Fibromialgia - co musisz wiedzieć, aby ją pokonać
Fibromialgia to choroba spotykana znacznie częściej, niż by się nam mogło wydawać. Wiele osób na nią cierpi nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Z tego i wielu innych powodów fibromialgia nosi również nazwę “niewidzialnego inwalidztwa”. Nie da się jej bowiem wykryć poprzez prześwietlenie czy badania krwi.
Pacjenci z tym schorzeniem nie są w stanie dobrze się wyspać ani należycie wypocząć. Gdy śpią, ich ciało poci się nadmiernie a wszystkie dolegliwości pogarszają się.
Mamy tu do czynienia z reumatyczną, chroniczną chorobą, którą charakteryzuje obecność uogólnionego bólu oraz uczucia ciągłego zmęczenia jak również inne negatywne skutki uboczne.
Mimo to, u pacjentów nie pojawiają się żadne widoczne objawy. Czują silny, chroniczny ból praktycznie we wszystkich częściach ciała i nie są w stanie tego w żaden sposób udowodnić.
Oprócz zmęczenia, fibromialgia niesie ze sobą również skurcze mięśni, wypadające dyski i problemy reumatyczne, które z czasem niosą ze sobą ograniczenie możliwości ruchów.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Zaburzenia psychofizjologiczne: jakie emocje wpływają na Twoje ciało
Przyczyny fibromialgii
Przyczyna, dla której pojawia się fibromialgia nie jest znana naukowcom. Przypuszcza się, że ma ona związek z zaburzonym działaniem ośrodkowego układu nerwowego.
Istnieje hipoteza wyjaśniająca, że fibromialgia pojawia się, gdy powstaje stan zapalny ścian jelit, przez co stają się hiperprzepuszczalne. Jest to zjawisko częste wśród osób o cieńszych niż normalnie ścianach jelit. Stan ten wywołuje utratę cennych składników odżywczych oraz wyciekanie odpadków i substancji toksycznych, przenikających przez ściany jelit.
Wszystko to bardzo negatywnie odbija się na nerkach i wątrobie – to właśnie tam trafiają odfiltrowane odpadki. Do akcji wkracza wtedy układ odpornościowy, który zaczyna postrzegać te organy jako “wrogów”, atakując je. Jest to jedna z przyczyn, dla których koniecznie trzeba w takiej sytuacji dbać o odpowiednie odżywianie.
Inną z możliwych przyczyn, dla których pojawia się fibromialgia jest brak równowagi neuroprzekaźników. Uważa się, że zaburzenia z tym związane mogą wywołać dokuczliwe objawy.
Ból uogólniony na przykład może być efektem zaburzeń transmitorów bólu w organizmie. Nie dysponujemy jednak dostatecznymi badaniami, aby w pełni potwierdzić tę teorię.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz też artykuł: Ból neuropatyczny – ten dokuczliwy nocny towarzysz
Rodzaje fibromialgii
Fibromialgia nie wywołuje zawsze tych samych objawów. Istnieją różne jej rodzaje. Dlatego też leczenie jest objawowe i zależy od każdego pacjenta indywidualnie.
Poniżej przedstawiamy Ci klasyfikację rodzajów fibromialgii:
- Typ 1. Obejmuje pacjentów bez żadnej dodatkowej choroby.
- Typ 2. Dotyczy pacjentów z chorobami reumatycznymi oraz z chorobami autoimmunologicznymi.
- Typ 3. Obejmuje osoby, które wykazują poważne zaburzenia w sferze psychopatologii.
- Typ 4. Obejmuje pacjentów symulujących.
Nocne pocenie się – jedna z konsekwencji fibromialgii
Nocne pocenie się to nieprzyjemna dolegliwość, którą jednak możemy zwalczyć. W jaki sposób? Zmieniając swoje nawyki żywieniowe, zwracając szczególną uwagę na produkty, po jakie sięgamy w godzinach nocnych.
Co więcej, przed snem weź letni (nie gorący) prysznic. Jeśli chcesz, możesz też zaaplikować niewielką warstwę olejku eukaliptusowego w różnych obszarach ciała. Pomoże Ci to zachować uczucie świeżości.
W dalszej części artykułu wyjaśnimy Ci inne kroki, jakie pacjent z fibromialgią może podjąć aby cieszyć się lepszą jakością życia. Koniecznie wprowadź je w czyn.
Fibromialgia – co możesz zrobić
Starannie dbaj o dietę
Gdy dotknęła Cię fibromialgia, to szczególnie ważne, by starannie zadbać o Twoją dietę i sposób odżywiania się. Najlepiej byłoby unikać nabiału, cukru, glutenu, czerwonego mięsa, ziemniaków, pomidorów, bakłażana i papryki. Jeśli chodzi o owoce, najlepiej sięgać po nie w formie kompotu, żeby nie podrażniać jelit.
Należy unikać napojów kofeinowych. Kawa i inne napoje takie jak mocna herbata czy słodzone napoje, również nie są wskazane. Nie zaleca się również produktów zawierających duże ilości witaminy C takich jak cytrusy. Mogą bowiem zakłócać zasypianie i należyty wypoczynek.
Uprawiaj sport
Sport może stanowić doskonałą formę terapii dla pacjentów, których dotknęła fibromialgia. Eksperci zalecają wykonywanie aerobowych ćwiczeń fizycznych w sposób regularny i stopniowo zwiększając stopień trudności.
Co ciekawe, w przypadku pacjentów z fibromialgią, szczególnie zalecane są ćwiczenia w wodzie. Może to być pływanie, aerobik wodny, bądź jakakolwiek inna forma aktywności w wodzie. Pomaga to odzyskać elastyczność ruchów. Doskonałą opcją jest też hydroterapia.
Zwróć się o pomoc do rehabilitanta
Jeżeli uważasz, że ból jaki odczuwasz jest zbyt silny, możesz udać się po pomoc do fizjoterapeuty i poprosić o program rehabilitacji, który przyniesie Ci ulgę w dolegliwościach. Nie wahaj się! Istnieje całe mnóstwo możliwości.