Drętwienie języka? Sprawdź te 18 możliwych przyczyn
Drętwienie języka jest objawem, za który mogą odpowiadać bardzo różne przyczyny. W większości przypadków nie ma się czym martwić. Jednak, jak to często bywa, zdarzają się sytuacje, w których jest to przejaw czegoś poważniejszego.
Najczęściej zdrętwiały język jest efektem spożycia jakiegoś produktu lub działania leku. Tak czy inaczej, jest to nieprzyjemne uczucie, które należy skonsultować z lekarzem, jeśli utrzymuje się lub pojawia wraz z innymi objawami.
Medyczna nazwa tego stanu to „parestezja języka”.
Jakie są możliwe przyczyny drętwienia języka? Poniżej omówimy 18 z nich.
1. Palenie tytoniu
Bardzo częste palenie tytoniu może prowadzić do drętwienia języka. Jest to efekt biochemiczny, który sam w sobie nie wskazuje na chorobę jamy ustnej.
Ta reakcja jest również wywoływana przez spożycie niektórych narkotyków, takich jak kokaina lub inne środki pobudzające. W tym przypadku problemem jest stosowanie tych szkodliwych substancji, a nie sam objaw.
2. Płyny do płukania ust
Nadużywanie płynów do płukania jamy ustnej powoduje podrażnienie błony śluzowej języka, policzków i gardła. Zmienia również równowagę bakterii w jamie ustnej.
Jednym ze skutków tego stanu jest drętwienie języka. Mycie zębów i języka to zdrowy nawyk, a nie płukanie ust.
3. Środki znieczulające
Stosowanie środków znieczulających jest jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia języka. Zwykle dzieje się tak , gdy dana osoba jest poddawana leczeniu stomatologicznemu i stosuje się znieczulenie miejscowe. Podobnie spraye lub płyny na ból gardła lub na ból zęba mogą powodować ten sam efekt.
4. Niedobór witaminy B
Brak składników odżywczych powoduje słabe krążenie, co może prowadzić do drętwienia twarzy, języka i innych obszarów ciała. Niedobór, który powoduje drętwienie języka, dotyczy zwykle witamin z grupy B. Powoduje on mrowienie w szczególności w jamie ustnej i języku.
5. Oparzenia
Oparzenie również może prowadzić do drętwienia języka. Zdarza się to zwykle, gdy połknie się coś bardzo gorącego, co może nawet spowodować uraz tkanki.
Poparzenie prowadzi do utraty czucia językowego, a ponadto pojawia się ból lub pieczenie. Może trwać kilka godzin, a nawet kilka dni.
6. Migreny
Jednym z typowych skutków migreny jest uczucie drętwienia i mrowienia w różnych obszarach ciała, w tym również w języku. To odczucie może pojawić się jeszcze przed pojawieniem się ataku migreny i utrzymywać się aż do całkowitego zlikwidowania podstawowego stanu.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Twój język może ujawnić stan twoich emocji i zdrowia
7. Alergie
Jednym z najczęstszych objawów reakcji alergicznych jest drętwienie języka. Wynika to z podrażnienia błon śluzowych, któremu zwykle towarzyszy obrzęk całej jamy ustnej, a także objawy skórne, takie jak swędzenie i zaczerwienienie. Ważne jest wówczas, aby zidentyfikować substancję wywołującą alergię.
8. Hipokalcemia
Hipokalcemia to nieprawidłowy spadek poziomu wapnia we krwi. Zwykle nie powoduje żadnych objawów, ale jeśli ilość wapnia jest bardzo niska, może wywołać niejasne reakcje, takie jak drętwienie języka i mrowienie w ustach i dłoniach. Poważne niedobory mogą nawet prowadzić do dezorientacji i drgawek.
9. Stres
Stres i niepokój powodują szereg objawów fizycznych. Czasami może wystąpić również lekkie drętwienie języka połączone z innymi objawami:
- Suchość w ustach
- Napięcie mięśni
- Ból brzucha
- Ciągłe uczucie strachu
- Bezsenność
10. Hipoglikemia
Hipoglikemia to nieprawidłowy spadek poziomu cukru we krwi. Bez odpowiedniej ilości tego składnika organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Kiedy poziom jest zbyt niski, często występuje drętwienie języka, niewyraźne widzenie, drżenie, a także bladość i osłabienie.
