Dlaczego nie tracisz na wadze? Poznaj przyczyny!
Po kilku miesiącach diety możesz się zastanawiać, dlaczego nie tracisz na wadze. Pomimo opierania swojej diety na zdrowej żywności, a nawet ćwiczeniach fizycznych, niektórym ludziom po prostu nie udaje się zrzucić tych dodatkowych kilogramów.
Problem polega na tym, że utrata wagi to złożony proces, który można osiągnąć tylko dzięki sumie kilku czynników. Z tego powodu, oprócz diety i ćwiczeń, musisz poprawić pewne błędy, które mogą przeszkadzać w odchudzaniu.
Dlaczego nie tracisz na wadze?
1. Jesz za mało
Czy do grillowanego steku jesz tylko warzywa? Czy jesz tylko owoce na obiad? Chociaż jest to sprzeczne, zbyt duże ograniczenie spożycia kalorii i przestrzeganie bardzo rygorystycznej diety może spowodować spowolnienie metabolizmu i przejście do „trybu ekonomicznego”. Innymi słowy, zużywamy mniej kalorii niż powinniśmy, przez co utrata wagi jest coraz trudniejsza.
Będziesz także głodny i bardziej narażony na objadanie się. To nie jest zdrowe i nie będziesz w stanie z czasem utrzymać tego rygoru. Dlatego, aby poznać swoje wymagania energetyczne, należy udać się do dietetyka, który ma odpowiednią wiedzę, aby Cię poprowadzić.
Jedzenie zbyt małej ilości nie jest najlepszą alternatywą dla utraty wagi. Chociaż początkowo wydaje się działać, później prowadzi do zwiększonego niepokoju i napadowego objadania się.
2. Odpuszczasz sobie w weekendy
Czy jesteś ostrożny z tym, co jesz w ciągu tygodnia, ale w weekendy pozwalasz sobie na wszystko? Nie ma sensu przechodzić na bardzo rygorystyczną dietę od poniedziałku do piątku, jeśli pod koniec tygodnia zamierzasz wszystko sobie odbić.
Najlepszą rzeczą do zrobienia jest utrzymanie stałej diety przez cały tydzień, chociaż od czasu do czasu można sobie coś przekąsić. Ważne jest również, aby pomyśleć o zdrowej i świadomej diecie, zamiast mówić sobie „Jestem na diecie”.
Przeczytaj także: Czy jeść owoce na diecie? Dowiedz się więcej!
3. Nie tracisz na wadze, ponieważ jesz zbyt szybko
Jednym z powodów, dla których nie udaje Ci się schudnąć, jest to, że jesz zbyt szybko. Twój mózg nie osiąga uczucia sytości i dlatego spożywasz więcej niż powinieneś.
Jedzenie przy włączonym telewizorze lub patrząc na telefon komórkowy również może mieć na Ciebie wpływ, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co jemy.
Zalecamy jedzenie przez co najmniej 20 minut i pozostawianie wszystkich urządzeń elektronicznych poza zasięgiem. Uważaj na to, co jesz. Jedzenie razem z rodziną lub przyjaciółmi może Ci w tym pomóc.
Przeczytaj: Apetyt na słodycze – 5 zdrowych zamienników
4. Usunięcie węglowodanów może być powodem, dla którego nie tracisz na wadze
Częstym błędem jest całkowite wyeliminowanie z diety chleba, makaronu, ryżu, ziemniaków czy roślin strączkowych. Rezygnacja ze wszystkich węglowodanów może wywołać większy niepokój i sprawić, że organizm zażąda więcej cukru.
Zatem pomijasz makaron na lunch, ale w końcu jesz ciasteczka, czekoladę i inne słodycze jako popołudniową przekąskę. Dlatego ważne jest, aby nie wykluczać żadnych makroskładników, ale raczej zmniejszyć całkowite ich spożycie.
