Fibromialgia - co musisz wiedzieć, aby ją pokonać

Fibromialgia to choroba chroniczna, która może znacznie obniżyć jakość życia pacjentów. W dalszej części artykułu odkryjesz, co musisz zrobić, aby być w stanie ją zwalczyć.
Fibromialgia - co musisz wiedzieć, aby ją pokonać
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Fibromialgia to choroba spotykana znacznie częściej, niż by się nam mogło wydawać. Wiele osób na nią cierpi nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Z tego i wielu innych powodów fibromialgia nosi również nazwę “niewidzialnego inwalidztwa”. Nie da się jej bowiem wykryć poprzez prześwietlenie czy badania krwi.

Pacjenci z tym schorzeniem nie są w stanie dobrze się wyspać ani należycie wypocząć. Gdy śpią, ich ciało poci się nadmiernie a wszystkie dolegliwości pogarszają się.

Mamy tu do czynienia z reumatyczną, chroniczną chorobą, którą charakteryzuje obecność uogólnionego bólu oraz uczucia ciągłego zmęczenia jak również inne negatywne skutki uboczne.

Mimo to, u pacjentów nie pojawiają się żadne widoczne objawy. Czują silny, chroniczny ból praktycznie we wszystkich częściach ciała i nie są w stanie tego w żaden sposób udowodnić.

Oprócz zmęczenia, fibromialgia niesie ze sobą również skurcze mięśni, wypadające dyski i problemy reumatyczne, które z czasem niosą ze sobą ograniczenie możliwości ruchów.

Przyczyny fibromialgii

Przyczyna, dla której pojawia się fibromialgia nie jest znana naukowcom. Przypuszcza się, że ma ona związek z zaburzonym działaniem ośrodkowego układu nerwowego.

Istnieje hipoteza wyjaśniająca, że fibromialgia pojawia się, gdy powstaje stan zapalny ścian jelit, przez co stają się hiperprzepuszczalne. Jest to zjawisko częste wśród osób o cieńszych niż normalnie ścianach jelit. Stan ten wywołuje utratę cennych składników odżywczych oraz wyciekanie odpadków i substancji toksycznych, przenikających przez ściany jelit.

Starszy człowiek - ból ramion

Wszystko to bardzo negatywnie odbija się na nerkach i wątrobie – to właśnie tam trafiają odfiltrowane odpadki. Do akcji wkracza wtedy układ odpornościowy, który zaczyna postrzegać te organy jako “wrogów”, atakując je. Jest to jedna z przyczyn, dla których koniecznie trzeba w takiej sytuacji dbać o odpowiednie odżywianie.

Inną z możliwych przyczyn, dla których pojawia się fibromialgia jest brak równowagi neuroprzekaźników. Uważa się, że zaburzenia z tym związane mogą wywołać dokuczliwe objawy.

Ból uogólniony na przykład może być efektem zaburzeń transmitorów bólu w organizmie. Nie dysponujemy jednak dostatecznymi badaniami, aby w pełni potwierdzić tę teorię.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz też artykuł: Ból neuropatyczny – ten dokuczliwy nocny towarzysz

Rodzaje fibromialgii

Fibromialgia nie wywołuje zawsze tych samych objawów. Istnieją różne jej rodzaje. Dlatego też leczenie jest objawowe i zależy od każdego pacjenta indywidualnie.

Fibromialgia - mapa ciała

Poniżej przedstawiamy Ci klasyfikację rodzajów fibromialgii:

  1. Typ 1. Obejmuje pacjentów bez żadnej dodatkowej choroby.
  2. Typ 2. Dotyczy pacjentów z chorobami reumatycznymi oraz z chorobami autoimmunologicznymi.
  3. Typ 3. Obejmuje osoby, które wykazują poważne zaburzenia w sferze psychopatologii.
  4. Typ 4. Obejmuje pacjentów symulujących.

Nocne pocenie się – jedna z konsekwencji fibromialgii

Nocne pocenie się to nieprzyjemna dolegliwość, którą jednak możemy zwalczyć. W jaki sposób? Zmieniając swoje nawyki żywieniowe, zwracając szczególną uwagę na produkty, po jakie sięgamy w godzinach nocnych.

Nocne pocenie się

Co więcej, przed snem weź letni (nie gorący) prysznic. Jeśli chcesz, możesz też zaaplikować niewielką warstwę olejku eukaliptusowego w różnych obszarach ciała. Pomoże Ci to zachować uczucie świeżości.