11. Paraliż twarzy
Paraliż twarzy to stan, który pojawia się, gdy zajęty jest nerw twarzowy. Jest on również znany jako porażenie Bella i charakteryzuje się utratą kontroli nad mięśniami po jednej stronie twarzy.
Oprócz drętwienia języka powoduje trudności w poruszaniu się i mowie. Usta mogą nawet wydawać się krzywe.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 9 rzeczy, które Twój język próbuje Ci powiedzieć o Twoim zdrowiu
12. Nieprawidłowe ciśnienie krwi
Odrętwiały język może również wystąpić na skutek wysokiego lub niskiego ciśnienia krwi. W takich przypadkach dopływ krwi jest zaburzony, co może mieć wpływ na mięsień języka.
Często notuje się również mrowienie w innych częściach ciała oraz objawy, takie jak nudności lub ból głowy.
13. Cukrzyca
Drętwienie języka jest jednym z wielu objawów cukrzycy. Jest to znak, że poziom insuliny w organizmie uległ zakłóceniu lub hormon nie jest właściwie wykorzystywany przez organizm.
14. Infekcja
Infekcje grzybicze jamy ustnej mogą również powodować drętwienie języka, wśród innych objawów. Często towarzyszą temu zmiany chorobowe w okolicy, a także wysypki, krwawienie lub ból w jamie ustnej.
15. Zaburzenia hormonalne
Zaburzenia równowagi hormonalnej i metabolicznej powodują parestezje, w tym łagodne drętwienie języka. Dzieje się tak najczęściej u kobiet, które przeszły menopauzę a także u osób ze schorzeniem powodującym tego typu zaburzenia równowagi.
16. Refluks żołądkowo-przełykowy
Refluks żołądkowo-przełykowy występuje, gdy sok żołądkowy unosi się z żołądka a następnie może dotrzeć do gardła. Substancja ta jest odpowiedzialna za rozcieńczanie pokarmu i wspomaganie trawienia.
Jeśli ta kwaśna ciecz powraca do gardła lub samej jamy ustnej, powoduje drętwienie języka. Jednak może również prowokować szczypanie, pieczenie lub ból gardła.
17. Udar
W nagłym wypadku mózgowo-naczyniowym (udarze) dochodzi do przerwania dopływu krwi do mózgu. Jest to poważny stan, który może początkowo powodować drętwienie języka, trudności w mówieniu, odrętwienie, osłabienie, zawroty głowy, problemy ze wzrokiem i silny ból głowy.
18. Inne poważne choroby
Istnieją ponadto inne poważne choroby, które powodują drętwienie języka. Stwardnienie rozsiane lub guzy mózgu mogą prowadzić do takich objawów. Oczywiście w takich przypadkach istnieje wiele innych bardziej oczywistych znaków.
Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Niektóre powszechnie stosowane leki mogą powodować drętwienie języka jako skutek uboczny. Podobnie często ten objaw pojawia się po operacji, w której zastosowano znieczulenie ogólne.
Jeśli drętwienie jest bardzo intensywne, pojawia się nagle i bez wyraźnego powodu, nawraca lub utrzymuje się przez długi czas, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jak zauważyłeś, ten objaw może być powiązany z poważnym stanem podstawowym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alba, L. H. (2007). Factores de riesgo para iniciar el consumo de tabaco. Rev. colomb. cancerol, 250-257.
- Pipa Vallejo, A., & García-Pola Vallejo, M. (2004). Anestésicos locales en odontoestomatología. Medicina Oral, Patología Oral y Cirugía Bucal (Ed. impresa), 9(5), 438-443.
- LORENTE, M. A., LILLO, O. C., CECILIA, C. G., & NAVAS, I. C. (2010). Parestesia con el uso de anestésicos locales. A propósito de dos casos. ODONTOL PEDIÁTR (Madrid), 18(3), 201-208.