Wrzody żołądka - 8 niepokojących objawów

Warto nauczyć się rozpoznawać objawy wrzodów żołądka, aby w porę otrzymać odpowiednią pomoc i uniknąć dalszych komplikacji.
Wrzody żołądka - 8 niepokojących objawów
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wrzody żołądka, nazywane także wrzodami trawiennymi, to głębokie rany i uszkodzenia w różnych miejscach błony śluzowej żołądka.

Wrzody żołądka są wynikiem nadmiernego wydzielania się kwasów żołądkowych. Substancje te podrażniają błonę śluzową, wywołując uczucie pieczenia i inne bolesne dolegliwości.

Bardzo często za rozwojem choroby wrzodowej kryją się nieprawidłowe nawyki żywieniowe, przede wszystkim spożywanie produktów wywołujących stany zapalne. Często winna jest także infekcja bakteryjna wywoływana przez bakterie ze szczepu H.Pylori.

W grupie ryzyka zagrożonych rozwojem choroby wrzodowej znajdują się także osoby nadużywające alkoholu oraz uzależnione od nikotyny. Ma to związek z dużą ilością toksyn i substancji chemicznych obecnych w używkach, które bardzo negatywnie wpływają na kondycję błony śluzowej żołądka.

W leczeniu choroby wrzodowej żołądka kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie objawów i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pozwala to uniknąć dalszego rozwoju choroby i związanych z tym komplikacji zdrowotnych. Koniecznie czytaj dalej i poznaj kilka najbardziej charakterystycznych objawów choroby wrzodowej.

1. Wrzody żołądka a ból brzucha

Ból brzucha to jeden z pierwszych objawów, jakie dają wrzody żołądka i stany zapalne błony śluzowej tego organu. Ból w przypadku wrzodów może być bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem czasu występowania, jak i intensywności.

W niektórych przypadkach jest to lekki ból, występujący jedynie po spożyciu podrażniających błonę śluzową produktów lub ten, towarzyszący uczuciu pustego żołądka.

 

Objawy mogą być także przewlekłe. Źródło bólu jest zlokalizowane najczęściej w górnej i centralnej części jamy brzusznej. Ból może promieniować jednak także na boki.

2. Stany zapalne jamy brzusznej

Stany zapalne jamy brzusznej towarzyszą większości dolegliwości trawiennych. Wrzody żołądkowe nie są więc w tej kwestii wyjątkiem.

W przypadku choroby wrzodowej zaobserwować możesz takie objawy jak wzdęcia i przewlekłe uczucie nacisku i przepełnienia żołądka. Objawy te to reakcja organizmu na podrażnienia wywoływane przez nadmiar soków żołądkowych.

3. Nawracająca niestrawność

Niestrawność pociąga za sobą najczęściej dwa główne objawy – uczucie pełności oraz gazy. Jeśli tego typu objawy są stale nawracające, a towarzyszą im także ból, stan zapalny i uczucie pieczenia, może to świadczyć o rozwoju choroby wrzodowej.

Objawy nasilają się zwłaszcza po zjedzeniu kwaśnych lub podrażniających błonę śluzową żołądka produktów.

Kobieta trzyma się za brzuch - wrzody żołądka

W wielu przypadkach objawy pojawiają się po każdym posiłku. Bądź więc czujny i odpowiednio reaguj na problemy trawienne.

4. Utrata apetytu

Stan zapalny, który pojawia się bezpośrednio po jedzeniu, a także inne towarzyszące chorobie wrzodowej objawy sprawiają, że pacjenci cierpiący na wrzody tracą apetyt i zaczynają unikać posiłków.

Lęk przed nawracającą niestrawnością i bólem sprawia, że osoby zmagające się z chorobą wrzodową tracą apetyt. Konsekwencją mogą być niestety niedobory substancji odżywczych i witamin.

5. Mdłości

Mdłości czy wymioty to nie tylko objaw typowy dla zatrucia pokarmowego, grypy żołądkowej czy ciąży. Takie same dolegliwości wynikają bowiem z nadmiernej produkcji kwasów żołądkowych, które podrażniają błonę śluzową ochraniającą ten organ wewnętrzny.

Kobieta wymiotuje

Wrzody to rany w błonie śluzowej oraz efekt zaburzenia czynników defensywnych i ofensywnych. Naturalną reakcją obronną organizmu są więc wymioty.

6. Alergie i nietolerancje pokarmowe a wrzody żołądka

Wrzody to osłabienie błony śluzowej żołądka, zwiększa to więc znacznie ryzyko rozwoju alergii i nietolerancji pokarmowych. Składniki niektórych pokarmów wywołują stany zapalne, pogarszają więc tylko samopoczucie pacjenta. Pojawia się ból i niestrawność.

Dolegliwości występują bezpośrednio po zjedzeniu konkretnych produktów. Najczęściej są to potrawy bogate w tłuszcz, cukier lub pikantne przyprawy.

7. Nadmierny spadek masy ciała

Nagły i niekontrolowany spadek masy ciała u osób zmagających się z chorobą wrzodową jest ściśle związany z utratą apetytu i ograniczonym przyswajaniem substancji odżywczych. Im bardziej doskwierają nam objawy choroby wrzodowej, tym mniej jemy i tym samym dostarczamy sobie coraz mniejsze ilości kalorii, witamin czy minerałów.

Kobieta trzyma wagę w ręku - wrzody żołądka

W konsekwencji tracimy nie tylko zbędne kilogramy, ale i masę mięśniową. W takim przypadku warto udać się do specjalisty, ponieważ przewlekła i niekontrolowana utrata masy ciała może świadczyć także o innych dolegliwościach zdrowotnych, takich jak nowotwór żołądka.

8. Wrzody żołądka – Krwawienie

Obecność krwi w stolcu lub wymiotach to kolejny charakterystyczny objaw choroby wrzodowej. Wrzody w początkowym stadium nie dają tego rodzaju niepokojących objawów, jednak bardziej zaawansowana choroba bardzo często charakteryzuje się właśnie wymiotowaniem krwią.

Jeśli zaobserwujesz u siebie tego rodzaju symptomy, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Krew w stolcu czy wymiotach może świadczyć o wielu groźnych dolegliwościach, nie należy więc zwlekać, gdyż może stanowić to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Wczesna diagnoza to szansa na skuteczne leczenie.

Pamiętaj jednak, że kluczowa jest również zmiana sposobu myślenia i nawyków – przede wszystkim żywieniowych. Staraj się pić więcej wody i zrezygnuj z używek takich jak alkohol czy papierosy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.