W dalszej części artykułu wyjaśnimy Ci inne kroki, jakie pacjent z fibromialgią może podjąć aby cieszyć się lepszą jakością życia. Koniecznie wprowadź je w czyn.

Fibromialgia – co możesz zrobić

Starannie dbaj o dietę

Gdy dotknęła Cię fibromialgia, to szczególnie ważne, by starannie zadbać o Twoją dietę i sposób odżywiania się. Najlepiej byłoby unikać nabiału, cukru, glutenu, czerwonego mięsa, ziemniaków, pomidorów, bakłażana i papryki. Jeśli chodzi o owoce, najlepiej sięgać po nie w formie kompotu, żeby nie podrażniać jelit.

Należy unikać napojów kofeinowych. Kawa i inne napoje takie jak mocna herbata czy słodzone napoje, również nie są wskazane. Nie zaleca się również produktów zawierających duże ilości witaminy C takich jak cytrusy. Mogą bowiem zakłócać zasypianie i należyty wypoczynek.

Uprawiaj sport

Sport może stanowić doskonałą formę terapii dla pacjentów, których dotknęła fibromialgia. Eksperci zalecają wykonywanie aerobowych ćwiczeń fizycznych w sposób regularny i stopniowo zwiększając stopień trudności. 

Kobieta zawiązuje buta

Co ciekawe, w przypadku pacjentów z fibromialgią, szczególnie zalecane są ćwiczenia w wodzie. Może to być pływanie, aerobik wodny, bądź jakakolwiek inna forma aktywności w wodzie. Pomaga to odzyskać elastyczność ruchów. Doskonałą opcją jest też hydroterapia.

Zwróć się o pomoc do rehabilitanta

Jeżeli uważasz, że ból jaki odczuwasz jest zbyt silny, możesz udać się po pomoc do fizjoterapeuty i poprosić o program rehabilitacji, który przyniesie Ci ulgę w dolegliwościach. Nie wahaj się! Istnieje całe mnóstwo możliwości.

Masaż nogi
Profesjonaliści zajmujący się rehabilitacją i fizjoterapią wiedzą, czym jest fibromialgia i zdają sobie sprawę z tego, czego potrzebujesz, aby poczuć ulgę w dolegliwych objawach. Stosuj się do zaleceń lekarzy, dbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę, ćwicz i daj sobie czas na odpoczynek. Poczujesz się znacznie lepiej.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bellato E, Marini E, Castoldi F, Barbasetti N, Mattei L, Bonasia DE, et al. Fibromyalgia syndrome: Etiology, pathogenesis, diagnosis, and treatment. Pain Research and Treatment. 2012.
  • Busch AJ, Barber KAR, Overend TJ, Peloso PMJ, Schachter CL. Exercise for treating fibromyalgia syndrome. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2007.
  • Goebel A, Buhner S, Schedel R, Lochs H, Sprotte G. Altered intestinal permeability in patients with primary fibromyalgia and in patients with complex regional pain syndrome. Rheumatology. 2008.
  • Grandner, MA, Jackson, N., Gerstner, JR y Knutson, KL (2013). Síntomas del sueño asociados con la ingesta de nutrientes dietéticos específicos. Revista de investigación del sueño, 23 (1), 22–34. https://doi.org/10.1111/jsr.12084
  • Holton K. The role of diet in the treatment of fibromyalgia. Pain Manag. 2016; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27296515/
  • Müller W, Schneider EM, Stratz T. The classification of fibromyalgia syndrome. Rheumatol Int. 2007 Sep;27(11):1005-10. doi: 10.1007/s00296-007-0403-9. Epub 2007 Jul 25. PMID: 17653720.
  • Sosa-Reina MD, Nunez-Nagy S, Gallego-Izquierdo T, Pecos-Martín D, Monserrat J, Álvarez-Mon M. Effectiveness of Therapeutic Exercise in Fibromyalgia Syndrome: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Biomed Res Int. 2017;
  • Villanueva, V. L., Valía, J. C., Cerdá, G., Monsalve, V., Bayona, M. J., & Andrés, J. de. (2004). Fibromyalgia: diagnosis and treatment. Current knowledge. Revista de la Sociedad Española del Dolor11(7), 50-63. Recuperado en 12 de octubre de 2020, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1134-80462004000700005&lng=es&tlng=en.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.