Bóle stawów - w jaki sposób opanować go przy pomocy diety

Czy cierpisz na bóle stawów? Zaproponujemy Ci kilka prostych kluczy żywieniowych, które pomogą złagodzić ból stawów. Nie przegap ich!
Bóle stawów - w jaki sposób opanować go przy pomocy diety
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2023

Cierpisz na bóle stawów i nie wiesz, co z tym robić? Twój lekarz jest jedyną osobą uprawnioną do poinformowania Cię o leczeniu, które powinieneś zastosować. Możesz również skonsultować się z nim w sprawie możliwości zastosowania poniższych wskazówek żywieniowych, które mają na celu złagodzenie bólu stawów.

Bóle stawów – znaczenie diety

Jeśli jesteś jedną z wielu osób, którym dokuczają bóle stawów, wiesz, jakie to trudne. Czasami musimy uciekać się do leków przeciwzapalnych, choć nie zawsze dają nam one oczekiwane rezultaty.

Bóle stawów mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, takimi jak zużycie stawów, stan zapalny lub reumatyzm. Niektóre z nich to choroby, które zazwyczaj trwają przez całe życie i do których trzeba się przyzwyczaić.

Możemy jednak złagodzić ich występowanie i uzyskać lepszą jakość życia poprzez lepsze nawyki związane ze stylem życia i prawidłowe odżywianie.

Odpowiednia dieta może być niezbędna do złagodzenia bólu. Możliwe jest odżywianie kości, chrząstek i ścięgien poprzez dostarczenie odpowiednich minerałów w celu dalszego wzmocnienia stawów.

Warto również zauważyć, że jeśli należysz do tego szczęśliwego odsetka populacji, który nie cierpi jeszcze na bóle stawów, nadal byłoby wskazane, aby postępować zgodnie z wytycznymi, które rozważymy w tym artykule, aby zapobiec ewentualnym trudnościom w przyszłości.

Dieta zmniejszająca ból stawów

Oczywiście jedzenie to aspekt, który należy omówić z dietetykiem. Nigdy nie wprowadzaj zmian w swojej diecie bez zgody profesjonalisty. Nigdy też nie stosuj diety jako substytutu leczenia przepisanego przez lekarza. Odpowiednio dobrane produkty mogą jednak być uzupełnieniem, które pomoże złagodzić objawy.

1. Unikaj przetworzonej żywności

Słodki napój
Wskazane jest ograniczenie spożycia rafinowanej mąki, cukru, soli i podobnych składników, których nasze narządy nie trawią dobrze.

Ile przetworzonej żywności tygodniowo spożywasz? Do tej grupy zaliczają się również słodkie napoje, a nawet soki, które czasami kupujemy i które są niezdrowe, głównie ze względu na zawartość cukru.

Bądź bardziej selektywny w tym, co jesz, poświęć trochę czasu na zakupach i dobrze wybieraj to, co wyląduje na Twoim talerzu.

Wskazane jest ograniczenie spożycia rafinowanej mąki, cukru, soli i podobnych składników, które nasze narządy źle trawią i które są szkodliwe. Powodują one przyrost masy ciała i dalsze niszczenie stawów.

2. Uważaj na żywność o wysokiej kwasowości

Jednym z produktów, które zwykle spożywamy na co dzień i który jest bardziej szkodliwy niż zdrowy, jest mleko. Mleko to pokarm pochodzenia zwierzęcego o działaniu zakwaszającym, który zmienia pH naszej krwi.

Mleko sprawia, że krew jest bardziej kwaśna, co kończy się bólem stawów. Kolejnym napojem o wysokiej kwasowości jest kawa. Dlatego staraj się nie spożywać jej w nadmiarze.

3. Uważaj na nadmiar białka zwierzęcego

Mięsa
Białko zwierzęce podnosi poziom kwasów w naszym organizmie, podobnie jak mleko.

Białko zwierzęce podnosi poziom kwasów w naszym organizmie, podobnie jak mleko. Wiemy, że białka są człowiekowi niezbędne, ale warzywa i białka roślinne, takie jak rośliny strączkowe czy orzechy, również mogą zapewnić nam to, co potrzebuje organizm. Według badań mają tylko kilka niezbędnych aminokwasów mniej niż białka zwierzęce.

