Domowy test ciążowy: czy naprawdę działa?

Istnieją dwa rodzaje testów ciążowych popartych naukowo, ale najpopularniejszy jest test domowy. Dowiedz się, jak wygląda jego niezawodność.
Domowy test ciążowy: czy naprawdę działa?

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Test ciążowy polega na wykrywaniu hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG), którą organizm kobiety wytwarza, gdy zapłodnione jajeczko przyczepia się do ściany macicy we wczesnym okresie ciąży. Domowy test ciążowy najlepiej wykonywać używając pierwszego moczu z danego dnia.

Jednak często zaleca się badanie krwi w celu potwierdzenia obecności ciąży. Badania krwi wykonuje się w gabinecie lekarskim lub w przychodni. Wykrywają one nawet niewielkie ilości hormonu, dzięki czemu są w stanie szybko stwierdzić, czy jesteś w ciąży, czy nie. Generalnie kobiety przychodzą na konsultację po wykonaniu testu w domu.

Taki domowy test ciążowy jest najpopularniejszy i najłatwiejszy do wykonania. Zwykle testy tego typu są tanie i można je znaleźć w każdej aptece. Ich dużą zaletą jest to, że można je wykonać całkowicie samodzielnie. Ale na ile są wiarygodne?

Pierwsze objawy ciąży

Kobieta cierpiąca na nudności
Jednym z najbardziej znanych objawów ciąży są nudności.

Kobieta wykonuje domowy test ciążowy, gdy podejrzewa istnienie ciąży. Aby tak było, musi odczuwać niektóre z pierwszych objawów, które wykraczają poza klasyczne opóźnienie miesiączki. Powinny one utrzymywać się przez kilka dni lub jeden lub więcej kolejnych miesięcy.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych, brak miesiączki może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak cukrzyca, zespół policystycznych jajników, zaburzenia odżywiania, a nawet przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jakie są więc pierwsze objawy ciąży?

Wykonaj domowy test ciążowy jeśli masz nudności i / lub wymioty

Te tradycyjne objawy mogą pojawić się w dowolnym momencie między 2 a 8 tygodniem ciąży. Dzieje się tak z powodu działania ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Chociaż nie zawsze tak się dzieje, a niektóre kobiety mają tendencję przechodzenia ciąży bez nudności i wymiotów.

W rzeczywistości, według badania objawów ciąży przeprowadzonego przez American Pregnancy Association, zaledwie 25% kobiet wskazało, że nudności były pierwszym objawem ciąży.

Łagodne plamienie lub krwawienie

Mogą się pojawić lekkie plamy jako tak zwane krwawienie implantacyjne. Występują, gdy zarodek wszczepia się do macicy między 6 a 12 dniem po zapłodnieniu. Niektóre kobiety doświadczają plamienia i skurczów, chociaż tylko 3% badanych kobiet wskazało krwawienie implantacyjne jako pierwszy objaw ciąży.

Warto zrobić domowy test ciążowy, jeśli masz zmiany w piersiach

Wzrost hormonów i zmiana struktury piersi powodują bolesność sutków i całych piersi od trzech do czterech tygodni po poczęciu. Około 17% ankietowanych twierdzi, że był to ich pierwszy objaw.

Przeczytaj koniecznie także ten ciekawy artykuł: Ciąża po 40. roku życia – jakie wiąże się z nią ryzyko?

Częste oddawanie moczu

Częsta potrzeba oddania moczu może wskazywać na ciążę.

Nadmierna chęć oddawania moczu jest powszechna podczas ciąży. HCG zwiększa przepływ krwi w okolicy miednicy, a także wzmacnia potrzebę oddawania moczu. Zwykle objaw ten występuje od 6 do 8 tygodnia ciąży.

Zmęczenie lub znużenie

Ze względu na podwyższony poziom progesteronu i wysiłek organizmu związany z rozwojem ciąży, kobiety zgłaszają uczucie zmęczenia we wczesnych miesiącach. Jest to coś, co znika w drugim trymestrze i może powrócić przez porodem.

Bóle głowy

Bóle głowy również występują dość częste w pierwszym trymestrze ciąży. Główne przyczyny, które je wywołują to hormony, stres i napięcie organizmu związane z noszeniem dodatkowego ciężaru.

