Fibromialgia - jakie korzyści niesie Pilates

Osoby z fibromialgią odnoszą ogromne korzyści z treningu Pilates. Odkryj zalety tej praktyki i kilka zaleceń.
Fibromialgia - jakie korzyści niesie Pilates
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 18 września, 2024

Pilates to aktywność, która przynosi korzyści pacjentom z fibromialgią. W szczególności jej praktyka wzmacnia mięśnie i zwiększa elastyczność, co stanowi uzupełnienie fizjoterapii i zabiegów rehabilitacyjnych. Dowiedz się tutaj o wszystkich zaletach, jakie Pilates oferuje pacjentom, których dotknęła fibromialgia.

Fibromialgia to przewlekła choroba, której towarzyszą ograniczenia fizyczne, ból i inne objawy. W efekcie wiele osób unika aktywności fizycznej. Jednak Pilates to forma ćwiczeń, która okazuje się dobrą opcją. Zobaczmy, jakie są jej zalety.

Fibromialgia i wysiłek fizyczny

Fibromialgia jest chorobą złożoną, której charakterystycznym objawem jest ból. Zwykle towarzyszą temu zaburzenia snu i ogólne zmęczenie, które nie odpowiada wysiłkom podejmowanym w ciągu dnia. W rezultacie choroba ta często prowadzi do siedzącego trybu życia.

Konsekwencją tego jest obniżenie przez pacjentów wydolności oddechowej do wartości poniżej średniej. Mają też więcej problemów z wahaniami nastroju. Dlatego bezczynność nie jest w ogóle wskazana w takich przypadkach.

Wcale nie jest łatwo zachęcić osobę bardzo przemęczoną i odczuwającą ból do ćwiczeń. Jednak aktywność fizyczna jest czynnikiem, który bardzo pozytywnie wpływa na kondycję chorych. Trening pilates jest odpowiednią opcją w takich przypadkach.

Pilates i fibromialgia.
Fibromialgia może ograniczać wydolność fizyczną. Jednak ćwiczenia mogą pomóc złagodzić objawy.

Zalecane ćwiczenia

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się, aby osoba z fibromialgią regularnie wykonywała ćwiczenia fizyczne. Są jednak takie, które z różnych powodów przynoszą więcej korzyści. Najbardziej polecane są następujące:

  • Pilates. Należy go wykonywać trzy razy w tygodniu. Zmniejsza ból i poprawia funkcjonalność.
  • Nordic walking. Polega na chodzeniu na świeżym powietrzu z pomocą kijków podobnych do tych używanych podczas jazdy na nartach. Zwiększa wydolność funkcjonalną.
  • Chodzenie. Badanie przeprowadzone w 2017 roku wykazało, że chodzenie poprawia stan osób z fibromialgią.
  • Pływanie. Jest uważane za równie skuteczne jak chodzenie.
  • Rower treningowy. Poprawia reakcję zapalną u pacjentów z fibromialgią.
  • Joga i tai-chi. Zmniejsza fizyczne i psychiczne objawy choroby.
  • Biodanza. Pomaga zmniejszyć ból.

Pilates a fibromialgia – same korzyści

Trening pilates znajduje się na szczycie listy zalecanych ćwiczeń dla osób z fibromialgią, obok jogi i tai chi. Dostępne dane wskazują, że przynosi znaczące korzyści, które zwiększają się w połączeniu z pewnymi ćwiczeniami aerobowymi.

Eksperci wskazują, że Pilates poprawia krążenie w całym ciele. Ponadto zmniejsza ból spowodowany niewłaściwą postawą ciała, a co za tym idzie, może zmniejszyć ból, jaki powoduje fibromialgia.

Ten rodzaj ćwiczeń wzmacnia mięśnie, co pomaga zapobiegać bólom pleców i zmniejsza ryzyko złamań. Podobnie jego regularna praktyka ma pozytywny wpływ na zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych, takich jak wapń.

Generalnie taki trening poprawia kondycję osób cierpiących na fibromialgię.

Kilka interesujących faktów

Pilates jest bardzo popularnym rodzajem ćwiczeń, ponieważ bardzo łatwo można go włączyć do dowolnej rutynowej aktywności fizycznej. Ta modalność pomaga lepiej poznać własne ciało, a co za tym idzie, mieć nad nim większą kontrolę, promując w ten sposób dobre samopoczucie.

Badania przeprowadzone w Brazylii w 2016 roku wykazały korzyści, jakie pilates przynosi u pacjentów z fibromialgią. Ćwiczenia pomogły im lepiej spać, zmniejszyć ból i poprawić ich wydolność funkcjonalną.

Ważne jest, aby zaprojektować spersonalizowaną rutynę, która jest przyjemna dla pacjenta. Nadmierny trening, zarówno pod względem czasu, jak i intensywności, może spowodować zaostrzenie objawów. Dlatego najlepiej jest omówić to z lekarzem w celu uzyskania dokładniejszych wskazówek.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest zaplanować rutynę zgodnie z indywidualnymi cechami. Można ją regulować w czasie, w zależności od potrzeb danej osoby. Jeśli w danym momencie powoduje dyskomfort lub opór, należy wykonać lżejsze ćwiczenia, ale nie rezygnować z nich.

Pilates dla osób starszych.
Trening Pilates jest idealny do poprawy jakości życia pacjentów z fibromialgią.

Zalecenia końcowe

Chociaż Pilates – i ogólnie ćwiczenia – są wysoce zalecane dla osób z fibromialgią, istnieją również warunki, które wymagają szczególnej ostrożności. W szczególności, jeśli dana osoba cierpi również na chorobę zwyrodnieniową stawów, zaleca się zasięgnięcie porady lekarza.

To samo dotyczy osób, które mają choroby, takie jak zapalenie kaletki krętarzowej, przykurcze mięśni lub urazy kolan. We wszystkich tych przypadkach możliwe jest wykonywanie tego typu ćwiczeń, jednak należy to robić z większą ostrożnością. Lekarz udzieli niezbędnych wskazówek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Peñacoba, C., Pastor, M. Á., López-Roig, S., Velasco, L., & Lledo, A. (2017). Walking beliefs in women with fibromyalgia: clinical profile and impact on walking behavior. Clinical nursing research, 26(5), 632-650.
  • Altan L, Korkmaz N, Bingol U, Gunay B. Effect of pilates training on people with fibromyalgia syndrome: a pilot study. Arch Phys Med Rehabil. 2009 Dec;90(12):1983-8. doi: 10.1016/j.apmr.2009.06.021. PMID: 19969158.
  • Çağlayan BÇ, Keskin A, Gür Kabul E, Başakcı Çalık B, Baş Aslan U, Karasu U. Effects of clinical Pilates exercises in individuals with fibromyalgia: A randomized controlled trial. Eur J Rheumatol. 2021 Jul;8(3):150-155. doi: 10.5152/eurjrheum.2020.20037. PMID: 33372888.
  • Dias de Aguiar, S., Paixão Carvalho, J., Andrade Teles, D., & Pôrto, E. F. (2016). Benefício do Método Pilates em mulheres com fibromialgia. ConScientiae Saude, 15(3).
  • Casals, C., Sánchez, M. V., & Sánchez, J. C. (2011). Prescripción de actividad física en pacientes con fibromialgia. SEMERGEN-Medicina de Familia, 37(7), 360-366.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.