Acidophilus - bakterie, które doskonale wpływają na organizm

Acidophilus to dobre bakterie, które mogą pomóc w poprawie zdrowia. Sprawdź korzyści z włączenia ich do swojej diety.
Acidophilus - bakterie, które doskonale wpływają na organizm
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Acidophilus to grupa bakterii, które są naturalną częścią jelit, jamy ustnej i pochwy. Charakteryzują się przynależnością do rodziny bakterii kwasu mlekowego, które są wykorzystywane w produkcji sfermentowanej żywności i mają zastosowanie kliniczne. Są również częścią słynnych probiotyków.

Bakterie z grupy acidophilus pomagają utrzymać mikrobiotę jelitową. Ponadto są tak wszechstronne, że stosuje się je w leczeniu zapalenia pochwy, depresji i innych zaburzeń. Występują w postaci liofilizowanych bakterii w postaci kapsułek, tabletek, proszków, opłatków, a nawet gałek dopochwowych. Ale są również częścią wielu sfermentowanych produktów spożywczych, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

W tym artykule omówimy ich zalety, gdzie je znaleźć i jak je spożywać. Więc zostań z nami, ponieważ wykażemy, w jaki sposób może ona dobrze odbić się na naszym zdrowiu.

Czym są acidophilus?

Acidophilus to grupa bakterii znana w nauce jako Lactobacillus acidophilus. Są częścią normalnej flory pochwy, jamy ustnej i jelit. Są klasyfikowane jako bakterie kwasu mlekowego, fermentują i nie wytwarzają toksyn.

Należą do grupy probiotyków, ponieważ mają korzystny wpływ na zdrowie. Jak zauważono w BMJ, jedzenie probiotyków może poprawić trawienie. Chronią również przed szkodliwymi zarazkami, tworząc kwaśne środowisko niesprzyjające patogenom. Bakterie te fermentują węglowodany (takie jak laktoza) do kwasu mlekowego. Wraz z innymi bakteriami są również wykorzystywane w farmaceutykach.

Korzyści zdrowotne Acidophilus

Nauka pokazuje, że acidophilus może poprawić wszystko, od infekcji grzybiczej po problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja. Zobaczmy, jakie są główne korzyści.

Łagodzi objawy nietolerancji laktozy

Hiszpański Journal of Digestive Diseases szacuje, że 80% światowej populacji cierpi na nietolerancję laktozy. Wiele jej objawów przypomina objawy jelita drażliwego. Należą do nich gazy, wzdęcia, bóle brzucha i biegunka. Acidophilus w postaci suplementów jest w stanie łagodzić objawy nietolerancji, pomagając rozkładać laktozę w pożywieniu.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nutrition Journal grupa osób z nietolerancją laktozy przyjmowała suplementy acidophilus w celu zwalczania objawów. Wyniki wykazały zmniejszenie skurczów brzucha, wymiotów i biegunki.

Osoba z nietolerancją laktozy.
Pacjenci z nietolerancją laktozy mogą zauważyć poprawę objawów poprzez przyjmowanie acidophilus w postaci suplementu.

Zwalczanie infekcji grzybiczych i bakteryjnych

Kandydoza to infekcja spowodowana przerostem drożdżaków naturalnie występujących w organizmie. Najczęstszą postacią kliniczną jest infekcja pochwy, która objawia się pieczeniem, swędzeniem, stanem zapalnym i wydzieliną. Acidophilus lactobacilli są częścią normalnej flory pochwy i produkują kwas mlekowy, który utrzymuje lekko kwaśne pH pochwy. Jeśli pochwa traci kwasowość, mogą rozwijać się szkodliwe bakterie.

Badania Webba Laurena wyjaśniają, że acidophilus może pomóc w leczeniu i zapobieganiu bakteryjnemu zapaleniu pochwy. Dzieje się tak, ponieważ zwiększają ilość pałeczek kwasu mlekowego w pochwie, pomagając przywrócić naturalną równowagę.

Z drugiej strony, w przypadku długotrwałego leczenia antybiotykami, mogą również wystąpić infekcje drożdżakowe. Z tego powodu należy przepisywać acidophilus lactobacilli wraz z antybiotykami w celu utrzymania równowagi flory.

