Diety bezglutenowe – dlaczego są tak niepokojące?

Diety bezglutenowe mogą powodować niedobór składników mineralnych i witamin. Dowiedz się, jakie jeszcze problemy są z tym związane.
Diety bezglutenowe – dlaczego są tak niepokojące?

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy stosujesz diety bezglutenowe bez zalecenia lekarza, ponieważ usłyszałaś, że to najnowszy trend? Powinnaś wiedzieć, że jeśli nie masz nietolerancji na gluten, stosowanie tego typu diety może poważnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Ten rodzaj diet stał się modny, gdyż propaguje ideę, że eliminując niektóre rodzaje węglowodanów, stracisz wagę.

Jeśli to jest Twoim celem, wybierz inny rodzaj diety lub skorzystaj z usług dietetyka. Jeśli podejrzewasz, że masz nietolerancję glutenu, udaj się do swojego lekarza, aby się upewnić. W przeciwnym razie mogą u Ciebie wystąpić następujące problemy wywołane przez diety bezglutenowe.

Diety bezglutenowe – niedobór witamin i minerałów

Diety bezglutenowe mogą powodować niedobór składników mineralnych i witamin, ponieważ jelita będą miały problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Jest to powszechny problem, gdy przestajesz spożywać produkty bezglutenowe.

Dlatego lekarze często zalecają stosowanie suplementów w celu uzupełnienia braków. Jednak, gdy stosujesz ten rodzaj diety bez nadzoru, często ignorujesz to wymaganie.

Witaminy w kapsułkach

Najczęstsze niedobory żywieniowe to żelazo i witamina B. Jest możliwe, że gdy niedobór będzie poważny, możesz odczuć problemy z wykonywaniem normalnych czynności. Rozwiązaniem jest przyjmowanie pożywienia wszelkiego typu w celu dostarczenia składników odżywczych, których nie dostarczasz eliminując gluten.

Problemy z żołądkiem i perystaltyką jelit

Kolejnym ryzykiem, jakie niosą diety bezglutenowe jest to, że przez większość czasu będziesz cierpiał na zaparcia. Dzieje się tak dlatego, że żywność z glutenem jest zwykle bogata również w błonnik.

Pamiętaj, że błonnik pomaga uwolnić jelito od wszystkiego, co się w nim gromadzi. Jeśli masz już problemy z zaparciami, unikaj tego rodzaju diety, chyba że jest to konieczne. Jeśli nie możesz tego uniknąć, pamiętaj o dodaniu do jadłospisu innego rodzaju pokarmów o wysokiej zawartości błonnika:

  • Orzechy
  • Nasiona
  • Płatki owsiane
  • Quinoa
  • Kukurydza

Oprócz odczuwania denerwujących objawów zaparć, zaczniesz przybierać na wadze. Efekt ten będzie spowodowany nagromadzeniem się toksyn w jelicie. Dobra wiadomość jest taka, że gdy zaczniesz spożywać błonnik, stracisz te kilogramy.

Diety bezglutenowe narażają Cię na spożywanie dużych ilości arsenu

Osoby stosujące dietę bezglutenową często jako substytut wprowadzają ryż. Jest tak dlatego, że jest bardzo tani, łatwy w przygotowaniu i bardzo uniwersalny. Problem polega na tym, że ryż może zawierać niewielkie ilości arsenu, który nagromadzony w organizmie, może powodować problemy z sercem.

Ryż pełnoziarnisty

Kiedy masz nietolerancję glutenu, lekarz zazwyczaj podaje zalecenia dotyczące tego, jakie pokarmy należy przyjmować i w jakich ilościach. Jeśli niepotrzebnie stosujesz diety bezglutenowe, łatwo przekroczysz zalecane ilości.

Jeśli nie masz innego wyboru, pamiętaj o włączeniu do diety różnych rodzajów ziaren. Ryż powinien być tylko jedną z opcji, a nie podstawą Twojej diety.

Twoja kieszeń będzie nadwerężona

Diety bezglutenowe wymagają dużych inwestycji. Chociaż istnieje wiele produktów bezglutenowych, większość z nich kosztuje znacznie więcej niż wersje standardowe.

To dlatego, że ten rodzaj żywności wymaga więcej badań i inwestycji. Pamiętaj, że te produkty są częścią leczenia medycznego, więc nie będą szczególnie tanie.

Pieczywo

Najlepszą opcją, żeby nie nadwerężyć kieszeni, a przy tym jednocześnie schudnąć, jest spożywanie produktów naturalnych. Co to oznacza ? Organizuj cotygodniowe menu, wybierając te produkty, które można łatwo kupić w danym sezonie. Następnie szukaj tych produktów na lokalnych rynkach.

Będziesz spożywał dużo przetworzonej żywności

Diety bezglutenowe są zwykle oparte na produktach spożywczych, które musiały przejść kilka procesów w celu wyeliminowania glutenu. Wpływa to na kilka czynników:

  • Będziesz spożywał duże ilości substancji słodzących i sztucznych barwników. Ponieważ produkty są wysoko przetworzone, niektóre z nich tracą zdolność do długiego zachowywania świeżości i przydatności do spożycia. Aby utrzymać je w dobrym stanie, producenci są zmuszeni dodawać kilku konserwantów.
  • Wprowadzasz za dużo tłuszczu do swojej diety. Ponieważ przetworzone produkty spożywcze tracą część swoich właściwości, wymagają dodania tłuszczy, aby przywrócić miękkość i uczucie świeżości. Z tego powodu, diety bezglutenowe mogą powodować między innymi problemy z sercem, stłuszczenie wątroby i cukrzycę.

Czy stosujesz jakiś rodzaj diety bezglutenowej bez konsultacji z lekarzem? Nie rób tego więcej. Jak mogłaś się przekonać, niesie ona z sobą wiele niepotrzebnych zagrożeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vici G., Belli L., Biondi M., Polzonetti V., Gluten free diet and nutrient deficiencies: a review. Clin Nutr, 2016. 35 (6): 1236-1241.
  • Emmanuel A., Mattace Raso F., Neri MC., Petersen KU., et al., Constipation in older people: a consensus statement. Int J Clin Pract, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.