5 nawyków, które mogą wywołać ataki migreny

Znajomość pięciu najczęstszych przyczyn powodujących ataki migreny może być bardzo przydatna. Pomoże Ci w uniknięciu najgorszego bólu.
5 nawyków, które mogą wywołać ataki migreny
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Migrena to nawracający, pulsujący i intensywny ból głowy, który zwykle dotyka jednej strony głowy, chociaż może wpływać na obie. W tym artykule dowiesz się o możliwych złych nawykach, które w znaczący sposób mogą zwiększyć częstotliwość bólu głowy i wywołać ataki migreny.

Czy wiesz, co może wywołać te bolesne i uciążliwe ataki migreny?

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Ataki migreny mogą być wywołane przez pewne nasze nawyki, przyjmowane pokarmy lub zmiany zachodzące w organizmie. Niektóre osoby są wrażliwe na niektóre dźwięki i zapachy i one także mogą wywołać ten silny ból głowy. Chociaż wyzwalacze w rzeczywistości nie powodują migreny, mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na ataki migreny.

Migrena potrafi utrudnić ludziom prawidłowe funkcjonowanie. Niektórzy mają nawet problem z mówieniem i poruszaniem się, są skazani na bardzo silne leki przeciwbólowe, a mimo to nie są w stanie iść do pracy. Migrena może utrudnić prowadzenie auta i wykonywanie tak prostych czynności jak gotowanie czy opieka nad dziećmi. 

Znajomość swojego ciała oraz tych pięciu najczęstszych przyczyn może być bardzo przydatna. Pomoże Ci w przeciwdziałaniu ataku i uniknięciu najgorszego bólu. W tym artykule przedstawimy 5 najczęstszych przyczyn, które mogą wywołać ataki migreny.

Dowiedz się o nich jak najwięcej!

Czym są ataki migreny?

Ataki migreny

Nie wszystkie bóle głowy są migrenami, ani też nie wszystkie migreny towarzyszą zwykłym bólom głowy. Migrena to nawracający, pulsujący i wyjątkowo intensywny ból głowy, który zwykle dotyka jednej strony głowy, chociaż może promieniować na całą głowę.

Ból zaczyna się nagle i może być poprzedzony innymi objawami: problemami z  wzrokiem, objawami ze strony układu neurologicznego lub żołądkowo- jelitowego. Często zdarzają się mroczki przed oczami, wymioty, problemy z koncentracją, drżenie rąk i inne.

Nawyki, które mogą wywołać nagłe ataki migreny

W badaniu obejmującym 200 pacjentów cierpiących na regularne migreny ponad 90% pacjentów zidentyfikowało co najmniej jedną przyczynę wywołującą u nich ten ból. Najczęstszym źródłem był stres fizyczny lub emocjonalny (77%), miesiączka (72%), ekspozycja na jasne lub migoczące światło ( 65%) i różne intensywne zapachy, na przykład perfumy (61%).

Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Niezdrowe nawyki prowadzące do chorób

1. Picie alkoholu może wywołać lub pogorszyć ataki migreny

Badanie przeprowadzone w Holandii na ponad 2000 cierpiących na migreny wykazało, że wiele osób unika alkoholu, ponieważ często wywołuje on u nich ataki migreny. 78% pacjentów, którzy pili alkohol wymieniło czerwone wino jako specyficzny napój, który często wywoływał u nich atak.

Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie „European Journal of Neurology” wskazują, że alkohol jest znanym środkiem wywołującym migreny u osób podatnych.

Około jednej trzeciej osób ze skłonnością do migreny całkowicie unika jego spożycia.  Naukowcy zauważają również, że ilość alkoholu i czas potrzebny do wywołania bólu głowy różnią się w zależności od osoby. Jeśli jednak dotyczą cię nagłe bóle głowy- wyeliminuj alkohol całkowicie na pewien czas i sprawdź jak zareaguje Twoje ciało.

2. Stres i napięcie

Kobieta z bólem głowy

W większości badań lęki, napięcia w życiu domowym i w pracy oraz stres są głównymi wyzwalaczami migreny u wielu osób.

Najczęstszym i najbardziej znanym wyzwalaczem jest jednak przewlekły stres. W końcu prawie każdy z nas odczuwał kiedyś stres i niepokój. Jet on odpowiedzią na bodziec emocjonalny (zazwyczaj zagrożenie) w danej sytuacji i może wywołać szereg objawów psycho- somatycznych.