Mogli walczyć z depresją

Od pewnego czasu odkryto, że bakterie jelitowe mają wpływ na substancje chemiczne uwalniane przez mózg. W ten sposób ustalono związek między zdrowiem jelit a depresją. Przegląd na ten temat wykazał, że spożywanie probiotyków wiąże się ze znacznym zmniejszeniem depresji. Ponadto stwierdza, że acidophilus może zmniejszać objawy tej choroby.

Poprawia nieswoiste zapalenie jelit (IBD)

Nieswoiste zapalenia jelit obejmują grupę przewlekłych zaburzeń jelitowych o nieznanej przyczynie. Obejmuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna. Oba są związane z biegunką, skurczami i utratą wagi.

Metaanaliza kontrolowanych badań wykazała, że podawanie probiotyków przynosi dodatkowe korzyści poprzez wydłużenie okresów bezobjawowych u pacjentów z idiopatycznym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Łagodzi zespół jelita drażliwego (IBS)

Obecnie przyczyna IBS nie jest dobrze poznana. IBS to zaburzenie trawienne, które powoduje biegunkę, wzdęcia, zaparcia i inne objawy. Badania sugerują, że przyczyną może być brak równowagi między mikroorganizmami tworzącymi mikrobiotę jelitową.

Badanie gastroenterologiczne wykazało, że acidophilus i inne probiotyki łagodzą objawy IBS. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć rolę mikroflory jelitowej w tej patologii.

Działają na układ odpornościowy

Przegląd pokazuje, że probiotyki mogą zapobiegać niektórym chorobom przewodu pokarmowego lub je łagodzić. Mogą nawet równoważyć funkcje mikroflory i modulować odpowiedź immunologiczną. Sugeruje się zatem stosowanie ich jako alternatywnego leczenia w profilaktyce biegunki oraz w chorobach immunozależnych, takich jak alergie, stany zapalne jelit, infekcje wirusowe.

Popraw objawy zespołu chronicznego zmęczenia (CFS)

Zespół przewlekłego zmęczenia to zaburzenie, które powoduje różnorodne objawy, takie jak zmęczenie, letarg, ból mięśni lub stawów, ogólne złe samopoczucie, problemy ze snem i trudności z koncentracją.

Niektórzy pracownicy służby zdrowia twierdzą, że przyczyną CFS jest brak zdrowia jelit. W badaniach na szczurach laboratoryjnych, które zostały wywołane CFS, po podaniu acidophilus objawy zniknęły. Potrzebne są jednak badania na ludziach.

Może kontrolować infekcje płuc i egzemę

Acidophilus może zmniejszyć liczbę i nasilenie infekcji dróg oddechowych u dzieci. Wykazano również, że Acidophilus kontroluje atopowe zapalenie skóry u kobiet w ciąży, karmiących matek i niemowląt, gdy jest przyjmowany jako suplement.

Mężczyzna z problemami natury psychicznej.
Zastosowanie w zdrowiu psychicznym jest bardzo obiecujące. Jednak kilka mechanizmów działania acidofilin pozostaje do wyjaśnienia.

Źródła acidophilus i zastosowanie

Acidophilus znajdują się zarówno w żywności, jak i suplementach. Wśród pokarmów dostarczających te pałeczki kwasu mlekowego są następujące:

 • Jogurt
 • Kefir
 • Tempeh
 • Miso
 • Kapusta kiszona
 • Kombucha
 • Twarożek

Jako suplementy można je znaleźć w różnych postaciach: tabletkach, kapsułkach, proszku, opłatkach i jajeczkach na infekcje pochwy.

Ich użycie będzie zależeć od tego, co przepisał lekarz. Najczęstszym sposobem jest spożywanie ich poprzez sfermentowane mleko i jogurty z probiotykami.

Zaleca się sprawdzanie etykiet sfermentowanej żywności i innych warzyw, aby upewnić się, że acidophilus jest częścią szczepów roślinnych w żywności. W przypadku suplementów wybierz zaufane marki i postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.

Skutki uboczne

Acidophilus i inne probiotyki są bezpieczne i praktycznie nie mają skutków ubocznych. Jednak niektóre osoby, które ich używają, skarżyły się na gazy, wzdęcia i inne zaburzenia trawienia. W przeciwieństwie do leków Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie jest tak rygorystyczna w regulacji probiotyków. Zalecane są jednak niektóre marki, które utrzymują mikroorganizm przy życiu.