Aby to zrobić, bardzo przydatne jest użycie metody tablicowej zgodnej z tablicą Harvardu. Składa się ona z połowy talerza warzyw i owoców, ćwierci talerza białka (mięso, ryby, jajka, nabiał, warzywa), a pozostałą ćwierć talerza zajmują węglowodany (pieczywo, makaron, ryż, ziemniaki).
Oczywiście zawsze należy traktować priorytetowo produkty pełnoziarniste.
Wyeliminowanie z diety wszelkich źródeł węglowodanów okazuje się błędem, gdy celem jest odchudzanie.
5. Błędy dotyczące ćwiczeń fizycznych
Niewykonanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej jest tak samo złe, jak ćwiczenie zbyt dużo i wybieranie ćwiczeń o niewystarczającej różnorodności. Nie przeceniaj swojego zużycia kalorii.
Spacer przez 20 minut dziennie to za mało, aby schudnąć – musisz spędzić na tym co najmniej godzinę. Lub, jeśli chcesz szybciej schudnąć, ćwicz w sposób, który spala więcej kalorii.
Innym częstym błędem jest jedzenie wszystkiego, co chcesz, myśląc, że możesz to spalić później, wykonując ćwiczenia. Ta metoda wcale nie jest pomocna, ponieważ Twoja waga będzie w stagnacji.
Ale co się stanie, jeśli ograniczysz spożycie kalorii i wykonasz odpowiednią ilość i rodzaj ćwiczeń fizycznych, a nadal nie stracisz na wadze? W takim przypadku możesz nabierać masy mięśniowej i wodnej, ponieważ zwiększając masę mięśniową, zatrzymujesz więcej wody. Ale pamiętaj: ważne jest, aby zmniejszyć procent tkanki tłuszczowej.
Rozwiązaniem jest dostosowanie ćwiczeń fizycznych do potrzeb ciała, a także umożliwienie ciału odpoczynku.
Zalecamy: Pływanie – trening dla całego ciała
6. Niewystarczająca ilość snu i stres mogą być przyczyną, dla której nie tracisz na wadze
Od kilku lat wiemy, że ilość i jakość snu są bezpośrednio związane ze skłonnością do tycia. Badanie opublikowane w Scientific Reports sugeruje, że brak snu powoduje zmianę aktywności mózgu, która zmusza nas do spożywania większej ilości tłuszczu.
Zły sen również zwiększa stres, a wraz z nim poziom kortyzolu. Naukowiec Spendlove ostrzega:
„Kortyzol jest wydzielany przez nadnercza w odpowiedzi na stres. Wysoki poziom tego hormonu może wpływać na wysoki poziom cukru we krwi, co prowadzi do zwiększenia masy ciała ”.
Czy nadal zadajesz sobie pytanie, dlaczego nie tracisz na wadze?
Jeśli tak, sprawdź swoje zachowanie i upewnij się, że nie popełniasz żadnego z błędów, o których wspomnieliśmy. Jeśli tak, spróbuj jak najszybciej je poprawić, aby nie kolidowało z planem odchudzania ani ogólnym stanem zdrowia. I pamiętaj, że dietetyk powinien zawsze czuwać nad Twoją dietą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fang, Z., Spaeth, A. M., Ma, N., Zhu, S., Hu, S., Goel, N., … & Rao, H. (2015). Altered salience network connectivity predicts macronutrient intake after sleep deprivation. Scientific reports, 5, 8215.
- Johnstone, A. (2015). Fasting for weight loss: an effective strategy or latest dieting trend?. International Journal of Obesity, 39(5), 727.
- Schoeller, D. A., & Buchholz, A. C. (2005). Energetics of obesity and weight control: does diet composition matter?. Journal of the American Dietetic Association, 105(5), 24-28.
- Swift DL, Johannsen NM, Lavie CJ, Earnest CP, Church TS. The role of exercise and physical activity in weight loss and maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2014;56(4):441–447.