Alergie na przyprawy: jak się dowiedzieć, czy jesteś alergikiem

Probiotyki mogą być skuteczne w zmniejszaniu objawów niektórych alergii pokarmowych. Przyjrzyjmy się bliżej alergiom na przyprawy i jak sobie z nimi radzić!
Alergie na przyprawy: jak się dowiedzieć, czy jesteś alergikiem
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2022

Alergie na przyprawy nie występują zbyt często. Natomiast najczęstsze alergie na przyprawy to te związane z owocami o włochatej skórce, z produktami mlecznymi lub z białkami, które można znaleźć w niektórych zbożach.

Jednak każda substancja może wywołać w organizmie reakcję autoimmunologiczną. Z tego powodu, i aby uniknąć większych komplikacji, trzeba znać objawy tych procesów, a także ich pochodzenie.

Alergie pokarmowe objawiają się w sposób, który czasami może być zróżnicowany:

  • Niektóre powodują podrażnienia na poziomie przewodu pokarmowego, które mogą się wiązać z problemami z tranzytem, takimi jak gazy, ból brzucha i biegunka.
  • W innych przypadkach objawy mogą wystąpić na poziomie skóry: w powierzchownych warstwach skóry pojawiają się drobne pryszcze lub pręgi powodujące swędzenie i pieczenie.

Przyprawy są bogate w składniki odżywcze

Przyprawy są powszechnymi składnikami kulinarnymi w prawie każdej kuchni. Nie dostarczają dużej ilości makroskładników. Zawierają jednak wiele związków fitochemicznych o wyraźnej działaniu antyoksydacyjnym.

Jednym z przykładów jest kurkuma. Ta przyprawa zawiera substancję, kurkuminę, która może zmniejszyć ryzyko rozwoju złożonych chorób, zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of Alzheimer’s Disease. Z tego powodu lekarze zalecają jej regularne spożywanie.

Jednak te składniki nie odpowiadają wszystkim i niektóre osoby są na nie uczulone. Oznacza to, że występuje u nich alergia na przyprawy. U tego typu osób przeciwutleniacze muszą być dostarczane przez inne pokarmy, takie jak chociażby warzywa.

Miski z przyprawami

Symptomatologia alergii na przyprawy

Alergie pokarmowe zwykle objawiają się w następujący sposób:

  • Ból brzucha
  • Gaz
  • Biegunka
  • Mrowienie w ustach
  • Swędzenie
  • Opuchnięte usta lub język

Jeśli odczuwasz którykolwiek z tych objawów po spożyciu określonej przyprawy, jest całkiem prawdopodobne, że jesteś na nią uczulony. Jednak do postawienia diagnozy może być potrzebny dodatkowy test. Za jego wykonanie odpowiada specjalista.

Lekarz może poddać cię zarówno testom prowokacyjnym, jak i badaniom krwi. W ten sposób mogą sprawdzić, czy jesteś szczególnie wrażliwy na daną przyprawę. Jeśli diagnoza jest pozytywna, powinieneś przestać spożywać tę przyprawę. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy jelitowe.

Zmniejszenie nasilenia alergii na przyprawy

Istnieją pewne mechanizmy, które mogą poprawić objawy alergii. Jednym z nich jest podawanie probiotyków. Dysbioza jelitowa może być odpowiedzialna za niektóre reakcje autoimmunologiczne.

Tak więc podawanie probiotyków w celu poprawy bioróżnorodności mikroflory może przyczynić się do zmniejszenia nasilenia tych procesów, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Maturitas.

Niektóre przeciwzapalne składniki odżywcze mogą również ograniczać procesy związane z zaburzeniami jelitowymi wywołanymi spożyciem pokarmu wywołującego alergię. Dlatego specjaliści zalecają spożywanie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, a także w przeciwutleniacze czy flawonoidy, takie jak polifenole.

W przypadku alergii ważna jest wczesna diagnoza

Jeśli podejrzewasz, że masz alergię na przyprawy, jak najszybciej udaj się do specjalisty. Przeprowadzi testy diagnostyczne, aby to potwierdzić.

Jeśli wynik jest pozytywny, pierwszą opcją jest usunięcie tych składników z diety. Można również wypróbować leczenie probiotykami lub pokarmami przeciwzapalnymi.

Jeśli jednak musisz wyeliminować spożycie danej przyprawy, spróbuj dostarczyć fitoskładniki w inny sposób. Często najlepszą opcją jest zwiększenie spożycia warzyw. Czerwone warzywa są bogate we flawonoidy, które mają silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Pamiętaj, że podstawą zbilansowanej diety jest różnorodność. Podsumowując, im większa różnorodność, tym lepsza dieta. Jeśli musisz ograniczyć pewne produkty, najlepszą opcją jest zawsze próba zastąpienia ich inną żywnością, która ma podobne właściwości zdrowotne.

Mimo wszystko przyprawy są wysoce polecanymi składnikami w ramach zdrowej diety. O ile lekarz nie odradza ich spożywania, nie zaleca się ich wykluczania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tang M., Taghibiglou C., The mechanisms of action of curcumin in Alzheimer’s disease. J Alzheimers Dis, 2017. 58 (4): 1003-1016.
  • Dargahi N., Johnson J., Donkor O., Vasiljevic., Apostolopoulos V., Immunomodulatory effects of probiotics: can they be used to treat allergies and autoinmune diseases? Maturitas, 2019. 119: 25-38.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.