Dorośli, którzy nigdy nie mieli partnera: czy to normalne?

Brak partnera może być decyzją osobistą, ale także konsekwencją pewnych ograniczeń, którymi należy się zająć. Badamy rzeczywistość tych, którzy nigdy nie byli w związku.
Dorośli, którzy nigdy nie mieli partnera: czy to normalne?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 15 stycznia, 2023

Chociaż ten trend powoli się zmienia, prawda jest taka, że nawet dzisiaj posiadanie partnera jest normą i jest społecznie akceptowane. Dorastamy w głęboko zakorzenionym przekonaniu, że po osiągnięciu dorosłości musimy dzielić nasze życie z drugą osobą. Podobnie utożsamiamy stan samotności z osobistą porażką. Z tego powodu ci, którzy nigdy nie mieli partnera, mogą czuć się źle i spotykać się ze znaczną ilością krytyki.

Osoby, które doświadczają tej sytuacji, czasami starają się ją ukryć. Jednak prawda jest taka, że dotyka ona więcej ludzi, niż nam się wydaje. Wiele dorosłych osób nigdy nie było w formalnym romantycznym związku, a niektóre nigdy nie miały do czynienia z seksem.

Czasami może to wynikać z pewnych ograniczeń, którymi należy się zająć. Ale w innych przypadkach może to być wyłącznie kwestia wyboru.

Tak więc, rozważając, czy jest to „normalne”, nie możemy spieszyć się z oceną. Przede wszystkim kluczowe jest zrozumienie kontekstu i okoliczności każdej osoby.

Dorośli, którzy nigdy nie mieli partnera: osobisty wybór

Należy się spodziewać, że dwudziestokilkuletnia osoba przeżyła już swój pierwszy stosunek seksualny. To jest norma i rzeczywistość dla większości ludzi. Jest to również kierunek, w którym popychają nas nasze środowiska i społeczeństwa.

Mimo to nie jest to obowiązek, ani konieczność, ani często nawet nie stan optymalny. Ci, którzy nigdy nie mieli partnera, nie są w żaden sposób gorsi ani ułomni; nie należy ich osądzać ani odrzucać. Chociaż prawdą jest, że życie z partnerem może być wzbogacające i pozytywne, nie mniej prawdą jest, że bycie singlem ma również wiele zalet.

Niektórzy wybierają ten stan ze względu na wolność, jaką daje i możliwość samopoznania. “Samotna” osoba może poświęcić więcej czasu i energii samej sobie. Może dbać o siebie fizycznie i na poziomie osobistym. Może podróżować, podejmować decyzje i cieszyć się czasem bez obowiązku dzielenia go z kimś.

Dla wielu jest to idealny wybór życiowy. W tym przypadku nie można mówić o jakimkolwiek problemie. Nie ma też potrzeby, aby te osoby na siłę dostosowywały się do normy.

Ścieżka życia każdej osoby jest osobista i tylko ona ma prawo na niej kroczyć.

człowiek samotny i szczęśliwy
Niektóre style życia nie pasują do życia we dwoje, więc decyzja o byciu singlem jest podejmowana świadomie, aby cieszyć się innymi doświadczeniami.

Orientacje seksualne i romantyczne

Zgodnie z powyższym należy zauważyć, że są osoby, które po prostu nie są zainteresowane seksem czy romantycznymi związkami. Szacuje się, że około 1% populacji identyfikuje się jako ludzie aseksualni (to znaczy nie odczuwają pociągu seksualnego ani chęci utrzymywania kontaktów fizycznych z innymi).

Podobnie, są tacy, którzy mają orientację nieromantyczną. Oznacza to, że nie są zainteresowani związkiem.

Jest to dopuszczalne i nie stanowi problemu, którym należy się zająć. W takich przypadkach dorośli zapewne nigdy nie mieli partnera.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Oznaki, że jesteś gotowy do rozpoczęcia nowego związku

Przypadek osobistych ograniczeń lub trudności

Jednak bycie singlem nie zawsze jest kwestią wyboru. Wielu dorosłych, którzy nigdy nie mieli partnera, cierpi z tego powodu lub chciałoby, aby ich sytuacja była inna.

