Dieta Niebieskiej Strefy: czy może zmaksymalizować długowieczność?

Dieta „niebieskiej strefy” opiera się na wzorcu konkretnych populacji o wysokiej średniej długości życia. Ten rodzaj diety może doskonale opóźniać starzenie.
Dieta Niebieskiej Strefy: czy może zmaksymalizować długowieczność?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dieta niebieskiej strefy opiera się na wzorcach żywieniowych ludzi żyjących w krajach takich jak Japonia i Kostaryka. Dlaczego? Otóż te miejsca mają bardzo długowieczne populacje. Chodzi w nich głównie o to, aby regularnie włączać do diety świeżą i wysokiej jakości żywność. W ten sposób zapewnia się wystarczającą ilość niezbędnych mikroelementów i przeciwutleniaczy.

Zanim przejdziemy do tematu niebieskiej diety i długowieczności, należy najpierw zwrócić uwagę na inny ważny element. Jeśli chodzi o utrzymanie dobrego stanu zdrowia, powinno się zadbać o regularną aktywność fizyczną. Przede wszystkim trzeba nadać priorytet pracy siłowej. Wraz z odpowiednią dietą, może to decydować o zdrowiu i długowieczności.

Pokarmy charakterystyczne dla diety „niebieskiej strefy”

Ogólnie rzecz biorąc, dieta niebieskiej strefy charakteryzuje się regularną obecnością szeregu produktów spożywczych w codziennym menu. Te pokarmy są uważane za bardzo korzystne dla naszego zdrowia i są polecane przez większość ekspertów żywieniowych.

Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe są doskonałym źródłem złożonych węglowodanów, białka i niezbędnych minerałów. Dostarczają również błonnika, substancji, która, jak wykazano, poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Część tego błonnika ulega fermentacji, służąc w ten sposób jako substrat dla mikroflory jelitowej i zapobiegając utracie gęstości lub różnorodności bakterii. To klucz do utrzymania homeostazy w środowisku wewnętrznym jelit.

Dieta niebieskiej strefy i błonnik
Mikrobiota ludzi żyjących w „niebieskiej strefie” jest odżywiana błonnikiem odpowiednim dla jej prawidłowego rozwoju.

Zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa liściaste są często źródłem fitochemikaliów. Pierwiastki te neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie w tkankach.

W tym przypadku mówimy o mechanizmie, który został powiązany z mniejszą częstością występowania chorób przewlekłych i złożonych. Chociaż zaleca się spożywanie pięciu porcji owoców i warzyw w ramach codziennej diety, zielone warzywa liściaste są szczególnie korzystne.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Dieta wertykalna: co to jest i jakie są jej wady?

Orzechy

Orzechy to żywność o dużej gęstości odżywczej. Dostarczają wysokiej jakości tłuszczu, białka oraz sporej garści witamin i minerałów.

Jednak dostarczają też sporo energii (i kalorii). Dlatego należy je spożywać codziennie, ale zawsze w odpowiednich ilościach.

W przypadku przekroczenia dawek może wystąpić postępujące nagromadzenie tłuszczu podskórnego. Z czasem nadwaga zwiększa poziom stanów zapalnych, zgodnie z badaniem opublikowanym w The Lancet.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Dieta wegetariańska dla pacjentów z cukrzycą: wskazówki dotyczące planowania?

Na czym więc polega dieta „niebieskiej strefy”?

Podsumowując, dieta niebieskiej strefy jest rodzajem wzorca żywieniowego, który kładzie nacisk na spożycie omówionej właśnie żywności, wraz z innymi świeżymi produktami, takimi jak oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, jęczmień i jagody. Przede wszystkim daje pierwszeństwo żywności pochodzenia roślinnego, głównie ze względu na zawartość przeciwutleniaczy.

Nie oznacza to jednak, że produkty pochodzenia zwierzęcego są szkodliwe dla organizmu. W rzeczywistości jest to dalekie od prawdy. Po prostu muszą być obecne również w odpowiednich ilościach, aby zapewnić optymalne spożycie białka.

Nie ma ścisłych podstaw naukowych do przestrzegania diety niebieskiej strefy. Konieczne będzie jednak zagwarantowanie odpowiedniego spożycia warzyw i odpowiedniej ilości kalorii w zależności od masy ciała i poziomu aktywności, aby nie przytyć.

Japonia i dieta niebieskiej strefy
Japonia jest jednym z pionierów diety niebieskiej strefy. Długowieczność jej populacji jest silnie powiązana z jej nawykami żywieniowymi.

Dieta niebieskiej strefy może nam pomóc żyć dłużej

Dieta niebieskiej strefy kładzie nacisk na spożywanie pokarmów o udowodnionych pozytywnych właściwościach i korzyściach dla organizmu. Regularne spożywanie wielu z nich wiąże się z wolniejszym starzeniem się i mniejszą zachorowalnością na choroby przewlekłe i złożone.

Dobry stan zdrowia to efekt utrzymywania wielu zdrowych nawyków. Na przykład lekko niskokaloryczna dieta w średnim okresie, dobry sen i trening fizyczny mogą pomóc ci zachować zdrowie i żyć dłużej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gill SK, Rossi M, Bajka B, Whelan K. Dietary fibre in gastrointestinal health and disease. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2021;18(2):101-116. doi:10.1038/s41575-020-00375-4
  • Neha K, Haider MR, Pathak A, Yar MS. Medicinal prospects of antioxidants: A review. Eur J Med Chem. 2019;178:687-704. doi:10.1016/j.ejmech.2019.06.010
  • Cox AJ, West NP, Cripps AW. Obesity, inflammation, and the gut microbiota. Lancet Diabetes Endocrinol. 2015;3(3):207-215. doi:10.1016/S2213-8587(14)70134-2

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.