Jeśli jesz białka zwierzęce, unikaj czerwonego mięsa lub przynajmniej ogranicz jego spożycie. Postaw natomiast na przykład na pierś z kurczaka lub indyka, które są zdrowsze.

4. Pokarmy zawierające kolagen

Galaretka
Jednym ze sposobów na uzyskanie kolagenu jest żelatyna.

Kolagen jest niezbędny do wzmocnienia i odbudowy chrząstki, co pomaga zmniejszyć ból stawów. Jednym ze sposobów na jego uzyskanie jest uwzględnianie w diecie żelatyny. Jest ona bogata w kolagen i witaminę C, która jest niezbędna dla zdrowia naszych chrząstek.

Warto też jeść produkty zawierające siarkę, która działa jako wsparcie i wzmocnienie chrząstek. Najlepiej każdego tygodnia jeść trochę cebuli, pora, szparagów i brukselki.

5. Zadbaj o odpowiednią ilość wapnia i magnezu

Zielone liście. Szpinak
Magnez można również znaleźć we wszystkich zielonych warzywach liściastych, takich jak sałata, szpinak, rukiew wodna i pietruszka.

Wapń i magnez to niezbędne elementy wzmacniające kości i stawy. Dlatego wskazane byłoby, aby nie zaniedbywać spożywania dużej ilości roślin strączkowych, takich jak soczewica czy ciecierzyca.

Pestki dyni, nasiona chia i siemię lniane są również wskazane, ponieważ są bogate w magnez, minerał, który można również znaleźć we wszystkich zielonych warzywach liściastych, takich jak sałata, szpinak, rukiew wodna i pietruszka. Suszone owoce i wodorosty również mogą dostarczyć nam tych minerałów.

6. Pokarmy bogate w Omega-3

Może cię to zaskoczyć, ponieważ omega-3 to rodzaj kwasu tłuszczowego. Jest on jednak najzdrowszy. Jak udowodniono naukowo, pomaga redukować stany zapalne i bóle stawów.

Można go znaleźć w łososiu lub rybach, takich jak makrela. Jeśli chcesz, możesz również skorzystać z suplementów diety, ale zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Kluczem jest zdrowa dieta

Owoc kiwi
Zawsze upewnij się, że jesz wystarczającą ilość owoców i warzyw.

Przede wszystkim staraj się zachować równowagę. Kluczem do sukcesu jest spożywanie niewielkich ilości wiele razy dziennie, bez pomijania posiłków. Udowodniono również, że zmniejszenie nadwagi przynosi ulgę w stanach zapalnych i bólu stawów.

Pamiętaj, aby pić dużo wody, a także spożywać owoce i warzywa. Ważne jest, aby oczyścić organizm i wyeliminować zalegające toksyny.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, ból stawów nie jest łatwy do wyeliminowania, ale możemy go zmniejszyć. Nie zniechęcaj się i nie zaniedbuj swojego zdrowia emocjonalnego. Ponadto zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi przez zaufanego lekarza.

To może Cię zainteresować ...
Korzyści z Tai Chi dla pacjentów z zapaleniem stawów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Korzyści z Tai Chi dla pacjentów z zapaleniem stawów

Tai chi to terapia związana ze zmniejszeniem bólu i poprawą stanu fizycznego pacjentów z zapaleniem stawów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rayman MP. Diet, nutrition and osteoarthritis. BMC Musculoskelet Disord. 2015;16(Suppl 1):S7. Published 2015 Dec 1. doi:10.1186/1471-2474-16-S1-S7
  • Choi KW, Somers TJ, Babyak MA, Sikkema KJ, Blumenthal JA, Keefe FJ. The relationship between pain and eating among overweight and obese individuals with osteoarthritis: an ecological momentary study. Pain Res Manag. 2014;19(6):e159–e163. doi:10.1155/2014/598382
  • Kiecolt-Glaser JK. Stress, food, and inflammation: psychoneuroimmunology and nutrition at the cutting edge. Psychosom Med. 2010;72(4):365–369. doi:10.1097/PSY.0b013e3181dbf489
  • Li, S., & Micheletti, R. (2011). Role of Diet in Rheumatic Disease. Rheumatic Disease Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.rdc.2010.11.006

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.