Fibromialgia w ciąży - jakie istnieją powiązania?

Związek między fibromialgią a ciążą jest mało zbadany, a zatem rzadko brany pod uwagę. Dotyka kobiety w różnym wieku.
Fibromialgia w ciąży - jakie istnieją powiązania?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Związek między fibromialgią a ciążą jest mało zbadany i rzadko brany pod uwagę. Fibromialgia w ciąży dotyka jednak kobiet w różnym wieku. Problem polega na tym, że objawy zależą od każdej osoby, więc trudno jest ustalić, czego można się spodziewać i co jest normalne, a co nie. W dzisiejszym artykule dowiesz się więcej o tym, na jakiej podstawie rozwija się fibromialgia w ciąży oraz co można zrobić.

Fibromialgia w ciąży

Ten stan jest chorobą reumatologiczną pochodzenia neurologicznego. Dokładne organiczne przyczyny fibromialgii są nadal nieznane, ale 90% osób, które ją mają, to kobiety. Jest to powszechne u osób w wieku od 40 do 49 lat. Głównymi cechami choroby są bóle mięśni, kości, więzadeł i stawów. Również ciągła obecność zmęczenia, bezsenności i bólów głowy. Ponadto w dużym stopniu występuje depresja i lęk.

Intensywność objawów jest różna, więc objawy mogą być łagodne lub intensywne w zależności od dnia. Wiemy, że istnieje korelacja między stresem a nasileniem manifestacji.

Czy istnieje współzależność?

Niektóre przeglądy systematyczne określały związek między fibromialgią a ciążą. Nie ma jednoznacznych danych, ale badania wykazały, że te dwa warunki prowadzą do zasadniczo różnych efektów. Jak możesz sobie wyobrazić, wśród naukowców nie ma pełnej zgody co do współzależności między fibromialgią a ciążą. Podczas gdy niektórzy twierdzą, że ciąża łagodzi objawy choroby, inni uważają, że powoduje to ich nasilenie.

Czy fibromialgia i ciąża są kompatybilne? Rzeczywiście są. Kobieta z tym schorzeniem nie ma problemu z kontynuowaniem ciąży lub jej pomyślnym zakończeniem. Co więcej, nie ma dowodów na to, że choroba ta wpływa na zarodek.

Ci, którzy twierdzą, że nasilenie objawów fibromialgii zmniejsza się w czasie ciąży, opierają swoje twierdzenie na fakcie, że w czasie ciąży następuje spadek hormonu jajnika zwanego relaksyną. Może pomóc rozluźnić mięśnie, a tym samym zmniejszyć ból. Jednak badanie przeprowadzone w Norwegii w 1997 roku wskazało na coś przeciwnego. Według tych badań kobiety w ciąży mają bardziej nasilone objawy fibromialgii w czasie ciąży.

W szczególności badanie wykazało, że ból znacznie wzrósł w ostatnim trymestrze ciąży. Ponadto kobiety te miały wyraźną tendencję do doświadczania depresji poporodowej. Badania pokazują, że fibromialgia nie wpływa na zdrowie dziecka.

Symptomatologia

Fibromialgia i ciąża mają kilka wspólnych objawów. W szczególności w obu stanach występuje zwiększone zmęczenie, bóle i zaburzenia snu, chociaż z różnymi przyczynami o różnej intensywności. Niektóre badania pokazują, że wiele kobiet doświadcza objawów fibromialgii tak, jakby odpowiadały ciąży. Z kolei prawie wszystkie matki zgłaszają, że niektóre z ich objawów nasilają się po porodzie.

Największe ryzyko wykryte przez badaczy dotyczy powstawania zakrzepów krwi, rozwoju cukrzycy i wzrostu ciśnienia krwi. To samo badanie szacuje 35% ryzyko przedwczesnego porodu, a także do 50% częstość występowania dzieci z niską masą urodzeniową.

Ponadto te matki są bardziej narażone na anemię i otyłość. Skojarzenie nie może być wynikiem choroby. Jednak naukowcy podejrzewają, że leczenie wywołuje skutki uboczne.

Kobieta. Fibromialgia w ciąży.
Objawy różnią się u osób z fibromialgią i kobiet w ciąży.

Fibromialgia dotyka kobiet w ciąży i po porodzie

Główne trudności spowodowane połączeniem fibromialgii i ciąży mają miejsce w okresie poporodowym. Wydaje się, że duża liczba kobiet doświadcza wzrostu nasilenia objawów i częstości występowania depresji.

Na przykład nie wszystkie kobiety w ciąży są w stanie karmić piersią swoje niemowlęta, ponieważ przewlekły ból mięśni może utrudnić tę praktykę. Podobnie depresja poporodowa może być bardzo ciężka. Dlatego specjaliści radzą szukać pomocy w pierwszych miesiącach życia dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garcés Fernández, M. (2017). REVISIÓN NARRATIVA: GESTACIÓN Y FIBROMIALGIA. Recuperado 14 de junio de 2020, de https://repositorio.uam.es/bitstream/handle/10486/680300/garces_fernandez_martatfg.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • Buendia, Maria Victoria Pineda, and Silvia Ferrer Frances. “Fibromialgia en mujeres embarazadas: una revisión sistemática.” RevistaEnfermeríaCyL 6.1 (2014): 8-12.
  • Hakan, G. E. N. Ç., et al. “The effects of fibromyalgia syndrome on physical function and psychological status of pregnant females.” Archives of rheumatology 32.2 (2017): 129.
  • Rivera, J., et al. “Documento de consenso de la Sociedad Española de Reumatología sobre la fibromialgia.” Reumatología clínica 2 (2006): S55-S66.
  • Lacassie, Q. Héctor. “Dolor y embarazo.” Revista Médica Clínica Las Condes 25.4 (2014): 641-650.
  • Yampufé Cornetero, Jose Manuel. “Concentración de Relaxina en suero de mujeres embarazadas, a nivel del mar y en la altura.” (2010).
  • Atasever, Melahat, et al. “Pregnancy, fibromyalgia syndrome and serotonin.” Journal of The Turkish German Gynecological Association 17 (2016): S21.
  • Tulay, Koca Tuba, et al. “The effect of fibromyalgia syndrome to gravidity, parity and duration of breastfeeding; A prospective study from Turkey.” Pakistan journal of medical sciences 32.3 (2016): 545.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.