Dieta dla pacjenta po gastrektomii: co powinna uwzględniać?

U pacjenta po gastrektomii należy zoptymalizować schemat żywieniowy, aby zapewnić dobre trawienie i uniknąć niedoborów niezbędnych składników odżywczych.
Dieta dla pacjenta po gastrektomii: co powinna uwzględniać?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2022

Pacjent po gastrektomii musi rozważyć szereg zmian w diecie, aby poprawić swój stan zdrowia oraz zapobiec objawom i zmianom funkcji przewodu pokarmowego.

Odnosimy się tutaj do osoby po operacji, w której usunięto niektóre części żołądka, zwykle z powodu wrzodów lub raka żołądka. W najgorszym przypadku wiąże się to z wyjęciem całego worka żołądkowego.

Należy zauważyć, że wszystkie interwencje inwazyjne, w których funkcjonalność lub powierzchnia narządu jest zmniejszona, wymagają adaptacji stylu życia w kolejnych latach. Chociaż z czasem możliwy jest powrót do normalności, należy zachować pewne środki ostrożności.

Częste zmiany u pacjentów po gastrektomii

Po wykonaniu gastrektomii w ciągu kilku miesięcy po operacji mogą wystąpić następujące zmiany.

W przypadku usunięcia całego żołądka konieczne będzie wprowadzenie znacznych zmian w diecie. W przeciwnym razie może wystąpić poważny niedobór składników odżywczych. Nie wolno nam zapominać, że w tej części układu pokarmowego zachodzą również ważne procesy wchłaniania lub aktywacji składników odżywczych.

Z tego powodu konieczne jest skompensowanie niedoborów innymi strategiami, aby uniknąć zakłóceń w trawieniu węglowodanów i białek. Zasadniczo w takich sytuacjach należy traktować priorytetowo pokarmy bardziej strawne, w tym suplementację enzymatyczną.

Pacjent po gastrektomii
Pacjent po gastrektomii wymaga dostosowania diety, aby uniknąć powikłań po operacji.

Żywienie pooperacyjne

Odżywianie pooperacyjne często na początku odbywa się przy pomocy płynów w celu precyzyjnej kontroli objętości i czasu trawienia. Na początku podaje się tylko wodę, rumianek, odtłuszczone buliony i wodę ryżową.

Następnie ilość jest zwiększana i stopniowo pokarmy o bardziej złożonym procesie trawienia są dołączane za pomocą zgłębnika. Najlepiej zacząć od niskotłuszczowych krakersów, białego chleba i warzywnych koktajli.

Później wzrośnie tolerancja pokarmowa pacjenta. Kiedy tak się stanie, do diety zostaną włączone pokarmy bogate w białko, aby uniknąć katabolizmu i utrzymać funkcje fizjologiczne. Normalnie wybiera się kurczaka, ryby, a nawet ryż. W tym czasie nie zabraknie również miękkich owoców.

Od tego momentu zaczyna się proces przejścia na normalną dietę. Jedzenie powinno być zawsze podawane w ciepłej ale nie gorącej temperaturze. Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na indywidualną tolerancję. Jeśli jakikolwiek produkt powoduje dyskomfort, należy go na stałe usunąć z diety.

Zarządzanie zespołem poposiłkowym

Należy pamiętać, że u pacjentów po gastrektomii pokarm szybciej dociera do jelita – w większych ilościach niż normalnie. Nic dziwnego, że od 20 do 40% osób, które przeszły tę procedurę, cierpi na syndrom poposiłkowy. Jego objawy obejmują:

Na ogół objawy te występują podczas posiłków lub około 30 minut po nich. Aby temu zapobiec, należy kontrolować porcje spożywane przy każdym posiłku.

Podobnie należy unikać drażniących pokarmów, które mogą stymulować perystaltykę, takich jak te o ostrym smaku. Nie zaleca się również spożywania dużych ilości przypraw kulinarnych.

Zalecenia żywieniowe dla pacjenta po gastrektomii

Zasadniczo należy spożywać jedynie kilka porcji węglowodanów prostych dziennie. Bądź jednak ostrożny, ponieważ przesadzenie może prowadzić do większej częstości występowania patologii metabolicznych. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Current Diabetes Reports. Wystarczy kilka łyżek miodu lub cukru.

Jednocześnie należy zwiększyć spożycie białka, aby uniknąć utraty wagi. Mówimy o składnikach odżywczych, które okazały się decydujące w zatrzymaniu katabolizmu. Co najmniej 0,8 grama białka na kilogram wagi dziennie byłoby konieczne, aby zapewnić skuteczne wypełnianie funkcji fizjologicznych.

Na podkreślenie zasługuje między innymi spożycie kwasów tłuszczowych z serii omega 3. Według najnowszych danych lipidy te mają działanie przeciwzapalne. Dzięki temu mogą zmniejszyć wiele objawów trawiennych i poprawić jakość życia pacjenta.

Jeśli chodzi o rozkład posiłków, lepiej jeść małe posiłki co 2-3 godziny. Zawsze należy unikać ekstremalnych temperatur jedzenia i zaleca się jeść powoli a także dobrze przeżuwać. Tolerancję laktozy należy oceniać indywidualnie.

Pokarmy z Omega-3.
Żywność dostarczająca białko i kwasy omega 3 odgrywają ważną rolę dla zdrowia pacjentów po gastrektomii.

Poprawa diety pacjenta po gastrektomii

Poprawa diety po gastrektomii jest niezbędna, aby pacjent odzyskał dobrą jakość życia. Pozwoli to uniknąć zmian w stanie zdrowia i przyszłych objawów żołądkowo-jelitowych. Koniecznie zastosuj się do powyższych zaleceń, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj się ze specjalistą.

Na koniec należy zauważyć, że czasami może być konieczne włączenie do diety pewnych suplementów, aby skorygować niedobory lub ich uniknąć. W takim przypadku należy najpierw skonsultować się z dietetykiem, aby ocenić, czy występuje jakiś deficyt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Yoshida, Y., & Simoes, E. J. (2018). Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Current diabetes reports18(6), 31. https://doi.org/10.1007/s11892-018-1004-6
  • Prokopidis, K., Cervo, M. M., Gandham, A., & Scott, D. (2020). Impact of Protein Intake in Older Adults with Sarcopenia and Obesity: A Gut Microbiota Perspective. Nutrients12(8), 2285. https://doi.org/10.3390/nu12082285
  • Calder P. C. (2017). Omega-3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochemical Society transactions45(5), 1105–1115. https://doi.org/10.1042/BST20160474

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.