Domowy test ciążowy

W każdej aptece możesz kupić domowy test ciążowy. Ten zestaw do badania moczu obejmuje pasek testowy lub pojemnik do zbierania płynu, wszystko zależy od marki. Generalnie należy wykonać kilka prostych kroków, takich jak:

  • Umieścić pasek pod strumieniem moczu na 5-10 sekund. Jeśli masz pojemnik do zbierania, oddaj tam mocz i włóż pasek testowy do pojemnika na 5 do 10 sekund. Po tym czasie zostanie wyświetlony wynik reakcji między odczynnikiem paska a HCG, wszystko zależy od każdego zestawu.
  • Pasek testowy może mieć okienko ze znakiem plus lub minus, pojedynczą lub podwójną linią lub innymi znakami wskazującymi, czy jesteś w ciąży. Każdy domowy test ciążowy będzie zawierał instrukcje, jak należy interpretować wyniki.

Istnieją przypadki fałszywych pozytywnych wyników. To coś jak fałszywy alarm, który mówi, że jesteś w ciąży, gdy nie jest to prawdą. Może się to zdarzyć, jeśli straciłaś ciążę wkrótce po tym, jak zapłodnione jajeczko przyczepiło się do błony śluzowej macicy lub jeśli wykonasz test ciążowy wkrótce po zastosowaniu leczenia niepłodności.

Wyniki mogą być błędne również w przypadku ciąży pozamacicznej, menopauzy lub problemów z jajnikami.

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Ciąża urojona: na czym polega to zaburzenie?

Bez względu na takie możliwości, jeśli wyniki wskazują, że jesteś w ciąży, umów się na wizytę u lekarza. To ważne, aby potwierdzić wyniki badaniem krwi lub, jeśli to nie jest możliwe, aby dowiedzieć się, co dzieje się z Twoim organizmem.

Jeśli nie masz dostępu do żadnego z tych testów, których prawdziwość została naukowo udowodniona, możesz również wypróbować dosłownie domowy sposób na test ciążowy. Istnieje kilka metod, które według anegdot z kultury popularnej mają działać, gdy ludzka gonadotropina kosmówkowa (HCG) reaguje ze związkami.

Oczywiście nie ma naukowych dowodów w tym zakresie.

Domowy test ciążowy
Chociaż istnieją fałszywie pozytywne testy, domowe testy ciążowe są uważane za bardzo wiarygodne.

Szampon, ludowy sposób na domowy test ciążowy

Zbierz mocz do plastikowego pojemnika, a w innym pojemniku wymieszaj wodę z szamponem. Powstanie mieszanka mydła, którą należy wymieszać z moczem i monitorować.

Jeśli się pieni, to oznacza wynik pozytywny. Ludzie twierdzą, że działa, ponieważ HCG reaguje z szamponem i powoduje bąbelki, ale nauka jeszcze niczego nie udowodniła w tej kwestii.

Cukier

Aby użyć tego sposobu, umieść łyżkę cukru w ​​plastikowym pojemniku i dodaj również łyżkę moczu. Jeśli cukier się zbryla, to oznaczałoby ciążę. Z drugiej strony, gdyby cukier szybko się rozpuścił, wynik byłby ujemny. Mówią, że działa, ponieważ hormon ciążowy nie pozwala na rozpuszczenie cukru, ale nie ma na to dowodów.

Pasta do zębów

Aby skorzystać z metody z pastą do zębów, przełóż niewielką ilość ​​do pojemnika, a następnie oddaj mocz. Pasta powinna być biała, bo chodzi o to, żeby sprawdzić, czy zmieni kolor na niebieski. Jeśli tak, wynik byłby pozytywny. Tradycja ludowa mówi, że to działa, ponieważ pasta do zębów zmienia kolor w kontakcie z HCG.

Czy możesz ufać wynikom domowych testów ciążowych?

USG
Jeśli domowy test ciążowy da wynik pozytywny, umów się na wizytę do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży.

Jasne, że tak. Na ogół wyniki domowych testów ciążowych są wiarygodne. Tylko w niektórych sytuacjach, takich jak te wymienione powyżej, pojawiają się fałszywe alarmy.

Jednak domowy test ciążowy wykonany ludowymi sposobami to raczej założenia. Nauka potwierdza jedynie skuteczność testów ciążowych zakupionych w aptece a także badań krwi. Jeśli masz jakiekolwiek pierwsze objawy ciąży, najlepiej jest wykonać test, aby to sprawdzić. I oczywiście zaraz potem udaj się do zaufanego lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.