiany we włosach, uważamy, że fryzura motylek jest dla Ciebie idealna. Zauważysz zmianę, ale nadal będziesz mieć taką samą długość włosów jak wcześniej.

Jeśli chcesz, możesz uzupełnić cięcie pasemkami o kilka odcieni jaśniejszymi niż twoje włosy. W ten sposób uzyskasz bardziej szykowny i prawdziwie dziki look.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morán Morán, M. Y. (2017). Técnicas de corte de cabello y su incidencia en el proceso formativo de los Estudiantes de Belleza del Centro de Formación Artesanal Rene, Cantón Milagro, Provincia del Guayas(Bachelor’s thesis, Babahoyo: UTB, 2017).
  • Quiroz Zambrano, M. V. (2018). Belleza femenina y su influencia en la enseñanza de cortes de cabello de las damas de la comunidad¨ Chabelita¨ cantón Pichincha, provincia de Manabí(Bachelor’s thesis, Babahoyo: UTB, 2017).
  • Parrales Rosado, Á. R. (2015). Cortes y estilos del cabello, inciden en la enseñanza aprendizaje a los estudiantes de bachillerato 
  • Santamaría, R. (2000). Truquitos para cuidar el cabello¡ desenrédese!.
  • Ramiro Gómez, B. (2022). Revistas de moda: arte y publicidad.
  • CARRILLO TROYA, C. O. N. C. E. P. C. I. O. N., FERNANDEZ CANALES, Y. O. L. A. N. D. A., & TALAVERANO FUENTES, A. B. (2003). Higiene y esterilización en los salones de peluquería. Editorial Paraninfo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.