Dlaczego budzisz się zmęczona?
Czy często budzisz się zmęczona, mimo tego, że spałaś wiele godzin? Na takie zmęczenie może mieć wpływ wiele czynników. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze z nich oraz dowiesz się, jak zapewnić sobie sen dobrej jakości.
Jeśli budzisz się zmęczona mimo tego, że spałaś przez wiele godzin, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy wszystko jest w porządku. Ten nieprzyjemny stan może mieć wiele przyczyn. Co ciekawe, najczęściej wcale nie jest wywoływany przez bezsenność.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że spałaś przez wiele godzin głębokim snem. Mimo tego budzisz się zmęczona, co zdarza się często, choć nie masz pojęcia dlaczego. Nawet wstawanie w południe niczego nie zmieni. Koniec końców efekt jest taki sam: budzisz się zmęczona, myślisz wolniej i masz bardzo zły nastrój.
Dlaczego budzisz się zmęczona? I dlaczego spanie przez wiele godzin nie zmienia tego stanu? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania.
Czy budzisz się zmęczona?
Pierwsza rzecz, na którą powinnaś zwrócić uwagę to fakt, że organizm śpi cyklami. Chociaż ludzie mogą przyzwyczajać się do różnych nowych warunków, koniec końców Twój organizm oraz mózg działają lepiej, jeśli masz stabilny harmonogram dnia. Ta kwestia wywiera znaczący wpływ na odczuwanie zmęczenia.
Jeżeli na przykład wstajesz każdego dnia o 7 rano i idziesz spać przed 21, ale zmieniasz te godziny w weekendy, Twój organizm nie będzie wiedział, co się dzieje. W takim przypadku możesz obudzić się zmęczona, bez względu na to, ile godzin spałaś.
Zazwyczaj w ciągu nocy u każdego człowieka występuje pięć 90-minutowych cyklów snu. Każdy z nich dzieli się na cztery etapy. Jeśli zmienisz godziny poświęcone na odpoczynek, możesz obudzić się w złym momencie, zanim ukończysz cały cykl.
Co to oznacza? Obudzisz się zmęczona.
Przeczytaj również: Chroniczne zmęczenie: 6 nawyków, które je zwalczają
Zaburzenia snu
Czasami budzimy się zmęczeni z najbardziej oczywistego powodu: cierpimy na zaburzenia snu. Jeżeli często masz problemy z zaśnięciem lub budzisz się kilka razy w ciągu nocy, zapewne po wstaniu z łóżka będziesz zmęczona, a to uczucie utrzyma się przez cały dzień.
Jedno z zaburzeń, który wywiera znaczący wpływ na sen, to bezdech senny. To schorzenie sprawia, że oddech danej osoby zatrzymuje się na chwilę podczas snu. Gdy chory się budzi, ma wrażenie, że w ogóle nie spał.
Spożywanie niektórych substancji
Spożywanie niektórych substancji, takich jak alkohol, znaczenie utrudnia spokojny odpoczynek w nocy. Jego picie odnosi paradoksalny skutek: chociaż na początku potęguje uczucie senności, to koniec końców nie pozwala Ci zasnąć spokojnie. Podobny efekt przynosi przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza uspokajających.
Kawa to kolejny wróg przespanej nocy. Wypicie filiżanki kawy rano sprawia, że czujesz się bardziej pobudzona. Jednak jeśli wypijesz ją na noc, zapewne nie będziesz w stanie odpocząć we właściwy sposób. Ostatnią kawę w ciągu dnia powinnaś wypić co najmniej pięć godzin przed pójściem do łóżka.
Przeczytaj również: Długotrwałe zmęczenie – zwalcz je dzięki 5 naturalnym lekom
Problemy psychologiczne
Czasami budzisz się zmęczona po przespanej nocy, bo Twój mózg nie jest w stanie odpocząć. Wiele osób przed zapadnięciem w sen przypomina sobie wszystko, co ich niepokoi lub trudne decyzje, które muszą podjąć. To najgorszy moment na takie rozmyślania.
Takie zachowanie budzi “lęki nocne” i odbija się w sposób negatywny na możliwości zaznania odpoczynku. Stres zazwyczaj uniemożliwia spokojny sen. Dyskomfort, który odczuwasz, sprawia, że pozostajesz czujna nawet podczas snu. W takim przypadku pomocne może okazać się zastosowanie technik relaksacyjnych.
Inne przyczyny, które sprawiają, że budzisz się zmęczona
Poza wspomnianymi już czynnikami możesz często odczuwać zmęczenie po przebudzeniu jeśli nie przestrzegasz właściwej higieny snu. Duża ilość światła, hałasu lub wysokie temperatury uniemożliwiają spokojny sen. Oprócz tego musisz zwrócić uwagę na swoje złe nawyki.
Kilka badań udowodniło, że spoglądanie w ekran komórki lub telewizora przed snem nie wpływa pozytywnie na odpoczynek. Nie powinno się również spożywać obfitych posiłków przed snem, zwłaszcza takich, w których znajduje się dużo cukru. Ponadto jakość snu pogarsza także brak ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia.
Zły sen może wskazywać również na problemy z florą bakteryjną jelit. Wywierają one wpływ na produkcje hormonów i neuroprzekaźników, które są niezbędne do osiągnięcia stanu rozluźnienia i zaznania odpoczynku. Jeśli z Twoją mikrobiotą jelit jest coś nie tak, będziesz miała problem ze spokojnym snem.
Wszystkie wymienione wyżej czynniki wywierają znaczący wpływ na jakość snu i mogą sprawiać, że budzisz się zmęczona.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ferré, A. (2018). Síndrome de fatiga crónica y los trastornos del sueño: relaciones clínicas y dificultades diagnósticas. Neurología, 33(6), 385-394.
- Marín Agudelo, H. A. (2008). Trastornos del sueño, salud y calidad de vida Una perspectiva desde la medicina comportamental del sueño. Suma Psicologica. https://doi.org/10.14349/sumapsi2008.24
- Borquez, P. (2011). Calidad del sueño, somnolencia diurna y salud autopercibida en estudiantes universitarios. Eureka.