Bez wątpienia ci, którzy cierpią na ataki migreny, często mają trudności z przystosowaniem się do zmian. Ponadto mają skłonność do odczuwania lęku i źle tolerują napięcie. Osoby z napadami migreny często to także osoby korzystające z leków przeciw lękowych i przeciw depresyjnych.

Dlatego istnieje wyraźny związek między migreną a lękami. Warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednią terapię i leczenie.

3. Brak lub niedobór snu może wywołać ataki migreny

Istnieje wyraźny związek między niewyspaniem a migrenami, który obejmuje wiele różnorodnych aspektów. Jednym wyzwalaczem jest zmiana rytmu snu, spowodowana na przykład pracą na zmiany lub narodzinami dziecka. Inna kwestią jest bezsenność lub problemy z zasypianiem.

Około połowa osób cierpiących na migreny ma trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu. Według badań 38%osób  śpi średnio 6 godzin lub mniej na dobę. Wraz z niedoborem snu obserwuje się znaczny wzrost częstotliwości i nasilenia ataków migreny, z czego 71% dotyczy bólów głowy tuż po przebudzeniu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Nieprzespane noce – jak nadrobić utracone godziny snu?

4. Jedzenie i picie mogące wywołać ataki migreny

Jedzenie wywołuje czasem ból głowy

Czy wiesz, że niektóre rodzaje sera mogą wywoływać ataki migreny?

Ser i wiele produktów peklowanych (takich jak szynki czy parówki) lub przetworzonych jest bogatych w aminy biogenne, które według badań mogą wywoływać ataki migreny.

Chociaż nie ma rozstrzygających badań pokazujących dokładnie, w jaki sposób dany produkt może powodować migreny lub inne rodzaje bólów głowy, niektóre badania sugerują, że pokarmy najwyższego ryzyka to te, które zawierają duże ilości substancji zwanej aminami biogennymi.

Dwie z tych amin, tyramina i histamina, są najbardziej podejrzane o wywoływanie bólów głowy.

Unikaj spożywania tych produktów, jeśli cierpisz na migreny:

  • Przetworzone mięso i szynki
  • Produkty w puszkach i wędzone
  • Orzeszki ziemne prażone
  • Napoje alkoholowe
  • owoce morza, szczególnie te peklowane lub w słoikach
  • Sery dojrzewające

5. Palenie tytoniu

Tytoń działa jako znany czynnik wywołujący ostre bóle głowy, zwłaszcza migreny. Wskazuje na to badanie, które pokazuje, że palacze mają statystycznie więcej ataków migreny. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie The Journal of Headache and Pain.

Naukowcy podkreślają ważną rolę, jaką odgrywa dawka nikotyny i substancji smolistych. Według wywiadu lekarskiego migrena zaczyna pojawiać się nawet przy pięciu papierosach dziennie. Jeśli problem jest poważny, powinno się całkowicie rzucić palenie- wyjdzie to tylko na zdrowie.

Wreszcie, aby pomóc Ci ocenić czynniki ryzyka, które prowadzą do rozwoju migreny, zalecamy prowadzenie dziennika migreny. W tym dzienniku możesz zapisać, w jakim dniu iw jakich okolicznościach miałeś atak migreny, a także inne informacje o tym przypadku. Jeśli jednak problem jest wyjątkowo silny- udaj się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  •  L. López-Mesonero, S. Márquez, P. Parra, G. Gámez-Leyva, P. Muñoz y Julio Pascual. “Smoking as a precipitating factor for migraine: a survey in medical students”. The Journal of Headache and Pain 10(2):101-103, abril de 2009.
  • G. L. J. Onderwater, W. P. J. van Oosterhout, G. G. Schoonman, M. D. Ferrari, G. M. Terwindt. Alcoholic beverages as trigger factor and the effect on alcohol consumption behavior in patients with migraine. December 2018. https://doi.org/10.1111/ene.13861.
  • Pérez Pérez Roidel, Fajardo Pérez Mario, López Martínez Alexis, Orlandi González Neraldo, Nolasco Cruzata Israel. Migraña: un reto para el médico general integral. Rev Cubana Med Gen Integr [Internet]. 2003 Feb ; 19( 1 ).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.