Zielone banany jako sposób leczenia zapalenia żołądka i wrzodów

Zielone banany mogą być bardzo skutecznym uzupełnieniem konwencjonalnych metod leczenia zapalenia żołądka, ponieważ zawierają bioflawonoidy, które wspomagają gojenie tkanek.
Zielone banany jako sposób leczenia zapalenia żołądka i wrzodów
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Zielone banany, tropikalne owoce o wielu korzystnych dla zdrowia właściwościach, są stosowane przez wiele osób w leczeniu niektórych chorób. Chodzi głownie o zapalenie żołądka i wrzody żołądka.

Banany mają dużą zawartość skrobi, dzięki czemu idealnie nadają się do przygotowywania zup. Z tego powodu w tropikach szeroko stosuje się je w tych potrawach. Ze względu na swoją wszechstronność zielony banan stanowi podstawowe, ale bardzo smaczne źródło pożywienia.

Zapobiegaj zapaleniu żołądka jedząc zielone banany

Lekarze medycyny tradycyjnej od wielu lat stosują ten owoc jako naturalny lek. Zasadniczo to zastosowanie wynika z jego wysokiej skuteczności w leczeniu dolegliwości związanych z zapaleniem żołądka. Łagodzi na przykład takie objawy, jak zgaga i uczucie pełności.

Jak powstaje zapalenie żołądka?

Ktoś cierpiący na zapalenie żołądka.

Zapalenie żołądka może się wiązać z kilkoma przyczynami. Najczęściej występuje w wyniku stosowania diety bogatej w tłuszcze nasycone i spożywania zbyt dużej ilości ostrych przypraw.

Kiedy cierpimy na tę chorobę, dochodzi do zapalenia błony śluzowej żołądka, czyli komórek wyściełających wnętrze organu. Ich funkcja polega na ochronie tego narządu przed działaniem soków żołądkowych, które mają bardzo silny odczyn kwasowy.

Ten dokuczliwy stan układu trawienia stał się przedmiotem badań i publikacji uznanych podmiotów, takich jak Hiszpańska Federacja Żywienia. Ich wyniki potwierdziły działanie zielonych bananów jako naturalnej metody leczenia w niektórych chorobach żołądka.

Ponadto podkreślono ich zastosowanie w skutecznym leczeniu zapalenia żołądka. Zielone banany mogą pomóc w uniknięciu poważnych uszkodzeń, jakie ta choroba może spowodować w organizmie z biegiem czasu. Przykładem powikłań mogą być wrzody i inne zmiany w tkankach żołądka lub jelit.

W celach leczniczych zielone banany można spożywać świeże (po ugotowaniu), suszone lub mielone. Każda z tych form konsumpcji jest równie skuteczna, zdaniem specjalistów medycyny konwencjonalnej oraz terapii alternatywnych lub uzupełniających.

Leczenie wrzodów zielonymi bananami

Zielone banany zawierają silny składnik, który może stymulować gojenie się błony śluzowej żołądka, czyli tkanek wyściełających ten organ.

Grupa badaczy z Wielkiej Brytanii opublikowała artykuł, który opisuje wysiłki podjęte w celu zidentyfikowania aktywnych składników zawartych w zielonych bananach w celu zwalczania wrzodów. Substancję tę zidentyfikowano jako leukocyjanidynę należącą do bioflawonoidów.

Nieżyt żołądka.

Naukowcy postanowili wykazać korzystne efekty w naturalnym leczeniu zapalenia żołądka i fizycznych uszkodzeń, jakie ten stan może powodować. Postawili sobie za zadanie porównanie wyników uzyskanych przez zmielone zielone banany i leukocyjanidynę, wyizolowaną i zsyntetyzowaną w laboratorium.

W rezultacie okazało się, że te dwie substancje bardzo skutecznie chronią nas przed wrzodami oraz erozją tkanek żołądka i jelit.

Oprócz tego, w Indian Journal of Pharmacology, dwóch badaczy opublikowało raport, nad którym pracowali przez ponad trzydzieści lat. W swoich badaniach odkryli lecznicze właściwości zielonych bananów.

Naukowcy ci doszli do wniosku, że zielony banan w formie sproszkowanej jest bardzo skutecznym i silnym środkiem łagodzącym wrzody trawienne. Proszek z zielonych bananów uzyskuje się w prosty sposób, poprzez krojenie owoców na bardzo cienkie plasterki, suszenie, a następnie mielenie.

Jakie inne zalety mają zielone banany

Oprócz omówionych do tej pory, możemy wymienić następujące zalety regularnego spożywania bananów warzywnych:

  • Pomagają schudnąć: Dzieje się tak, ponieważ zawarta w nich skrobia oporna ma o połowę mniej kalorii niż zwykłe węglowodany. Ponadto dostarczają również błonnika.
  • Zmniejszają poziom złego cholesterolu, a z drugiej strony zwiększają dobry cholesterol.
  • Zapobiegają cukrzycy: Wynika to z faktu, że regulują poziom glukozy we krwi.
  • Dodają energii i wspomagają spalanie tłuszczu.

Jak widać, zielone banany to tylko jeden przykład z setek zdrowych produktów występujących w naturze. Dzięki nim możemy w naturalny sposób zapobiegać chorobom. Co więcej, jeśli już cierpimy na jedno z tych schorzeń, owoce te mogą być bardzo przydatne do złagodzenia objawów lub usunięcia problemu.

Jednak zawsze pamiętaj, że nigdy nie należy przerywać przyjmowania leków przepisanych przez lekarza. Oczywiście możemy stosować naturalne kuracje i jest to wysoce zalecane, ale nigdy nie powinny one zastępować środków wskazanych przez lekarza.

To może Cię zainteresować ...
Melonowiec właściwy, czyli papaja – poznaj 6 korzyści dla zdrowia
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Melonowiec właściwy, czyli papaja – poznaj 6 korzyści dla zdrowia

Melonowiec właściwy znany jest wszystkim jako tropikalna papaja. Poznaj najbardziej wartościowe korzyści tego owocu dla naszego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nadumane, V.K; Timsina, B. Anti-cancer potential of banana flower extract: An in vitro study. Bangladesh Journal of Pharmacology, 2014.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.