Mogą chcieć znaleźć kogoś, z kim mogliby dzielić swoje życie, ale nie mogą tego osiągnąć z różnych powodów. W tym momencie dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc.

Może to wynikać z pewnych osobistych trudności lub ograniczeń. Poniższe cechy komplikują zadanie poznawania innych, nawiązywania z nimi intymnych relacji i budowania zdrowych więzi:

  • Niedobory umiejętności społecznych
  • Ekstremalna nieśmiałość
  • Niepewność
  • Fobia społeczna

Może się również zdarzyć, że istnieją nierozwiązane lęki lub otwarte rany, które uniemożliwiają im realizację marzenia o byciu w związku. Strach przed porzuceniem, odrzuceniem lub cierpieniem może prowadzić do bojkotu swoich szans na znalezienie partnera lub do poddania się, nawet nie próbując. Osoby z niepewnymi formami przywiązania (zarówno ambiwalentnymi, jak i lękowymi) są na to bardziej podatne.

Przekonania ludzi, którzy nigdy nie mieli partnera

Dobrym pomysłem jest również przejrzenie podstawowych przekonań danej osoby, aby zidentyfikować te, które działają przeciwko niej:

  • Jeśli osoba przez całe życie obserwowała tylko dysfunkcyjne modele relacji, w których przemoc lub obojętność były na porządku dziennym, będzie się skłaniać do bardzo negatywnego postrzegania miłości i bycia w związku.
  • Posiadanie nierealistycznych oczekiwań i niewielka elastyczność poznawcza mogą również odgrywać rolę w poglądach na relacje. Pochłonięcie ideą romantycznej miłości i niemożność rozważenia, że prawdziwy związek oznacza ustępowanie, bycie tolerancyjnym i przechodzenie przez wzloty i upadki, jest głównym (i powszechnym) problemem. Dlatego osoby te często uważają, że nikt nie spełnia ich standardów i reagują na to całkowitym unikaniem związków.
  • Osoby cierpiące na filofobię lub strach przed zaangażowaniem. Niektórzy uważają, że życie w związku to więzienie, które pozbawia wolności i wymazuje tożsamość. Z tego powodu osoby te mają tendencję do odrzucania idei wrażliwości emocjonalnej i podejmowania długoterminowych zobowiązań, nawet jeśli część z nich może tego chcieć.
nigdy nie miał partnera
Skrajna nieśmiałość może skomplikować proces tworzenia relacji społecznych. W takim przypadku niezbędna jest profesjonalna pomoc.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak odzyskać związek, który się zakończył, ale miał przyszłość

Ci, którzy nigdy nie mieli partnera, powinni zadać sobie pytanie: czy cierpię z tego powodu?

Krótko mówiąc, nie chodzi o to, czy bycie nigdy w związku jest normalne, czy nie. Zamiast tego musisz przeanalizować, czy jest to sytuacja, która powoduje u Ciebie cierpienie. Jeśli dana osoba czuje się dobrze i jest zadowolona ze swojej rzeczywistości, jeśli dobrowolnie wybiera to dla siebie, to jest to absolutnie w porządku. Jeśli jednak wiąże się to z dyskomfortem, niepokojem, cierpieniem lub wynika z ograniczającego strachu, warto poszukać pomocy.

Psychoterapia to bezpieczna przestrzeń, w której osoba może odkrywać swoje przekonania, leczyć rany, stawiać czoła swoim lękom, doskonalić swoje umiejętności i zmieniać wszelkie dynamiki, które utrzymują ją w nieprzyjemnej sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bogaert, A. F. (2004). Asexuality: Prevalence and associated factors in a national probability sample. Journal of Sex Research41(3), 279-287.
  • Reynolds, J., Wetherell, M., & Taylor, S. (2007). Choice and chance: Negotiating agency in narratives of singleness. The Sociological Review55(2), 331-351.
  • Zubeidat, I., Parra, A. F., Sierra, J. C., & Salinas, J. M. (2006). Ansiedad social en una muestra de jóvenes españoles: características demográficas y psicosociales. Análisis y modificación de conducta32(145).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.