Niektóre schorzenia, takie jak niedawna operacja lub immunosupresja, wymagają ścisłego monitorowania podczas przyjmowania probiotyków, ponieważ ich przyjmowanie może prowadzić do powikłań. Ale tylko w tych przypadkach.

Czy acidophilus można włączyć do zdrowej diety?

Acidophilus to promujące zdrowie bakterie, które mogą być częścią zdrowej diety. Utrzymują dobrą pracę jelit i przewodu pokarmowego. Ponadto mogą być stosowane w leczeniu różnych schorzeń. Można je znaleźć w żywności i suplementach. Najlepszą formę spożycia wybierasz po konsultacji z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Anjum, Nazia & Maqsood, Shabana & Masud, Tariq & Ahmad, Asif & Sohail, Asma & Ahmad, Abdul. (2014). Lactobacillus acidophilus : Characterization of the Species and Application in Food Production. Critical reviews in food science and nutrition. 54. 1241-51. 10.1080/10408398.2011.621169.
 • M Valdes,  Jens Walter,  Eran Segal,  Tim D Spector. Role of the gut microbiota in nutrition and health. BMJ 2018; 361:k2179, oi: https://doi.org/10.1136/bmj.k2179
 • Michael N. Pakdaman , Jay K. Udani , Jhanna Pamela Molina  y Michael Shahani. he effects of the DDS-1 strain of lactobacillus on symptomatic relief for lactose intolerance – a randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover clinical trial. Nutr J. 2016; 15: 56. Published online 2016 May 20. doi: 10.1186/s12937-016-0172-y PMCID: PMC4875742 PMID: 27207411
 • Departamento de Salud y Servicios Humanos de EE. UU. OASH. Candidiasis vaginal. Disponible en: https://espanol.womenshealth.gov/a-z-topics/vaginal-yeast-infections
 • Webb, Lauren. Probiotics for preventing recurrent bacterial vaginosis.  JAAPA: February 2021 – Volume 34 – Issue 2 – p 19-22. doi: 10.1097/01.JAA.0000731484.81301.58
 • Huang R, Wang K, Hu J. Effect of Probiotics on Depression: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Nutrients. 2016; 8(8):483. https://doi.org/10.3390/nu8080483
 • Añez Marianela, Fuenmayor Mildred, Romero Gisela. Enfermedad Inflamatoria Intestinal: Rectocolitis Úlcerosa Idiopática y Enfermedad de Crohn. Gen  [Internet]. 2012  Sep [citado  2022  Mayo  20] ;  66( 3 ): 197-206. Disponible en: http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0016-35032012000300013&lng=es.
 • Jun Shen, MD, PhD, Zhi-Xiang Zuo, PhD, Ai-Ping Mao, PhD, Effect of Probiotics on Inducing Remission and Maintaining Therapy in Ulcerative Colitis, Crohn’s Disease, and Pouchitis: Meta-analysis of Randomized Controlled Trials, Inflammatory Bowel Diseases, Volume 20, Issue 1, 1 January 2014, Pages 21–35, https://doi.org/10.1097/01.MIB.0000437495.30052.be
 • George Aragon , Deborah B. Graham ,Marie Borum , EdD,  y David B. Doman . Probiotic Therapy for Irritable Bowel Syndrome. Gastroenterol Hepatol (N Y). 2010 Jan; 6(1): 39–44.  PMCID: PMC2886445, PMID: 20567539
 • LuisP.Núñez Medin. PROBIOTICOS y SISTEMA INMUNITARlO INTESTINAL (1). Tema de revisión. Volumen 8 -Número 4 OCTUBRE -DICIEMBRE 2005. Disponible en: http://repebis.upch.edu.pe/articulos/ead/v8n4/a8.pdf
 • K. Singh,K. Chopra,A. Kuhad,I. P. Kaur. Role of Lactobacillus acidophilusloaded floating beads in chronic fatigue syndrome: behavioral and biochemical evidences. Neurogastroenterology & Motility. Volume24, Issue4, April 2012, Pages 366-e170
 • Mayoclinic. Acidófilos. Disponible en: https://www.mayoclinic.org/es-es/drugs-supplements-acidophilus/art-20361967
 • National Center for Complementary and Integrative Health. NIH. Probiotics: What you need to know. Disponible en: https://www.nccih.nih.gov/health/probiotics-what-you-need-to-know#hed4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.